czwartek, Sierpień 22, 2019

Jak leczyć ból stawu skokowego?

0
Jak leczyć ból stawu skokowego? 

Prowadząc aktywny tryb życia musimy liczyć się z tym, że podczas treningu może przydarzyć nam się jakaś krzywda lub kontuzja. Biegając, grając w siatkówkę czy nawet wybierając się na przechadzkę w góry należy pamiętać o swoich stawach i nie nadwyrężać ich, ponieważ ból i leczenie może być uciążliwe i długie.

Ból stawu skokowego – przyczyny

Przyczyn bólu stawu skokowego może być wiele. Najczęstszą przyczyną jest jednak kontuzja. Osoby amatorsko uprawiające jakiś sport często zapominają o dokładnej rozgrzewce lub wykonują ją szybko i niedokładnie. Źle rozgrzany staw skokowy może zostać nadwyrężony. Wiele osób bagatelizuje urazy swojej kostki i zwyczajnie przeczekuje ból. Jest to niepoprawne postępowanie, ponieważ jeżeli kontuzja nie zostanie prawidłowo wyleczona po latach może powrócić z podwojoną siłą. Kolejną przyczyną bólu stawu skokowego  może być skręcenie go lub dużo bardziej niebezpieczne – złamanie kości tworzących staw skokowy. Wówczas objawy są w znacznym stopniu natężone i uciążliwe. Ból w stawie skokowym może również występować u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból stawu skokowego – leczenie

Staw skokowy, medycznie zwany stawem skokowo-goleniowym jest połączeniem między kością piszczelową i strzałkową, a kompleksem kości tworzących stopę (kośćmi stępu, kośćmi śródstopia i palcami). Takie połączenie pozwala nam wykonywać ruchy potrzebne do prawidłowego poruszania się podczas chodzenia i biegania. Nierówne podłoże oraz gwałtowne skoki i obciążenia mogą zaburzyć płynne ruchy stawu skokowego i doprowadzić do jego urazu. W zależności od natężenia kontuzji i bólu leczenie może się znacznie od siebie różnić.

W przypadku skręcenia kostki leczenie najczęściej jest nieinwazyjne. Stosuje się tak zwane postępowanie zachowawcze, czyli unieruchomienie w opatrunku gipsowym, ortezie ortopedycznej lub specjalnym obuwiu ortopedycznym ze sztywną oraz wysoka cholewką. W trakcie leczenia zalecane jest stosowanie krioterapii oraz magnetoterapii.

Krioterapia jest metodą leczenia, która wykorzystuje schładzanie powierzchni ciała (najczęściej ciekłym azotem) w celu przyśpieszenia krążenia krwi. Zmusza organizm do wydzielania hormonów i endorfin, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Magnetoterapia jest zabiegiem wykonywanym z wykorzystaniem pola magnetycznego, które przenika przez nasze ciało do każdej komórki organizmu. Wspiera to prawidłowe działanie i odbudowę tkanek. Taka technika zmniejsza ból zwichniętego stawu oraz ma działanie przeciwzapalne.

Lecząc ból i obrzęk po zwichnięciu stawu skokowego warto pamiętać o odpoczynku i nienadwyrężaniu kostki. Można też przyjmować leki bez recepty, zawierające ibuprofen oraz smarować opuchnięte miejsce maścią zawierającą wyciąg z arniki.

Innym częstym urazem powodującym ból stawu skokowego jest złamanie jednej lub więcej kości tworzących staw skokowy. W takim przypadku konieczne jest usztywnienie kostki w opatrunku gipsowym od 6 do 10 tygodni. Nieraz konieczna jest operacja stawu, w trakcie której złamanie jest stabilizowane drutami i blaszkami.

Domowe sposoby na ból stawu skokowego

W przypadku kontuzji lub mniej poważnego nadwyrężenia stawu skokowego, można zastosować kilka domowych sposobów, aby pozbyć się uciążliwego bólu . Głównie zalecane są zimne opatrunki, ale również okłady z liści kapusty, które oprócz chłodzenia miejsca urazu, mają również działanie przeciwzapalne. Masaże lodem, a także unoszenie kończyny są świetnym rozwiązaniem na ból i opuchliznę. Jeśli ból nie ustępuje warto wykorzystać zwykłą maść na ból pleców(doskonałym rozwiązaniem będzie Ostelife Premium – https://bol-stawow.pl/masc-ostelife-premium/) i mocno owinąć kostkę bandażem lub opaską uciskową.

Ból stawu skokowego – jak zapobiegać?

Poza precyzyjną rozgrzewką przed każdym treningiem lub wysiłkiem fizycznym warto dbać o swoje stawy skokowe stosując tabletki na stawy (np. suplement Flexin 500, którego szerszy opis znajdziemy tutaj https://bol-stawow.pl/suplementy-diety-na-stawy-flexin500/). W aptekach można znaleźć cały wachlarz suplementów, które w swoim składzie zawierają kolagen – ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszych kostek.

Dieta 1000 kcal w cateringu dietetycznym

0
Dieta 1000 kcal w cateringu dietetycznym

Dieta 1000 kalorii to jedna z najbardziej rygorystycznych diet, która zawiera bardzo małą ilość kalorii dostarczanych do organizmu. Bardzo często jest jednak stosowana przez osoby chcące rygorystycznie odchudzać się i szybko zrzucić zbędne kilogramy lub przez osoby mające takie zalecenia. Przeważnie pomimo tego, że jest to dieta wymagająca, nie wiemy o niej zbyt wiele. W tym wpisie przybliżamy dietę, podpowiadamy, dla kogo jest przeznaczona, jak wygląda ona w cateringu dietetycznym i jak długo powinna być stosowana.

Czym jest dieta 1000 kalorii?

Dieta 1000 kalorii to dieta, w której dziennie przyjmujemy w postaci posiłków tylko 1000 kalorii. Ma ona służyć do bardzo szybkiego odchudzania i redukowania tkanki tłuszczowej. Jest to jedna z najbardziej rygorystycznych diet. Zakłada ona dostarczanie jak największej ilości substancji odkrywczych i witamin w posiłkach, które mają jedynie 1000 kalorii dziennie. Przeważnie dieta składa się z 4 lub 5 posiłków, które mają od 100 do 400 kalorii. Dieta taka nie zakłada dużej aktywności fizycznej, gdyż organizm otrzymuje bardzo małą dawkę kalorii.

Jak wygląda dieta 1000 kalorii w cateringu dietetycznym?

Dieta 1000 kalorii w cateringu dietetycznym to przeważnie najniższa opcja z dostępnych diet kalorycznych. Zamawianie jej jest też odpowiednim wyborem, gdyż firmy cateringowe przykładają dużą wagę do tej diety i układają ja w sposób przemyślany i profesjonalny. Wybierając taką dietę pudełkową, otrzymujemy zbilansowaną dietę oraz układaną na podstawie piramidy żywieniowej. W ten sposób otrzymujemy w niskokalorycznej diecie maksymalnie wiele witamin i składników odżywczych, a sama dieta jest odpowiednio urozmaicona. Plusem jest odpowiednie przygotowanie diety przez profesjonalistów, co nie jest możliwe do końca samodzielnie, o ile sami nimi nie jesteśmy.

Dieta taka oferowana jest przez zdecydowaną większość firm cateringowych. Powinna bazować na różnego rodzaj składnikach. Do najczęściej używanych należą — chude mięso, ryby, warzywa, owoce czy kasze. Zazwyczaj w dietach tego typu ujmowane są składniki, przyspieszające nasz metabolizm oraz te, które są korzystne w spalaniu tkanki tłuszczowej. Całe połączenie ma być zróżnicowane, dostarczać maksymalnie substancji odżywczych oraz wspomagać odchudzanie. Wybierając dietę pudełkową 1000 kalorii nie uświadczymy smażonych mięs lub produktów, które mają niski stosunek kalorii do ilości witamin i minerałów.

Czym jest dieta 1000 kalorii

W tej opcji mamy również możliwość wprowadzenia swoich preferencji np. odnośnie składników, których nie jemy. Firmy cateringowe w Krakowie o ile istnieje taka możliwość, wdrożą nasze prośby i wymienią ew. produkty kłopotliwe. Korzystając z tego rodzaju diety, zdecydowanie warto skonsultować się z dietetykiem lub doradcami w danej firmie cateringowej, czy skorzystać z konsultacji prywatnej. Jest to bardzo wymagająca dieta, dlatego należy maksymalnie dostosować ją do naszych preferencji i kontrolować czy nam nie szkodzi.

Kto może ją stosować i ile dni może trwać?

Dieta 1000 kalorii jest bardzo wymagającą dietą. Możemy stosować ją, jeśli nie wykonujemy dużego wysiłku fizycznego i tym samym nie zwiększamy zapotrzebowania na kalorie w ciągu dnia. Diety takiej nie powinny stosować kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, osoby starsze, oraz młodzież w okresie dojrzewania. Dietę 1000 kalorii powinniśmy stosować jedynie przez pewien okres, a nie długofalowo. Z pewnością możemy stosować ją np. przez 7 dni, jeśli rozpoczynamy odchudzanie się w celu szybkiego przystosowania organizmu do nowego sposobu żywienia oraz uzyskania największych efektów. Jeśli dieta nam służy firmy cateringowe oferują również 30 dniową dietę 1000 ckal. Przeważnie z takiej diety korzystają kobiety, którym łatwiej wystarcza taka ilość kalorii.

Leczenie nowotworów – metody walki z chorobą

0
Leczenie nowotworów - metody walki z chorobą

Nowotwór, to diagnoza, którą każdy boi się usłyszeć. Ale warto wiedzieć, że leczenie nowotworów jest możliwe. Walka z chorobą jest skomplikowana, ale doświadczenie lekarzy i nowoczesne technologie medyczne dają dużą szansę na remisję.

Czym są nowotwory?

Często słyszymy o nowotworach, ale mało kto w pełni zdaje sprawę z tego co to jest za choroba. Nowotwór powstaje z powodu błędu funkcjonowania naszych komórek, a dokładnie ich niekontrolowanego podziału. Taki podział powoduje utworzenie guza i może się rozprzestrzeniać na każdą część naszego ciała.

Zabiegi operacyjne

Walka z nowotworami, to kompleks zabiegów, które często zawierają w sobie takie elementy jak zabiegi chirurgiczne oraz chemioterapię, czy też hormonoterapię. Każda z powyższych metod jest radykalnym rozwiązaniem, ale właśnie takich wymaga leczenie nowotworów.

Zabiegi operacyjne z zakresu leczenia chorób onkologicznych są znane od wielu lat i pozostają pierwszą metodą leczenia nowotworów. Chirurgia onkologiczna ma na celu usunięcia nowotworu i oddzielenia chorych tkanek od zdrowych tak aby zminimalizować prawdopodobieństwo przerzutu choroby dalej.

Chemioterapia

W poszczególnych przypadkach zabiegi operacyjne są tylko pierwszym krokiem do skutecznego wyleczenia nowotworu, po którym następuje etap leczenia systemowego takiego jak chemioterapia lub hormonoterapia.

Chemioterapia polega na stosowaniu leków, które blokują zdolność chorych komórek do podziału, co spowalnia lub eliminuje chorobę. Dobór właściwych leków, ich ilość, a także harmonogram stosowania jest w pełni indywidualny.

Leczenie nowotworów za pomocą chemioterapii można podzielić na kilka rodzajów:

–       wstępna – jest to kurs chemioterapii przed operacją, który ma na celu zmniejszenie nowotworu;

–       radykalna chemioterapia, to nazwa metody leczenia nowotworów tylko chemią, bez operacji czy innych dodatkowych zabiegów;

–       uzupełniająca, czyli chemioterapia pooperacyjna.

Każda z metod leczenia nowotworów ma swoje zalety i wady. W przypadku chemioterapii warto wiedzieć, że chemia wpływa na chore komórki, ale jednocześnie z tym bardzo osłabia organizm pacjenta.

Radioterapia

Radioterapia jest stosowana do leczenia wszelkiego rodzaju nowotworów za pomocą promieniowania jonizującego, które hamuje i zaburza wzrost chorych komórek. Zabiegi radioterapeutyczne dzielą się na dwa rodzaje: radioterapia ze źródeł zewnętrznych oraz brachyterapia. Różnicą między dwoma technikami jest sposób rozmieszczenia źródła promieniowania. W pierwszym przypadku, źródło promieniowania znajduje się na odległości do kilkudziesięciu centymetrów od promieniowania obszaru. Jednak w przypadku, gdy nowotwór znajduje się w trudno dostępnym miejscu, jak przykładowo gruczoł krokowy, źródło promieniowania jest wprowadzane wewnątrz

Hormonoterapia

Hormonoterapia jest jednym z najbardziej specyficznych sposobów leczenia nowotworów, który może być stosowany tylko w przypadku raka piersi, prostaty, trzonu macicy czy też tarczycy. Wyróżnia powyższe rodzaje nowotworów fakt, że są one hormonozależne, dlatego wymagają zupełnie innego podejścia niż pozostałe. Hormonoterapia polega na zmianie środowiska hormonalnego w taki sposób aby spowolnić podział komórek i wzrost nowotworu.

Pielęgnacja zamiast zabiegów medycyny estetycznej? To możliwe

0
Pielęgnacja zamiast zabiegów medycyny estetycznej? To możliwe

Medycyna estetyczna z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Wiele osób decyduje się na bolesne i kosztowne zabiegi, by przywrócić swojej skórze młodość, blask i urok. Jednakże warto wiedzieć, że zabiegi nie są koniecznością. Możesz ich uniknąć, jeśli wybierzesz pielęgnację. Tym bardziej że usługi oferowane w gabinetach są inspiracją dla producentów kosmetyków.

Kto wypisuje leki na potencję?

0
Kto wypisuje leki na potencję?

Problemy z potencją to bardzo częsta przypadłość, która dotyka zarówno starszych panów, jak i mężczyzn w kwiecie wieku lub nawet bardzo młodych. Przyczyn tego problemu może być wiele. Obejmują one problemy natury psychicznej i emocjonalnej, a także poważne schorzenia. Winowajcą jest często również nieodpowiedni styl życia. Zaburzenia erekcji wciąż niestety stanowią dla większości męskiej populacji temat tabu i powód do wstydu. Do jakiego lekarza udać się z problemami z potencją? Kto może przepisać leki na zaburzenia erekcji?

Do kogo się udać? Czyli o czynnikach zaburzeń erekcji

Ważnym jest, aby uświadomić sobie, że problemy z potencją stanowić mogą złożony problem. Czynników zaburzeń potencji jest wiele i bardzo się od siebie różnią. W zależności od tego, na jakim podłożu są one oparte, pomocne będzie skorzystanie z porady innych specjalistów. Do najczęstszych czynników wpływających na wystąpienie problemów z erekcją należą:

  • nieodpowiedni styl życia (w tym niezbilansowana dieta i mało aktywności fizycznej)
  • narażenie na przewlekły, długotrwały stres
  • problemy natury emocjonalnej
  • palenie tytoniu
  • nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych
  • choroba wieńcowa
  • cukrzyca
  • przerost gruczołu krokowego.

Należy pamiętać, że również przyjmowanie leków na konkretne schorzenia (jak na przykład nadciśnienie) może powodować zaburzenia potencji. 

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu

W chwili wystąpienie problemów z potencją najlepiej udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Będzie on w stanie przeprowadzić dokładny wywiad i na podstawie jego wyników oraz historii zdrowia pacjenta podejmie odpowiednią decyzję. Lekarz pierwszego kontaktu jest oczywiście uprawniony do wypisania recepty na leki – inhibitory fosfodiesterazy typu 5, w tym: sildenafil, vardenafil i tadalafil.

Jako że zaburzenia potencji mogą stanowić objaw zaburzeń pracy organizmu i wskazywać na rozwój poważnych schorzeń (takich jak cukrzyca czy nadciśnienie), to lekarz pierwszego kontaktu może również skierować pacjenta na dodatkowe badania, które wykluczą poważniejsze problemy zdrowotne lub pozwolą na ich specjalistyczną terapię.

Wizyta u specjalisty

Specjalistów, do których można udać się w przypadku zaburzeń prawidłowego funkcjonowania układu płciowego, jest kilku. Oczywiście, każdy z nich może przepisać odpowiednią terapię i lek na zaburzenia potencji.

Pierwszym z nich jest urolog, który zajmie się fizjologicznymi przyczynami zaburzeń erekcji. Urolog sprawdzi stan układu krwionośnego i naczyń w ciałach jamistych penisa – zaburzenia pracy tego układu skutkować mogą problemami z erekcją i można leczyć je lekami doustnymi.

Androlog natomiast sprawdzi, czy problemy z potencją związane są z zaburzeniami hormonalnymi.

Środki bez recepty

Na rynku dostępne są również środki bez recepty. Należą do nich również wymienione wcześniej leki oparte na składnikach aktywnych, takich jak sildenafil , vardenafil i tadalafil. Ich zawartość w lekach bez recepty będzie natomiast mniejsza niż w tych wydawanych na polecenie lekarza. Każdą terapię należy jednak skonsultować z lekarzem bądź farmaceutą.

Niestety, funkcjonuje w naszym społeczeństwie przekonanie o tym, że problemy związane z potencją u mężczyzn są powodem do wstydu. Wielu specjalistów pracuje na tym, by tę świadomość zmienić i zachęcić panów do wizyt w gabinetach lekarskich. Jeżeli jednak nadal występuje wstydliwość związana z zakupem środków farmakologicznych na zaburzenia erekcji, warto skorzystać z usług apteki internetowej aptekadyzurnastargard.pl, która dysponuje lekami i suplementami przeznaczonymi do takiej terapii.

Wszechstronne właściwości olejku goździkowego

0
Wszechstronne właściwości olejku goździkowego

Olejek goździkowy wykazuje wszechstronne właściwości, które mogą być wykorzystane w łagodzeniu objawów różnorodnych dolegliwości – począwszy od bólu głowy, skończywszy na problemach trawiennych.

Jakie gabinety stomatologiczne warto odwiedzać?

0
Jakie gabinety stomatologiczne warto odwiedzać?

Systematycznie powinniśmy odwiedzać stomatologa już od najmłodszych lat. Tylko stałe kontrole oraz prawidłowe dbanie o zęby gwarantuje, iż będą one zdrowe, białe przez wiele, wiele lat. Obecnie istnieje na rynku mnóstwo gabinetów dentystycznych, Do jakiego warto się wybrać, by być w pełni zadowolonym? Zapraszam poniżej na kilka niezwykle cennych wskazówek.

Z jakimi problemami walczą pacjenci?

Piękny uśmiech to nie tylko równe, białe zęby. Na ich wygląd składa się bowiem regularna higiena jamy ustnej oraz systematyczne kontrole zdrowia uzębienia. Gabinet dentystyczny Gliwice leczy pacjentów z takich chorób jak między innymi: Doroby miazgi, przebarwienia zębów, nadwrażliwość zębów, próchnica, paradontoza, suchy zębodół, zapalenie okostnej, zgrzytanie zębami, zgorzel czy zapalenie miazgi. Pacjenci mogą również korzystać z dokładnego badania RTG i CBCT.

Plan leczenia

By cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem należy odpowiednio wcześnie działać wszelkim, pojawiającym się problemom z uzębieniem. Dokładny wywiad z pacjentem, skrupulatne przebadanie jamy ustnej oraz ustalenie planu leczenia to gwarancja sukcesu. Czasami wystarczy kilka wizyt, by zapomnieć o takich problemach jak brzydki kolor zębów, uszczerbki czy braki w uzębieniu. Warto również skonsultować wszystkie oczekiwania oraz obawy na konsultacji z lekarzem.

Stomatolog Gliwice warty uwagi

Regularne odwiedzanie gabinetów stomatologicznych i korzystanie z ich oferty, nie tylko sprawia pozbyciu się problemów z którymi borykają się zarówno kobiety, mężczyźni jak i wiele dzieci, ale także i uzyskanie zniewalających efektów, które przyczynią się do poprawy samopoczucia i lepszego wyglądu. Profesjonalni i doświadczeni dentyści pracujący na najlepszych sprzętach, narzędziach i produktach dobiorą pacjentom odpowiednie zabiegi oraz produkty, które pomogą zwalczyć wszelkie problemy. Dentysta Gliwice pozwala klientom na wygodną i szybką rejestrację przez internet (https://dentysta.eu/o-gabinecie), a dogodne terminy nie wymagają oczekiwań na wizytę przez wiele miesięcy.

dentysta w Gliwicach

Pierwsza wizyta u dentysty – jak się na nią przygotować?

0
zabieg dentystyczny

Pierwsza wizyta u dentysty bywa dla dziecka bardzo ważnym momentem. Niestety, ale strach przed stomatologiem jest jednocześnie jedną z popularniejszych fobii i to nawet w obecnych czasach, gdy gabinety są niezwykle komfortowe, a zabiegi bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Wielu rodziców, pamiętając swoje wizyty z czasów dzieciństwa, mimowolnie przekazuje lęk swoim pociechom. Jak zatem postępować, aby dziecko nie bało się stomatologa i chciało dbać o zdrowie swoich zębów? Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta w gabinecie? 

Kiedy zdecydować się na wizytę?

Trzeba pamiętać, aby z pierwszą wizytą dziecka u dentysty nie zwlekać zbyt długo. Szansa na zaniedbanie ząbków przez malucha wzrasta. Znacznie lepiej będzie, gdy pojawimy się w gabinecie stomatologicznym w momencie, gdy dziecka nie bolą zęby. Dzięki temu będzie kojarzyć wizytę jako przyjemną. Wiele gabinetów dentystycznych takich jak np. https://beauty-dent.pl/ oferuje pierwszą poradę zupełnie za darmo a jakość świadczonych usług jest nieoceniona. Pod okiem doświadczonych profesjonalistów Twoje dziecko nie będzie musiało obawiać się bólu czy dyskomfortu wywołanego leczeniem.

Będzie ją na własnych doświadczeniach, a nie tych, przekazanych przez rówieśników czy dorosłych. Według zaleceń, na pierwszą wizytę warto udać się wtedy, gdy dziecko zaczyna ząbkować. Ma to miejsce w wieku około 6-12 miesięcy. 

wizyta z dzieckiem u dentysty

Odpowiednia edukacja

Przeważnie pierwsza wizyta jest trudna, dlatego skupia się w dużej mierze na edukacji rodziców. Dentysta wyjaśni, jak często zgłaszać się z maluchem do kontroli i kiedy rozpocząć regularne wizyty u stomatologa. Maluch, odwiedzając gabinet, stopniowo poznaje lekarza oraz całe otoczenie. Czuje się pewniej i bardziej swobodnie. Niestety, ale w momencie, gdy na wizytę u stomatologa zabieramy dziecko starsze, w wieku ok. 8 lat, odczuwa ono lęk przed czymś nieznanym.

Nie przekazujemy lęku

Wielu dorosłych boi się dentysty ze względu na to, że kiedyś wizyty w gabinecie stomatologicznym wiązały się z bólem czy dyskomfortem. Obecnie nowoczesny sprzęt pozwala na to, abyśmy nie musieli obawiać się wizyt. Najważniejsze jest to, aby opowiadać maluchowi o dentyście w sposób pozytywny. 

Drastyczne wspomnienia czy pokazywanie, że sami boimy się wizyt u stomatologa, z pewnością nie wpłyną dobrze na dziecko. Również samo określanie wizyt powinno kojarzyć się pozytywnie. Warto unikać negatywnie brzmiących określeń zabiegów, np. wiercenie, wyjęcie zęba, oczyszczanie zęba. Nie będą wtedy kojarzyć się dziecku z bólem.

Prawidłowe podejście

Jednocześnie powinniśmy być szczerzy z naszym dzieckiem, aby nie czuło się oszukane. Powiedzmy, że istnieje możliwość, iż poczuje ból. Sam zabieg może być nieprzyjemny, ale cały czas będziemy przy nim i będziemy je wspierać. Powiedzmy także, jak wygląda sam zabieg – w budzi może być trochę wody, szczotka do czyszczenia zębów wydaje dźwięki. Nie pytajmy w trakcie zabiegu o to, czy dziecko cokolwiek boli. Wtedy cała uwaga malucha skupia się na odczuwaniu bólu.

Motywowanie dziecka

Podczas leczenia zębów czy wizyt kontrolnych dla rodziców ważne jest to, aby odróżniać motywowanie dziecka od przekupywania go. Dziecko samo powinno chcieć współpracować ze specjalistą i chętnie chodzić na wizyty. Jeśli źle się zachowuje, nie próbujmy go przekupić. Na nagrodę możemy zdecydować się dopiero wtedy, gdy maluch był grzeczny. 

zabieg dentystyczny

Przebieg wizyty

Pierwsza wizyta u stomatologa jest wizytą adaptacyjną. To właśnie wtedy dentysta pokazuje maluchowi gabinet, prezentuje jego wyposażenie. Dziecko ma okazję poznać specjalistę, dlatego jest oswojone z jego osobą. Podczas tego rodzaju wizyt nie wykonuje się żadnych zabiegów. Można ewentualnie przeprowadzić badanie stomatologiczne lub fluoryzację zębów, jednak nie jest to konieczne, jeśli dziecko odczuwa spory lęk.

Zaprezentowanie sprzętów stomatologicznych

Lekarz początkowo pokazuje dziecku jak działają poszczególne sprzęty. Warto wtedy wykazać się kreatywnością i poszukać pozytywnych skojarzeń, np. ślinociąg – słoń pijący wodę. Dziecko oswaja się także z podnoszeniem się fotela dentystycznego. 

Na takiej wizycie maluch powinien czuć się przede wszystkim swobodnie i bezpiecznie. Budujmy w nim przekonanie, że w gabinecie stomatologicznym nie ma się czego bać. Pokażmy również dziecku, że pewne zabiegi trzeba wykonywać, aby zęby były zdrowe i by nie bolały. Stomatolog jest od tego, by pomagać, a nie krzywdzić dziecko i takie przekonanie powinno towarzyszyć pociechom.

Calvin Klein Euphoria – idealne perfumy dla świadomych i nieco tajemniczych kobiet

0
Calvin Klein Euphoria - idealne perfumy dla świadomych i nieco tajemniczych kobiet

Perfumy Calvin Klein Euphoria to woda perfumowana stworzona z myślą o kobietach. Jej orientalno-kwiatowa kompozycja pozwoli wszystkim paniom poczuć się pewnie w każdej sytuacji. Ważne spotkanie w pracy? A może romantyczna kolacja ze swoją drugą połówką? Dzięki perfumom Calvin Klein Euphoria każda kobieta z pewnością oczaruje wszystkich obecnych na spotkaniu, a do wieczornej romantycznej kolacji doda nutkę tajemniczości i uwodzicielski akcent.

Bolą cię mięśnie? O czym to może świadczyć?

0
Bolą cię mięśnie? O czym to może świadczyć?

Ból mięśni, który znany jest również jako mialgia, jest problemem, z którym miał do czynienia w swoim życiu prawie każdy z nas. Jest to dolegliwość, która może pojawić się w każdym wieku, a z przeprowadzonych badań wynika, że aż 85% osób przynajmniej raz miała styczność z bólem pochodzenia mięśniowego. Wynika z tego, że jest to zagadnienie niezwykle istotne, a liczba przyczyn, które mogą wywoływać ból mięśni jest bardzo duża i stanowi przedmiot badań wielu specjalności lekarskich.

OSTATNIO OPUBLIKOWANE

Jak leczyć ból stawu skokowego? 

Jak leczyć ból stawu skokowego?

Prowadząc aktywny tryb życia musimy liczyć się z tym, że podczas treningu może przydarzyć nam się jakaś krzywda lub kontuzja. Biegając, grając w siatkówkę...