sobota, Marzec 17, 2018

W trosce o Twoje dziecko. Fizjoterapia w leczeniu wad postawy

0

Czy wiesz, że ponad 80% dzieci ma krzywe kręgosłupy, płaskostopie i wady kończyn dolnych? Czy wiesz, że bagatelizowanie tego problemu u osób w młodym wieku przyczynia się do poważnych powikłań w dorosłym życiu? Czy wiesz, że siedzący tryb życia dzieci musi być wspierany przez aktywność fizyczną w celu ich prawidłowego rozwoju? Na długiej liście chorób cywilizacyjnych są również wady postawy powodujące zaburzenia w budowie i pracy narządów układu ruchu człowieka. Nieodłącznym elementem profilaktyki i leczenia jest fizjoterapia.

Poważny problem jest coraz częściej poruszanym tematem wśród lekarzy, rehabilitantów i fizjoterapeutów. Coraz więcej placówek medycznych, ale też klubów fitness, koncentruje się na usługach związanych z terapią ukierunkowaną na prawidłową postawę przeznaczoną dla osób młodych. Przykładem jest fizjoterapia w Poznaniu oferowana przez jeden z klubów fitness Niku.pl, który nie tylko promuje i wspiera aktywny tryb życia, lecz także podejmuje się pracy z dziećmi w celu wyeliminowania niewłaściwych nawyków prowadzących do wystąpienia wad postawy.

Szukamy przyczyny

Fizjoterapia w Poznaniu obejmuje konsultacje wad postawy, diagnozę i indywidualny plan treningowy, którego celem jest przywrócenie prawidłowej postawy u dziecka. Nieodłącznym elementem diagnozy jest poznanie rzeczywistych przyczyn problemów u młodego człowieka.

Wady postawy rozwijają się u dzieci już od najmłodszych lat. W brzuchu matki maluch przyjmuje pozycję embrionalną, a więc po przyjściu na świat jego naturalnym odruchem jest wypychanie pleców do tyłu. Z koli w momencie, kiedy uczy się chodzić, wypina do przodu brzuszek. Prawidłowy kształt kręgosłup zaczyna przyjmować około 6. roku życia, jednak ostateczny powinien przybrać około 18. roku życia. Trudnym czasem, który zaburza cały ten proces, jest okres szkolny. Dziecko rośnie szybciej, rozwój kośćca jest szybszy niż rozwój mięśni, przez co kości nie mają odpowiedniej podpory. Uczeń kilka godzin spędza w pozycji siedzącej – w szkole i w domu, przy biurku przyjmuje nieprawidłową pozycję. Nawyki wypracowane w młodym wieku są powielane w kolejnych latach, co nasila dolegliwości bólowe, ale też wpływa na przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas chodzenia i siedzenia.

Nie tylko wady kręgosłupa

Najczęściej koncentrujemy się na wadach kręgosłupa, u dzieci pojawiają się okrągłe plecy, plecy płaskie i wklęsłe i skolioza. Przez to trudno jest rodzicom dostrzec inne wady, jak te związane z klatką piersiową czy kończynami dolnymi. Fizjoterapia w Poznaniu do diagnostyki problemu podchodzi kompleksowo, weryfikując ewentualne wszystkie dolegliwości, które mają wpływ na nieprawidłową postawę dziecka. Wśród nich należy wyróżnić płaskostopie, które powoduje dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i kolan.

Fizjoterapia pomaga

Wcześnie wykryta wada postawy pozwala szybko i całkowicie wyeliminować problem poprzez odpowiednie ćwiczenia i plan treningowy dostosowany do występującej wady, jak też możliwości i predyspozycji dziecka. Rodzic musi współpracować z fizjoterapeutą, pilnując, aby dziecko podczas odrabiania lekcji czy gry na komputerze przyjmowało prawidłową pozycję. Wskazany jest także ruch, dobrze sprawdzają się sporty, np. siatkówka, piłka ręczna, pływanie i kajakarstwo. Wszystko jednak zależy od stopnia rozwoju wady i narządu ruchu, którego ona dotyczy. Dlatego tak ważna jest konsultacja i współpraca z fizjoterapeutą, który dopasuje ćwiczenia i plan indywidualnie dla Twojego dziecka.

Nowe oblicze depilacji – laser diodowy

0

Skuteczne i trwałe usuwanie owłosienia jest usługą, która spotyka się dzisiaj z bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów. Zarówno kobiety jak i mężczyźni dbając o swoje ciało szukają rozwiązania w sprawie pozbycia się owłosienia z konkretnych miejsc na ciele. Laser diodowy jest jednym z najnowszych rozwiązań, które pojawiły się na rynku kosmetycznym. Urządzenie takie pozwala na osiągnięcie naprawdę świetnych efektów i umożliwia pozbycie się owłosienia na dobre.

Czym właściwie jest laser diodowy?

Laser do usuwania owłosienia czyli depilacji jest urządzeniem, które wykorzystuje działanie światła i ciepła. Działanie wiązką lasera na ciało pozwala przeniknąć mu do wnętrza, aż do cebuli włosa. To barwnik włosa melanina pochłania światło, a to doprowadza do termicznej destrukcji mieszka włosowego. To właśnie przy pomocy lasera diodowego można w prosty i skuteczny sposób pozbyć się owłosienia z całego ciała. Większość modeli takich laserów posiada specjalne końcówki chłodzące dzięki czemu cały zabieg jest bezbolesny.

Zalety lasera diodowego

W przeciwieństwie do innych rodzajów laserów do depilacji stosowanych dotychczas w salonach kosmetycznych laser diodowy zapewnia trwałą eliminację owłosienia już po kilku zabiegach. Inne typy lasera posiadają różne długości wiązki światła przez co uszkadzały nie tylko włoski, ale i ich okolice. Stąd też często przy takich zabiegach pojawiały się ból czy pieczenie, a skóra była podrażniona jeszcze przez pewien czas po zabiegu. W przypadku lasera diodowego nie występują takie nieprzyjemności. Przykłady takiej usługi można znaleźć na http://esteticon.pl/oferta/laseroterapia/laser-diodowy-leda-epi-808nm/). Dzięki temu nowatorskiemu urządzeniu można bowiem usunąć jedynie same włoski bez uszkadzania skóry. Jedyne co może pojawić się po takiej depilacji to lekkie zaczerwienienie, które jednak znika już po kilku godzinach.

Skuteczność przede wszystkim

Największą zaletą lasera diodowego jest to, że usuwa on trwale owłosienie z konkretnej części ciała. To właśnie, dlatego zyskał on tak dużą popularność na całym świecie i aktualnie jest jedną z najczęściej wybieranych metod depilacji. Skuteczność jest tutaj stu procentowa, a by pozbyć się problemu owłosienia należy jedynie wykonać kilka zabiegów w określonym odstępie czasu. Co ważne sam zabieg trwa bardzo krótko i jest praktycznie bezbolesny. Stąd też laser diodowy stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych i znanych dotychczas metod depilacji całego ciała.

Kite czy windsurfing –  jaki obóz wybrać?

0

Choć za oknem jeszcze szaleje zima to coraz częściej myślami wybiegamy do pełnej ciepła i słońca wiosny. Właściwie do kalendarzowej wiosny zostało już niewiele czasu. Koniec marca to bardzo wyczekiwany przez wszystkich moment, będący symbolicznym oddzieleniem wiosny od zimy. I choć jeszcze w kwietniu pogoda potrafi płatać figle i zaskakuje nas powiewem zimy, to jednak w powietrzu czuć już wiosnę.

Wycieczka na Islandię? Jak najbardziej!

0

Wakacyjne propozycje nie muszą ograniczać się do miejsc ogólnie znanych i chętnie wybieranych. Czasami warto zerwać z rutyną i zdecydować się na coś innego, co może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Taka na pewno będzie wycieczka na Islandię.

Dlaczego warto pojechać na Islandię?

Ta duża wyspa na dalekiej północy przyciąga turystów magią przyrody. Chociaż fauna i flora nie należą do bogatych, to jednak zachwycają odmiennością. W końcu niewiele jest miejsc, w których można podziwiać pływające wieloryby czy liczne stada fok, a jeszcze ciekawsze są wytwory natury, jak szczyty pokryte lodem, wodospady, gorące źródła i kratery wulkaniczne. Osoby, które uwielbiają przyrodę pokochają też islandzkie klimaty. Co ciekawe, można tu spotkać naprawdę wielu Polaków, w końcu to nasi rodacy stanowią największą mniejszość narodową Islandii i dlatego nie warto się dziwić, iż menu w niektórych restauracjach jest dostępne także w naszym języku.

To również raj dla szukających samotności na chwilę zadumy i zatrzymania się w codziennej gonitwie życia. Bezkresna pustka wyspy pozwala się wyciszyć oraz naładować swoje akumulatory pozytywną energią czerpaną wprost z natury.

Oryginalna wycieczka – Islandia w 4 odsłonach

Gdyby tak się zastanowić nad tym, co zdecydowanie trzeba zobaczyć na wyspie, to z pewnością nie można pominąć gejzerów, które spektakularnie wystrzeliwują co kilka minut fontannę wrzącej wody oraz pary. Daje to doprawdy niesamowity efekt. Równie charakterystyczne dla islandzkiej przyrody są niezliczone wodospady, z wyjątkowo malowniczym Złotym Wodospadem na czele, który jest położony zaledwie 6 km od pola gejzerów. To właśnie na tej wyspie znajdują się największe wodospady europejskie. Islandia słynie również aż ze 150 wulkanów i są miejsca, gdzie można zobaczyć wydobywającą się świeżą lawę albo natknąć się na niesamowite wulkany błotne. Dużą popularnością cieszą się rajdy po zboczach wulkanicznych albo wyprawy trekkingowe prowadzące do krateru. Jeżeli zaś komuś znudzi się podziwianie piękna przyrody, to zawsze może skorzystać z bogatej oferty klubów i restauracji w Rejkiawiku.

Skuteczne składniki w spalaczach tłuszczu

0

Jakie składniki w spalaczach tłuszczu faktycznie działają?

Spalacz tłuszczu to suplementy w których skład mogą wchodzić setki różnego rodzaju substancji. Część z nich posiada skuteczności popartą wieloma badaniami i doskonale sprawdza się w redukcji tkanki tłuszczowej każdego rodzaju, niestety nie brakuje również takich które nie wykazują żadnego działania bądź zupełnie nie powiązanego z utratą nadmiernych kilogramów. Patrząc na skład jakiegokolwiek produktu zwracajmy więc uwagę przede wszystkim na ilość i jakość obecnych w nim składników, a opakowanie czy znany kulturysta na okładce powinien zejść na dalszy plan.

Substancje o potwierdzonej skuteczności które realnie przyczyniają się do utraty wagi to między innymi:

Synefryna

Posiada specyficzną budowę która strukturalnie jest bardzo zbliżona do adrenaliny. Jej naturalnym źródłem pochodzenia jest gorzka pomarańcza z której jest pozyskiwana. Spośród wszystkich substancji na rynku ma jeden z największych potencjałów termogenicznych, czyli nasilających wykorzystanie tkanki tłuszczowej jako podstawowe źródło energii. W suplementach diety występuje w postaci chlorowodorku, w formie metylowanej lub jako ekstrakt z pomarańczy.

Rauwolfia Canescens (rauwolscine)

Jest to fantastyczny alkaloid którego źródłem są rośliny z grupy Rauwolfia. Doskonale sprawdza się przy otyłości brzusznej lub przy stosunkowo niskim poziomie tkanki tłuszczowej, gdyż działa przede wszystkim targetowo na tkankę tłuszczową białą. Pokryte są nią najbardziej newralgiczne punktu zarówno męskiego jak i żeńskiego ciała i redukcja tych miejsc jest mocno utrudniona. Jest to jedyny na rynku alkaloid który posiada potwierdzoną skuteczność w jej redukcji u ludzi.

Kofeina

Zdecydowanie najbardziej znany na świecie związek o charakterze termogenicznym który przyspiesza również spoczynkową przemianę materii. Bardzo mocno zwiększa również poziom energii i pomaga kontrolować apetyt. Jest niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału wielu innych składników termogeniczych, a a sama w sobie kofeina dodatkowo mocno podnosi poziom energii podczas wysiłku fizycznego, tym samym czyni go o wiele bardziej efektywnym.

Ketony malinowe

Naturalnego pochodzenia ketony z malin to jeden z najdoskonalszych spalaczy tłuszczu na rynku. Mają szerokie działanie prozdrowotne, a jednocześnie wpływają na dwa najważniejsze procesy warunkujące utratę wagi – termogenezę oraz lipolizę. Co ważne posiadają pełne bezpieczeństwo stosowania, nawet w przypadku osób z nadciśnieniem. Nie wpływają one w żaden sposób na układ nerwowy oraz homeostazę całego organizmu.

Substancji o podobnych właściwościach jak wymienione wcześniej jest o wiele więcej, jednak na rynku istnieją także takie, które nie przyczyniają się do utraty wagi, mimo że właśnie w taki sposób są reklamowane. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

L-karnityna

Jest to aminokwas który prawdopodobnie jest najpopularniejszym „spalaczem” tłuszczu na rynku. Niestety co pokazały wszystkie badania nad tym związkiem w żaden sposób nie prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej i nie transportuje kwasów tłuszczowych do mitochondriów jak to sugerują producenci. W dużych dawkach może jedynie prowadzić do zwiększenia wydolności tlenowej, jednak w bardzo delikatnym stopniu.

Chrom

Pierwiastek ten reklamowany jest jako skuteczny mimetyk insuliny i doskonała broń w walce z nadwagą przede wszystkim dla diabetyków. Jego działanie jest jednak na tyle symboliczne że nie dostrzeżemy absolutnie żadnych efektów stosowania. Dużo lepszym wyborem o podobnej charakterystyce działania jest np. Berberyna.

Zielona herbata

Niezwykle popularna w świecie fitness, jednak podobnie jak l-karnityna nie ma nic wspólnego z redukcją tłuszczu. Badania potwierdzają jej brak skuteczności u ludzi, jednak nie oznacza to że warto z niej rezygnować. Mimo, że nie przyczynia się do odchudzania to ma bardzo przyjemny smak oraz dostarcza wartościowe antyoksydanty.

Jak widać na rynku istniej multum składników które mogą zostać użyte jako składniki potencjalnych spalaczy tłuszczu. Co ciekawe tych które działają jest niemal tyle samo co tych o braku skuteczności. Warto jest więc dokładanie przyglądać się temu na co wydajemy nasze pieniądze. Jeśli nie mamy ochoty kompletować każdego składnika osobno warto sięgnąć po skuteczne i sprawdzone produkty które zapewniają świetne efekty jak np. Fenix Ground Zero, Evolab Alphaburn czy ANS Slim factor. Oparte są o bardzo wysokiej jakości składniki w realnie działających dawkach.

Skuteczne tabletki na odchudzanie oparte o składniki mające potwierdzone badaniami działanie znajdziemy w sklepie Best Body w dziale spalacze tłuszczu http://www.bestbody.com.pl/spalacze-tluszczu-c-41.html

Czy seks w czasie okresu jest bezpieczny?

0

Jedne pary kompletnie nie wyobrażają sobie uprawiania seksu w czasie miesiączki. Dla innych jest to rzecz zupełnie normalna. Jednak bardzo wiele kobiet ma wątpliwości dotyczące uprawiania seksu w czasie okresu. Zastanawiają się one czy jest on w tym czasie bezpieczny. Chodzi przede wszystkim o ryzyko infekcji.

Jeśli decydujemy się na seks podczas miesiączki musimy w szczególności zadbać o higienę. Oczywiście jeśli chodzi o seks w czasie okresu nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących pozycji. Wiele par decyduje się jednak przede wszystkim na pozycję klasyczną. W tej pozycji nie nasila się krwawienie. Przed stosunkiem można także położyć ręcznik bądź inny materiał. Dzięki temu unikniemy zabrudzenia łóżka czy pościeli.

Wiele kobiet twierdzi, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę. Jest to oczywiście dość trudne i zdarza się rzadko, ale jest to możliwe. Wszystko bowiem zależy od cyklu kobiety, a ten jak wiadomo jest indywidualną kwestią kobiety i do tego bywa często nieregularny. W przypadku kiedy kobieta przechodzi krótki cykl, owulacja może wystąpić niedługo po miesiączce, a jak wiadomo plemniki potrafią przeżyć w ciele kobiety nawet kilka dni.

Czy seks w czasie okresu szkodzi? Generalnie nie, seks w tym czasie można uprawiać. Trzeba jednak pamiętać, że jest to czas zwiększonego ryzyka przeniesienia różnych chorób między partnerami. Mowa tu przede wszystkim o takich chorobach jak kiła, opryszczka, rzeżączka. Warto także wspomnieć o zapaleniu wątroby typu B lub C. Pochwa oraz szyjka macicy są w tym czasie bardzo podatne na różnego rodzaju infekcje. Dlatego seks w czasie okresu zaleca się uprawiać tylko ze stałym partnerem. Nie można oczywiście zapomnieć o prezerwatywie. Tym bardziej, ze w czasie okresu miejsca intymne kobiety są bardzo wrażliwe i tym samym podatne na otarcia.

Podsumowując można powiedzieć, że nie ma poważnych przeciwwskazań do uprawiania seksu w czasie trwania okresu. Należy jedynie przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim tych dotyczących higieny oraz bezpieczeństwa.

Masturbacja – co trzeba o niej wiedzieć

0
masturbacja

Masturbacja – czy toto popularne? Na momencie wieków opinie na punkt masturbacji ulegały wielu przemianom. Niegdyś uchodziła za czynność prowadząca do stagnacji i szaleństwa, dziś ma się ją zbyt własną potrzebę, umożliwiającą osiągnięcie satysfakcji fizycznej oraz potrzebną w kuracji schorzeń seksualnych. Dowiedz się co zatem stanowi masturbacja oraz jakie są jej wyniki.

Masturbacja – podstawowe fakty

Masturbacja – co zatem takiego? Określenie to znaczy bezpośrednie podrażnianie organów płciowych, które ma wesprzeć w powodzeniu orgazmu. Masturbacji wtórują fantazje seksualne, które często zasilane są oglądaniem filmów lub obrazków o charakterze fizycznym lub pornograficznym. Dlaczego się masturbujemy? Celem masturbacji jest rozwiązanie rozciągnięcia fizycznego i sprawienie radości. Właściwie robi to każdy, także osoby samotne, jak także mający partnera płciowego – w związku z badaniami 95% ankietowanych panów i 89% kobiet przyznało, że się masturbuje. Dla grupy mężczyzn to zarówno ważne wrażenie seksualne, natomiast w wypadku dzieci jest ona składnikiem przy ich wzroście fizycznym oraz stylem na odkrycie swojej cielesności. Nie zawsze jednak stymulowanie naszych organów płciowych było uważane jako zwykłe. Poprzednie stulecia piętnowały masturbację jako grzech, szaleństwo, opętanie, nerwicę i czynnik wzrostu wielu dolegliwości i wad, takich jak rzeżączka, duszności, stulejka (zwężenie otworu napletka), zwiotczenie mięśni podbrzusza, mdłości, biegunka. Potrafimy się nawet spotkać z mitami, że osobom, jakie się masturbują, zagraża trądzik, ślepota albo porost włosów na rękach. Stanowią toż przecież tylko teorie, które nie mają żadnego poparcia w rzeczywistości.

Co obecne stanowi masturbacja?

Masturbacja (odmiennie uznawana jako onanizm lub samogwałt) to stymulacja własnych organów płciowych oraz stref erogennych, w celu zapewnienia radości i rozładowania rozciągnięcia płciowego, bez udziału ślubnego bądź kobiety.

Kto się masturbuje?

Wedle badań seksuologów, masturbacja pośród dojrzewającej młodzieży, jest działaniem powszechnym. Na bazie anonimowych ankiet, utrzymuje się, że blisko 84% chłopców oraz 79% dziewcząt, między trzynastym a osiemnastym rokiem życia, regularnie masturbuje się. Jednak masturbacja dotyczy i osób u których mechanizm dojrzewania szybko się zakończył, obojętnie albo są to osoby samotne bądź ponadto będące dziś w związkach. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że masturbacja pośród osób odpowiedzialnych następuje trochę rzadziej. Główną etiologią tego występowania są kwestie hormonów płciowyc, których stan u osób dojrzały jest większy niż u nastolatków.

Z czego wynika masturbacja?

masturbacjaMasturbacja wychodzi z popędu seksualnego oraz stanowi środek na rozwiązanie rozciągnięcia płciowego bez odbywania kontatu płciowego. Przez pieszczoty własnych organów fizycznych i okolic erogennych dociera do orgazmu, u Panów kończącego się także wytryskiem nasienia.

Masturbacja – jakie są jej korzystne efekty?

Z rozwojem lat zdanie specjalistów na temat masturbacji rozpoczęło się zmieniać i rzeczywistość nie uznaje się już, że dotykanie siebie skutkuje kłopotami zdrowotnymi. Masturbacja jest wykorzystywana w kuracji fizycznej par albo podobnie jako środek na redukcję napięć i stresu. Ponadto zakłada się, że poprawia samoocenę i cały dobrostan, u osób i łagodzi nieprzyjemne objawy połączone z napięciem przedmiesiączkowym. Zapewnia też osiągnięcie satysfakcji fizycznej osobom, które nie mają partnerów czyli nie są jeszcze skłonne do powstania współżycia. Co szczególnie ważne uczestniczy w atrakcyjniejszym zrozumieniu swego ciało oraz osobistych preferencji – to i że stanowi dobry pomysł na obcowanie z inną osobą. Odgrywa też ważną pracę w ochronie dolegliwości przenoszonych drogą płciową.

Czy masturbacja ma właściwości?

Rozładowanie napięcia fizycznego stanowi jakąś z lekkich, ludzkich potrzeb, jednak onanizowanie się to problem, który nadal wzbudza dużo kontrowersji. Są sytuacje, kiedy wiąże się ze schorzeniami, są to przecież kwestie indywidualne. Objawem ostrzegawczym jest rzecz, kiedy masturbacja negatywnie przychodzi na usposobienie lub informajce w stosunku. Niepokój powinna wzbudzić masturbacja wykonywana wymyślnymi technikami, które zasadniczo dzielą się ze środków stymulacji organów płciowych podczas klasycznego w układzie płciowego, a jeszcze poddawanie się dewiacyjnym wyobrażenom wspomagającym osiągnięcie satysfakcji. Odchodzącą z podstawy formą samozadowolenia jest też masturbacja publiczna. Choć masturbacja jest miła, specjalną uwagę powinny wziąć osoby korzystające akcesoriów takich jak wibrator – niezbędne jest tu utrzymanie czystości i stosowanie spośród obecnego standardu „zabawek” erotycznych indywidualnie, gdyż niosą one ryzyko chorób. Pamiętaj, że do masturbacji należy stosować tylko obiekty głównie do tego określone.

Czy masturbacja może zaburzyć produkcję spermy u ludzi?

Nie, to dodatkowy mit, który łączy się z punktem masturbacji. Sperma jest wytwarzana przez cały czas oraz chociaż zaraz po ejakulacji może przejść po krótkim czasie, zanim mężczyzna znów będzie do niej przygotowany,, zdarzenie więc nie powinno budzić lęku.

Samotna matka – prawa i przywileje matki samotnie wychowującej dziecko

0
samotna matka

Samotna mama często musi borykać się ze zwykłymi kłopotami, połączonymi z wychowaniem i utrzymaniem dziecka, które ma natomiast ogromne wymaganiai. Na jaką usługa ze strony państwa może wynosić? Jakie przywileje ma jedna matka?

Matka samodzielnie wychowująca dziecko i pomoc społeczna

Wedle informacji CBOS z 2013 roku 2% osów w Polsce to kobiety samotnie wychowujące dziecko. Choć konsultację ze strony państwa, na którą potrafią liczyć, nie jest za wielka, otrzymywanie świadczeń na pewno pomaga w życiu potomstwa. Do praw samotnie wychowującej mamy należy uprawnienie do przyjęcia dodatku z urzędu samotnego wychowania dziecka. Można się o niego ubiegać, jeśli ojciec dziecka nie żyje, jest tajny lub wniosek o określenie świadczeń alimentacyjnych został oddalony. Do 31. października 2017 roku wysokość dodatku wynosi 193 zł (przecież nie bardzo niż 386,00 zł na jakiekolwiek dzieci), i jeżeli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności – 273 zł. W sezonie od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 dodatek będzie ogromniejszy – podstawowy wyniesie 200 zł, i w wypadku dziecka niepełnosprawnego – 280 zł. Co zrobić, aby uzyskać dodatek? Musisz zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czyli MOPS-u i złożyć wymagane dokumenty potwierdzające, iż jesteś samotną matką: kopię aktu zgonu ojca, aktualny odpis zupełnego aktu narodzenia dziecka (skoro jego tata jest nie znany) lub odpisu wyroku sądowego oddalającego powództwo dotyczące określenia świadczenia alimentacyjnego od ojca. Analogiczne prawa mając wolni rodzice lub opiekunowie faktyczni lub prawni.

Becikowe dla jednej mamy

Rodzic żywo narodzonego dziecka, także mama samotna, może uzyskać jedną zapomogę zwaną becikowym, która zawiera 1000 zł na jakieś dziecko. Kryterium udzielenia wysokości jest taka sytuacja, kiedy dochód rodziny (w przeliczeniu na pewną osobę) nie przekroczy kwoty 1922 zł netto. Jest dodatkowo jeden warunek, który występuje, że świadczenie że nie może zostać przyznane tylko osobie, którapozostawać pod opieką medyczną nie później niż z 10. tygodnia ciąży do dnia porodu – potrzebne jest tu przedstawienie stosownego zaświadczenia, które musi wydać specjalista lub położna.

Świadczenia dla samej mamy: rozliczenie się razem z dzieckiem

samotna matkaSamotni rodzice mogą rozliczać się wraz z dzieckiem, co jest dla nich preferencyjnym wyjściem – samotna matka, rozliczając się z dzieckiem, w swoim zeznaniu rocznym deklaruje podatek w wysokości podwójnej kwoty, którą dodaje się od połowy rocznych dochodów obu osób, jakie się rozliczają. Oczywiście, dziecko nie musi pracować, aby być rozliczonym wraz z rodzicem. Dzięki temu potrącony podatek będzie mniejszy, a sama matka uzyska więcej pieniędzy. Warto wspomnieć, że rozliczyć się razem z dzieckiem może tylko osoba, która jest samotna w świetle prawa: rozwódka, wdowa, panna, osoba przechodząca w orzeczonej sądowo separacji, osoba, której mąż odbywa karę więzienia lub stał pozbawiony praw rodzicielskich.

Świadczenie dla samotnej mamy: refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

Jeśli sama matka dziecka jest kobietą zapisaną w urząd pracy jako bezrobotna, która zawsze zostanie przyjęta na staż lub rozpocznie działalność zarobkową, weźmie udział w przygotowaniu zawodowym dużych lub szkolenie oraz weźmie spośród tego stopnia wynagrodzenie, które nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę, może dostać refundację kosztów opieki nad dzieckiem. Aby uzyskać takie świadczenie, bezrobotna musi mieć co najmniej jedno dziecko poniżej 18. roku bycia, a refundacja przypada na dziecko do lat 7. Sięga ona nie więcej niż połowa zasiłku dla bezrobotnych. Poniesione wydatki muszą stać udokumentowane, i świadczenie przypada na etap do 6 miesięcy.

Samotne mamy – alimenty z funduszu alimentacyjnego

Samotna mama z dzieckiem powinna otrzymywać alimenty od jego rodzica, jednak są sytuacje, kiedy rodzic dziecka odwołuje się od płacenia, a egzekucja alimentów okazała się nieskuteczna. W takich wypadkach samotnej matce przysługują świadczenia z funduśszu alimentacyjnego. Wysokość świadczenia powinna odpowiadać kwocie bieżąco ustalonych alimentów, wprawdzie nie może przekraczać 500 zł miesięcznie. Ponadto pieniądze są przyznawane matkom, które wykonują kryterium dochodowe – dochód rodziny w przeliczeniu na indywidualną kobietę nie może przejść kwoty 725 zł, w następującym przypadku samotnej matce alimenty nie przysługują. Jeśli jako samotna matka rozliczysz się z innym mężczyzną, niż ojciec Twojego dziecka i zawrzesz z nim związek małżeński lub jak zostaniesz zarejestrowana w organizacji, która udzieli Ci całodobowe utrzymanie – to również nie przysługują Ci pieniądze z funduszu alimentacyjnego.

Jak Polacy widzą idealny dla siebie model rodziny?

Wygląda na to, iż jesteśmy ludem tradycjonalistów. Ponad połowa ankietowanych Polaków (55%) za najbardziej odpowiedni dla siebie model rodziny uznaje małżeństwo z dziećmi. 29% chciałoby żyć w konkretnej grupie wielopokoleniowej. Małżeństwo bez dzieci to rodzaj odpowiadający jedynie 5%, tak jak życie w pojedynkę. Na samotne wychowywanie dziecka zdecydowałby się tylko 1% ankietowanych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie żelazka?

0

Prasowanie raczej nie należy do tych czynności, które wykonujemy z wielką ochotą i pasją. Z tego też powodu przed kupnem żelazka warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które usprawnią tą czynność oraz sprawią, że ubrania wyprasujemy szybko. Dobre żelazko to sporo oszczędność czasu oraz nerwów, to także więcej czasu, który możemy poświęcić na nasze hobby lub pasję.

Para wodna

Kupując żelazko powinniśmy zwracać szczególną uwagę na niektóre parametry. Przede wszystkim bardzo istotna w procesie prasowania jest para wodna. Kupując żelazko upewnijmy się, że to urządzenie wytwarza jej jak najwięcej. Para wodna znacznie ułatwia proces prasowania i rozprostowywania różnorodnych niechcianych zagnieceń. W zależności od klasy żelazka oraz jego producenta, wydajność produkcji pary wodnej może być bardzo różna. Najlepsze dostępne na rynku żelazka wytwarzają około 40 gram pary wodnej na minutę. Oczywiście, nie musisz wydawać całej fortuny, aby zbliżyć się do tych osiągów. Również zadowalającymi statystykami będą mogły się poszczycić żelazka produkujące około 30 gram pary na minutę. Takie niedrogie, a za razem wydajne żelazka znajdziemy w ofercie sklepu Media Markt – media-markt.okazjum.pl

Najważniejszy element żelazka – stopa

Kolejnym bardzo ważnym elementem na który powinnaś zwracać uwagę, jest stopa żelazka. To element zbudowany z aluminium zawierający także dodatkową powłokę. To właśnie materiał z jakiego ta dodatkowa powłoka jest wykonana ma ogromny wpływ na trwałość oraz wydajność żelazka. Powłoka może być szafirowa, teflonowa, stalowa lub ceramiczna. Przede wszystkim szukaj żelazka o ergonomicznej budowie stopy a także z powłoką odporną na wszelkie zarysowania, nie chcesz przecież wymieniać żelazka średnio raz na miesiąc. Kolejnym niezwykle istotnym parametrem, który powinien mieć główny wpływ na wybór żelazka, jest szybkość nagrzewania się jego stopy. Ta zależy głównie od mocy – im moc jest większa tym, szybciej urządzenia się nagrzeje. W zupełności starczą urządzenia o mocy od 2200W do 2400W.

Regulacja temperatury kluczem do komfortu

Jednak nie zawsze pragniesz pracować maksymalnie rozgrzaną stopą, niektóre ubrania są wyjątkowo delikatne i wymagają szczególnej uwagi. Dlatego tak istotna jest możliwość regulacji temperatury. Praktycznie każde żelazko jest wyposażone obecnie w termostat, jednak ważne, żeby był on niezawodny i pozwalał na dogodną regulacją temperatury. 

Jeśli szukasz trwałego i taniego żelazka z zaawansowaną regulacją temperatury, koniecznie sprawdź półki sklepów Media Expert. Szczegółową ofertę promocyjną sprawdź na https://media-expert.promoceny.pl/

Przede wszystkim wygoda… czyli żelazko turystyczne

Dodatkowym punktem mającym wpływ na wybór żelazka powinna być wiedza dotycząca sposobu jego wykorzystania. Jeżeli pragniesz wykorzystywać żelazko podczas licznych wyjazdów lub delegacji, zdecyduj się na żelazko turystyczne. Bez wątpienia będzie ono miało mniejszą moc niż standardowe żelazko, a także będzie charakteryzować się dłuższym okresem nagrzewania. Jednak jest to rozwiązanie bardzo wygodne, a kompaktowa obudowa z łatwością zmieści się w torbie podróżnej.

Ból głowy przed okresem – PMS i bóle głowy

0
Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Jednym z bardziej niebezpiecznych symptomów są uciski głowy połączone z miesiączką oraz cyklem miesiączkowym. Ucisk głowy przed okresem połączone są z wahaniami hormonów. Ucisk głowy przed okresem (lub podczas miesiączki) powstaje z wahań poziomu hormonów oraz dla wielu osób jest integralną częścią cyklu. Czy są dobre środki na radzenie sobie z chorobami?

Co zatem jest PMS, więc zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zespół symptomów psychicznych oraz somatycznych w innej fazie cyklu miesiączkowego występujące zwykle na parę dni przed pojawieniem się krwawienia. Symptomy kliniczne potrafią pojawić się również tuż po jajeczkowaniu oraz być aż do miesiączki. U części kobiet jest on łagodnie, jednak są skrajne przypadki gdzie przypadłość zaburza działanie kobiety, ma zły nacisk na jej związki z bliskimi i utrudnia wykonywanie pracy zawodowej.

Symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego jak wspomniano, potrafią być ciekawe jednak najczęściej są to:

1. symptomy fizyczne: uciski piersi, uciski głowy przed okresem, tkliwość oraz ucisk piersi, wzdęcia, uciski podbrzusza, choroby przy wypróżnianiu;

2. symptomy psychiczne: wahania nastroju, drażliwość, stres, odczucie napięcia, depresja.

Wymienionym objawom wtórują również schorzenia snu, kłopoty z uwagą. Potrafią również występować schorzenia łaknienia, zmęczenie zainteresowań, wycofanie. Te wszelkie symptomy potrafią znacząco wpłynąć na kontakty międzyludzkie i tymże jednym zdecydowanie osłabić jakość życia.

Ucisk głowy i miesiączka – które są typy ucisku?

Choroby nie zawsze pojawiają się w tejże samej fazie cyklu. Momentami ucisk głowy jest powiązany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, czasem zaś pojawia się w trakcie menstruacji. Ucisk nie w wszystkim wypadku jest również taki sam charakter, i do jego typów przynależą:

Zespół napięcia przedmiesiączkowegoMigrena miesiączkowa (najczęściej pojawia się od 2 dni przed okresem do 3. dnia krwawienia) – polega na wystąpieniu jednostronnego (a nie zawsze) ucisku głowy, z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami, nadwrażliwością na hałas, światło, zapachy. Ucisk często jest dobry, że być nawet określany jako „straszny” ucisk głowy, ma charakter pulsujący, rozpierający lub rwący. Migrena pojawia się w ostatnim wypadku bez aury (o migrenie „z aurą” mówimy wtedy, jeśli mają miejsce symptomy poprzedzające wystąpienie ucisku głowy, są nimi np. schorzenia apetytu, koncentracji bądź nastroju).

Migrena połączona z miesiączką, jaka nie jest tymże jednym co migrena miesiączkowa, ponieważ w tymże wypadku ucisk głowy może być te w różnych fazach cyklu.

Ucisk głowy rodzaju napięciowego – rozpoznasz go po tymże, iż jest obustronny, ma charakter uciskający, łagodne bądź umiarkowane natężenie, nie zwiększa się podczas rutynowej aktywności ruchowej oraz jest od 30 minut nawet do tygodnia.

Napadowa hemikrania – w tymże wypadku silny, „okropny” ucisk głowy trwa ok. 3-4 minuty, jest jednostronny, kłujący bądź palący, asystuje mu łzawienie, wydzielina z nosa i opadanie powieki. Dokładne podstawy dolegliwości nie są znane, natomiast są analizowania sugerujące, iż potrafią być kontakt z menstruacją.

O dwóch ostatnich rodzajach ucisku w kontekście miesiączki mówi się natomiast zdecydowanie rzadziej.

Uciski głowy przed miesiączką – jak im zaradzić?

Momentami ucisk jest tak mocny, iż utrudnia normalne działanie. Gdy oraz w Twoim wypadku zmiany hormonalne aż tak dotkliwie dają o sobie znać, nie ignoruj problemu oraz zgłoś go lekarzowi. W ramach przygotowania do wizyty dobrym pomysłem jest prowadzenie dzienniczka ucisku – zanotuj w nim jak się pojawił, jak był charakter, czy towarzyszyły mu inne choroby, jak długo trwał. Takie elementy są dużym ułatwieniem dla specjalisty, jaki musi odnaleźć przyczynę.

Migrenę przed okresem możesz złagodzić środkami przeciwbólowymi z kategorii niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych – przykładami są ibuprofen oraz naproksen. Do preparatów wykazujących efektywność w leczeniu migreny, w tymże migreny miesiączkowej przynależą również tryptany, jakie obkurczają naczynia krwionośne a w tenże rodzaj łagodzą ucisk. Twój specjalista może te zarekomendować Ci terapię hormonalną, jednak przyjmowanie leków antykoncepcyjnych nie zawsze jest potrzebne, np. nie zaleca się ich osobom mających na migreny z aurą. Analizowania sugerują, iż uciski głowy przed okresem łagodzi przyjmowanie magnezu, natomiast nie stosuj suplementów bez wskazania specjalisty. Skuteczną zmianą w diecie jest jednak zmniejszenie soli, jaka sprzyja obrzękom. Zatrzymywanie wody w systemie może bowiem spowodować nasilenie choroby bólowych. Którą jeszcze radę należałoby wziąć sobie do serca? Gdy już dopadnie Cię ucisk, lub dla siebie wyrozumiała oraz postaraj się dużo odpoczywać, zamiast silić się na produktywność. Zaległości nadrobisz w bardziej sprzyjającym momencie.

Zmiana płci i migrena

Wykonane z udziałem transseksualistów analizowania dowiodły, iż pośród nich również są uciski głowy, połączone z przyjmowaniem żeńskich hormonów płciowych. Transseksualiści najczęściej narzekają na migreny z towarzyszeniem aury wzrokowej

OSTATNIO OPUBLIKOWANE

W trosce o Twoje dziecko. Fizjoterapia w leczeniu wad postawy

Czy wiesz, że ponad 80% dzieci ma krzywe kręgosłupy, płaskostopie i wady kończyn dolnych? Czy wiesz, że bagatelizowanie tego problemu u osób w młodym...