sobota, listopad 26, 2022

Zdrowie psychiczne Polaków – gdzie i jak szukać pomocy?

0
Zdrowie psychiczne Polaków

Stan zdrowia psychicznego w naszym kraju nie przedstawia się najlepiej. Okres epidemii Covid był dodatkowym czynnikiem, który spowodował wzrastające występowanie wybranych zaburzeń. Niektóre choroby i problemy występują w naszym społeczeństwie ze szczególnym natężeniem, co z pewnością wynika z ogólnych przemian społecznych i cywilizacyjnych jakim podlega nasz kraj. Poniżej przybliżamy temat kondycji psychicznej polskiego społeczeństwa oraz podpowiadamy gdzie szukać pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. 

Na jakie zaburzenia psychiczne i osobowościowe cierpią Polacy najczęściej? 

Jak oceniają psychiatrzy, stan polskiego społeczeństwa jest gorszy niż przed wystąpieniem epidemii Covid. O ile wcześniej problemy typowego pacjenta wiązały się z jego zaburzonym funkcjonowaniem w społeczeństwie, to teraz dotyczą niemożności lub niechęci do odnalezienia swojego miejsca w nim. Coraz więcej osób poszukujących specjalistycznej pomocy zgłasza symptomy z pola zaburzeń lękowych. Oczywiście zaburzenia depresyjne wciąż występują często i pozostają jedną z najczęściej diagnozowanych przypadłości zdrowia psychicznego w naszym kraju.

Specyficzną cechą jest fakt powszechnego występowania zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych związanych z przebyciem choroby Covid.

Szczególną grupą są także osoby młode – nastolatkowie i dzieci – które coraz częściej zgłaszają się z zaburzeniami typu lękowego i depresyjnego. Osób takich przybyło zwłaszcza na skutek izolacji od środowiska rówieśniczego, ograniczonej edukacji oraz długiego okresu przebywania w domu w czasie kolejnych lockdownów. 

Często jako przyczyny wystąpienia zaburzeń wskazuje się niezadowalające warunki życiowe, ograniczone możliwości rozwoju oraz tego konsekwencje finansowe i zawodowe, z jakimi Polacy musieli się zmagać w ciągu ostatnich lat. Jak wskazują lekarze psychiatrzy, często to właśnie obawa przed utratą miejsca pracy, niezapowiedzianym zwolnieniem lub koniecznością zmiany miejsca pracy, stanowią punkt zapalny wywołujący objawy lękowe lub depresyjne. 

Profesjonalna pomoc na wyciągnięcie ręki 

Wiele osób dotkniętych wspomnianymi wyżej problemami waha się przed zasięgnięciem profesjonalnej pomocy. Różne bariery stoją na przeszkodzie, często jednak mają one charakter stereotypowy – pacjenci obawiają się samego faktu przyznania przed sobą lub swoją grupą towarzyską, że ich zdrowie psychiczne jest w złym stanie. 

Tymczasem istnieje kilka praktycznych sposobów w jaki możesz skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Pierwszym sposobem jest umówienie się na wizytę w placówce NFZ, do której nie potrzebujesz skierowania lekarskiego. Pierwsza wizyta ma często formę szczerej rozmowy, w trakcie której lekarz przedstawia pomysły na dalsze leczenie. W grę wchodzi farmakoterapia, psychoterapia, diagnozy psychologiczne oraz inne formy postępowania. 

Możesz też sięgnąć po ofertę placówek prywatnych, które oferują swoje usługi w formie wizyty fizycznej lub teleporady. Psychiatra Bydgoszcz PsychoMedic to często wybierany kierunek, z uwagi na jego kompleksowe dopasowanie do potrzeb polskich pacjentów. Masz możliwość umówienia wizyty ze specjalistą wybranej dziedziny, gotowego zaproponować optymalne formy leczenia. 

Niezależnie od wybranej przez Ciebie formy pomocy, nie warto odkładać jej na jutro, lecz od razu nawiązać kontakt, rejestrując wizytę i przygotowując się do jej odbycia.

Optyk Punkt Widzenia w Dąbrowie Górniczej zaprasza – bo wzrok jest najważniejszy!

0
Optyk Punkt Widzenia w Dąbrowie Górniczej zaprasza

Wzrok jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Często uważany za najważniejszy z nich, bez którego funkcjonowanie byłoby zdecydowanie utrudnione. Wielu z nas przyznaje, że wolałoby stracić słuch, bądź smak, ale nie wzrok. A jednak niejednokrotnie zapominamy o regularnym badaniu okulistycznym w natłoku codziennych obowiązków. Czas to zmienić. Znajdź dobry salon optyczny w Dąbrowie Górniczej!

Badanie wzroku i profilaktyka – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Optyk Dąbrowa Górnicza umożliwia przeprowadzenie badania przez lekarza okulistę. W salonie Punkt Widzenia w Dąbrowie Górniczej można to zrobić raz w miesiącu. Warto skorzystać z oferty i zawczasu sprawdzić, czy nie grożą nam poważne choroby oczu takie jak jaskra, zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Optometrysta i refrakcjonista z kolei przeprowadzają badanie optometryczne i pomagają w doborze właściwej korekcji zarówno okularowej, jak i soczewkowej. Salon optyczny w Dąbrowie Górniczej przeprowadza takie badanie praktycznie codziennie i trwa ono około 30 minut. Nie odkładajmy tego zatem, bo chodzi o nasze zdrowie i komfort funkcjonowania. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość umówienia badania online na stronie internetowej salonu: https://optykpunktwidzenia.pl/optyk-dabrowa-gornicza/. Dla dzieci zaleca się przeprowadzenie badania u ortoptysty, czyli specjalisty zajmującego się leczeniem zeza i zaburzeń wzroku. A już po badaniu optycy okularowi zajmą się obróbką szkieł, ale pozostaną do naszej dyspozycji znacznie dłużej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zajmą się także naprawą okularów lub regulacją i dopasowaniem oprawek. Optyk Dąbrowa Górnicza Punkt Widzenia to jednak znacznie więcej! Możemy liczyć na uzyskanie porad, jak dbać o nasze okulary i przede wszystkim wzrok – odpowiednią dietą, ćwiczeniami, czy też troską o zapewnienie prawidłowego oświetlenia podczas pracy bądź lektury.

Okulary korekcyjne, czy soczewki kontaktowe?

Okulary korekcyjne, czy soczewki kontaktowe, oto jest pytanie! Niektórzy na tyle przyzwyczaili się do swojego wyglądu w okularach, że bez nich własna twarz wydaje się obca. Ponadto okulary mogą być prawdziwą ozdobą niczym najbardziej elegancka biżuteria. Salon optyczny w Dąbrowie Górniczej oferuje szeroką gamę oprawek zarówno światowych, jak i polskich producentów. Co nie mniej ważne, dobierzemy do nich indywidualnie dostosowane do potrzeb soczewki okularowe:

  • lekkie i nietłukące,
  • fotochromowe,
  • progresywne,
  • biurowe,
  • chroniące przed światłem niebieskim monitora,
  • łatwe w czyszczeniu,
  • sportowe,
  • przeciwsłoneczne.

Ponadto można przy okazji zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria takie jak ściereczki z mikrofibry, środki czyszczące, etui, czy krople do oczu.

Jeśli nie lubisz chodzić w okularach, idealnym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. I chociaż są obecne na rynku już od wielu lat i całkowicie bezpieczne dla oczu, nadal niektórzy z nas podchodzą sceptycznie do ich stosowania. Warto się przełamać, bo w wielu sytuacjach soczewki będą po prostu wygodniejszym rozwiązaniem. Na początku można wypróbować soczewki jednodniowe i sprawdzić, jak się czujemy. Pamiętać należy, że trzeba dać oczom trochę czasu, aby przestały postrzegać soczewkę jako ciało obce. Jednak po wstępnym okresie adaptacji komfort jest całkowity. Optometryści z salonu Punkt Widzenia chętnie nauczą zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe i odpowiedzą na wszelkie pytania. Optyk Dąbrowa Górnicza gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie! Poniżej mapa z dojazdem do salonu.

Nie doceniamy jak ważny jest zmysł wzroku, dopóki wszystko jest w porządku. Nie czekajmy jednak z kontrolną wizytą, aż jakość widzenia się pogorszy. Bądźmy zapobiegliwi i zbadajmy swój wzrok już dziś!

Węgielki do fajki wodnej – jakie wybrać?

0
węgielki do fajki wodnej

Poza grzałkami elektrycznymi są podstawowym paliwem do fajki wodnej. Ich jakość jest równie ważna co jakość tytoniu i choć rozpalanie nie jest trudne, wymaga pewnej wiedzy. Dowiedz się, jakie węgielki do fajki wodnej są najbardziej polecane.

Miłośnicy takiej formy palenia często podkreślają, że węgielki do fajki wodnej przesądzają o jakości seansu. Niewłaściwie rozpalone mogą spowodować gryzący dym, przekreślający całą radość rytualnego palenia. Wybieraj takie rodzaje, które sprawią, że palenie fajki wodnej będzie przyjemne i komfortowe.

Węgielki do fajki wodnej – rodzaje

Paliwo różni się od siebie przede wszystkim składem. Wśród popularnych wariantów znajdziesz węgielki samorozpalające oraz naturalne węgielki kokosowe. Na rynku można spotkać także wersje bambusowe. Każdy z nich różni się zawartością substancji smolistych i czasem palenia. Inna jest także specyfika rozpalania czy temperatury, jakie mogą osiągnąć poszczególne rodzaje.

Samorozpalające węgielki do fajki wodnej

To wciąż jedne z najpopularniejszych produktów dostępnych na rynku, choć coraz częściej miłośnicy palenia shesy sięgają po naturalne surowce rozpalające. Ich zaletą jest szybkość i łatwość rozpalania – możesz to zrobić nawet za pomocą zwykłej zapałki. Niestety wykazują najwyższą zawartość szkodliwych substancji, które przedostają się do dymu podczas palenia fajki wodnej. W konsekwencji znacząco obniżają walory smakowe.

Naturalne bambusowe i kokosowe węgielki do fajki wodnej

Warianty bambusowe i kokosowe prezentują zupełnie inną jakość. Choć o wiele trudniej i dłużej się rozpalają, gwarantują dłuższy czas palenia oraz o wiele mniejszą ilość szkodliwych substancji przedostających się do dymu. Są produktem tworzonym z naturalnego surowca i nie obniżają walorów smakowych podczas palenia fajki wodnej.

Sztuka rozpalania węgielków do fajki wodnej

Jak rozpalić węgielki? Kieruj się kilkoma zasadami. Po pierwsze przed położeniem węgielka na cybuch pozbądź się popiołu. Równomiernie i dokładnie rozpal paliwo na całej powierzchni, w taki sposób, by wszystkie ścianki węgielka były pokryte żarem. Dzięki temu oczyścisz produkt, spalając najpierw szkodliwe substancje. Jeśli pojawi się gryzący dym, świadczy to o zbyt wysokiej temperaturze w cybuchu i o przypalaniu się tytoniu. Wówczas zdejmij węgielek lub zmniejsz jego ilość. Możesz także przestudzić cybuch. Do rozpalenia nie stosuj więcej niż 2-3 kostki – szybciej osiągniesz pożądaną temperaturę.

Naturalne węgielki do fajki wodnej są lepszej jakości, zwłaszcza kokosowe. To one cieszą się dużym zainteresowaniem, choć tradycyjne warianty samozapalające częściej są wybierane przez długoletnich miłośników palenia fajki wodnej. Wybór należy do Ciebie!

Na czym polega transplantacja włosów?

0
Na czym polega transplantacja włosów

Zdrowe i gęste włosy to ogromny atut, który dodaje nam pewności siebie i sprawia, że doskonale się prezentujemy. Niestety, coraz więcej osób zmaga się z przykrym problemem przerzedzonych kosmyków. Transplantacja włosów to jedna z najskuteczniejszych metod walki z tym uciążliwym kłopotem, który zauważalnie obniża naszą samoocenę. Na czym właściwie ona polega i czy jest odpowiednia dla każdego? Poniżej prezentujemy zbiór najważniejszych informacji.

Wysoka skuteczność i doskonałe efekty – transplantacja włosów

Transplantację włosów powinny rozważyć osoby, które próbowały już licznych kosmetyków na porost i nie są zadowolone z rezultatów, które one zapewniły. To rozwiązanie idealne zwłaszcza dla tych, którzy chorują na łysienie androgenowe, często spotykane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W tym przypadku żaden szampon, odżywka czy serum nie przyniosą tak imponujących efektów jak transplantacja włosów. Pod tym określeniem kryje się zabieg chirurgii estetycznej, który polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z wybranego fragmentu na ciele pacjenta i umieszczeniu ich w obszarze na którym doszło do wzmożonego wypadania włosów. Zazwyczaj miejscem z którego wycina się mieszki jest potylica, gdyż to tam występuje ich odpowiednia ilość. Cała procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc nie wiąże się z bólem czy dyskomfortem. Stosuje się jedną z kilku technik, którą specjalista dobiera do indywidualnych potrzeb. Z reguły transplantacja włosów trwa od godziny do sześciu godzin, w zależności od stopnia zaawansowania łysienia. Po jej zakończeniu pacjent musi przestrzegać ściśle określonych zaleceń, które obejmują rezygnację ze spożywania kawy i alkoholu przez trzy kolejne dni, odstawienie papierosów, unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce.

Zaufać profesjonalistom i cieszyć się piękną czupryną

Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem musimy pamiętać o tym, by korzystać wyłącznie z usług renomowanych placówek w których pracują eksperci dysponujący stosowną wiedzą, doświadczeniem oraz sprzętem. Tylko wtedy zyskamy pewność, że znajdujemy się pod dobrą opieką, przestrzegane są wszelkie zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny, a my nie zostaniemy narażeni na negatywne następstwa niewłaściwie przeprowadzonej transplantacji włosów. Podczas dokonywania wyboru kliniki kierujmy się stosownym wykształceniem personelu i opiniami dotychczasowych pacjentów. Nie dajmy skusić się podejrzanie niskim cenom, traktując ten zabieg jako formę inwestycji.

Pianka do triathlonu – jaką wybrać?

0
pianka do triathlonu

Triathlon to dyscyplina sportu, która cieszy się od dawna ogromną popularnością. Każda osoba uprawiająca ten sport wie jednak doskonale, jak ważne jest w tym przypadku odpowiednie przygotowanie. Mowa tu nie tylko o właściwym przygotowaniu fizycznym. Równie ważny jest także dobór odpowiedniego stroju. Jeśli o tym mowa, to niezwykle istotny jest wybór przede wszystkim pianki triathlonowej. Pełni ona szczególną funkcję, dlatego jej wybór nie może być przypadkowy. Na co zatem zwrócić uwagę?

Jaką funkcję pełni pianka triathlonowa?

Jak wspomniano, pianka do triathlonu nie może być wybierana w sposób przypadkowy. Pełni ona bowiem bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim jej zadaniem jest utrzymanie ciepła ciała. Ma to szczególne znaczenie podczas etapu pływania. Ma to jeszcze większe znaczenie, jeśli zawody triathlonowe odbywają się w dość chłodne czy nawet zimne dni. Istotne staje się zatem to, z czego taka pianka jest wykonana. Dobrym wyborem będzie na pewno pianka z neoprenu. Jest to bowiem materiał, który znakomicie izoluje temperaturę zewnętrzną. Utrzymanie kondycji cieplnej podczas triathlonu jest niezwykle ważne. Materiał musi to zapewniać. Na rynku dostępne są dziś różne rodzaje pianek triathlonowych. Różnią się od siebie m.in. swoją grubością. Szczególną popularnością cieszą się pianki o grubości 3-5 mm. Warto pamiętać, że im grubsza jest pianka, tym skutecznej chroni organizm przed chłodem.

Jak dobrać rozmiar pianki triathlonowej?

Pianka do triathlonu zawsze musi być właściwie dopasowana. Istotny jest zatem jej rozmiar. Szczególną uwagę zwrócić trzeba tu zwłaszcza na kołnierz. Nie może on zbyt mocno uciskać szyi. Przy czym musi skutecznie zapobiegać przedostawaniu się wody. Jeśli bowiem woda będzie się przedostawać, to może znacznie spowolnić tempo pływania. Bardzo ważne jest także to, aby pianka triathlonowa nie marszczyła się za kolanami. Jeśli pianka się w tym miejscu marszczy, to znaczy. że jest ona za duża. Dobierając piankę, nie można zapomnieć również o tym, że nie może ona w żaden sposób krępować ruchów.

Pianka do triathlonu – jak ją zakładać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru pianki triathlonowej ma jeszcze jedno znaczenie. Wpływ ma bowiem na łatwość jej zakładania i zdejmowania. Pianki do triathlonu zwykle zakłada się i zdejmuje dość trudno. Jeśli jej rozmiar nie będzie właściwie dobrany, to czynności te będą jeszcze trudniejsze. Warto jednak wiedzieć, że zakładanie i zdejmowanie pianki można sobie nieco ułatwić. Mowa tu o tym, aby na stopy założyć worki foliowe. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie wsunąć nogi.

W jaki sposób przygotować się na wizytę u lekarza medycyny pracy?

0
W jaki sposób przygotować się na wizytę u lekarza medycyny pracy

Wizyta u lekarza medycyny pracy jest konieczna jednakowo, gdy jesteśmy uczniem czy studentem potrzebującym zaświadczenia informującego, że nasz stan zdrowia pozwala na naukę danego kierunku, jak i w przypadku, gdy potrzebujemy pisemnego potwierdzenia, że nadajemy się   do pracy na danym stanowisku.

Jak się zapisać do lekarza medycyny pracy?

Chcąc skorzystać z usług lekarza medycyny pracy, potrzebujemy skierowania od przyszłego pracodawcy, na którym znajdziemy informacje odnośnie do stanowiska pracy, a także czynników, na które będziemy narażeni jako pracownik.

To właśnie od nich zależeć będzie zakres badań przeprowadzonych u konkretnego pacjenta. Lekarz medycyny pracy przeprowadza również badania okresowe czy kontrolne u pracowników.

Jaki jest koszt badania u lekarza medycyny pracy?

Wizyta u lekarza medycyny pracy jest usługą darmową. W przypadku, gdy nasz pracodawca nie ma umowy z wybraną przez nas przychodnią i samodzielnie pokrywamy koszt badania, powinniśmy wziąć fakturę na dane pracodawcy, dzięki czemu zwróci nam on pieniądze.

Jak przebiega wizyta u lekarza medycyny pracy?

Wizyta rozpoczyna się wywiadem medycznym, podczas którego lekarz zapyta nas między innymi o choroby przewlekłe czy przebyte urazy i operacje.

Następnie poprzez określone badania w tym osłuchanie płuc, czy pomiar ciśnienia lekarz upewni się co do stanu zdrowotnego pacjenta.

Jak uzyskać książeczkę sanepidowską?

Książeczka sanepidowska jest to inaczej orzeczenie lekarskie, którego potrzebujemy, chcąc wykonywać prace związane z żywnością. Jest ona konieczna w zawodzie kelnera, kucharza, pracowników szpitali, osób pracujących z dziećmi poniżej 6 roku życia, a także w przypadku pracowników sklepów spożywczych.

Chcąc ją wyrobić, powinniśmy udać się do stacji sanitarno- epidemiologicznej najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub podanej na skierowaniu od pracodawcy.

Chcąc wyrobić książeczkę sanepidowską na własny użytek, należy spodziewać się wydatku nieprzekraczającego kwoty 200 złotych.

Co w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy stwierdzi nieprawidłowości?

W przypadku, gdy lekarz w trakcie badania stwierdzi u nas nieprawidłowości zdrowotne lub zdiagnozuje chorobę zawodową, otrzymamy skierowanie do przychodni leczenia chorób zawodowych albo szpitala.

Za potwierdzenie choroby zawodowej na podstawie orzeczenia lekarza medycyny pracy odpowiada natomiast Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemologiczna.

 

Odżywka węglowodanowa – poznaj jej właściwości

0
Odżywka węglowodanowa

Odżywka węglowodanowa to produkt specjalnie przeznaczony dla osób aktywnie uprawiających sport. Uzupełnienie węglowodanów jest niezbędne, aby móc zachować wysoką sprawność fizyczną zarówno w trakcie ćwiczeń, jak i po zakończeniu treningu. Jakie ma on właściwości i na jakiej zasadzie działa? Wyjaśniamy.

Do czego służy odżywka węglowodanowa?

Nasze ciało dysponuje ograniczoną ilością węglowodanów. Podczas intensywnych treningów ich zapas szybko się wyczerpuje. Węglowodany są podstawowym źródłem energii, więc ich niedobór jest mocno odczuwalny, zwłaszcza w postaci zmęczenia. W wielu przypadkach zapotrzebowanie jest tak znaczne, że niezbędne okazują się odpowiednie produkty, które natychmiastowo dostarczą do organizmu odpowiednią ich dawkę. Tę funkcję spełnia specjalna odżywka węglowodanowa, która ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku sportowców wykonujących trening siłowy. Taki produkt warto zakupić na przykład w dobrym sklepie pod adresem https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_BIALKA-AMINOKWASY-GAINERY_ODZYWKA-WEGLOWODANOWA-GAINER-249.html.

Na jakiej zasadzie działa odżywka węglowodanowa?

Odżywka węglowodanowa to produkt, który charakteryzuje się szybkim działaniem. Węglowodany są uwalniane praktycznie natychmiastowo. W organizmie podnoszony jest poziom energii oraz insuliny. Wywoływana jest także reakcja regeneracyjna. Należy stosować dawki zgodnie z zaleceniami, ponieważ nadmiar węglowodanów zostaje przekształcony w tkankę tłuszczową.

Jakie właściwości posiada odżywka węglowodanowa?

Ludzki organizm nastawiony jest głównie na pożytkowanie energii z węglowodanów. Zażywanie odżywki węglowodanowej spowoduje szybkie i wyraźne podniesienie ilości energii, która może być spożytkowana do celów treningowych. Potrzebują ją intensywnie pracujące mięśnie. Zaleca się jej spożywanie także po zakończeniu treningów. W ten sposób łatwo uzupełnić wszelkie straty energetyczne i wspomóc organizm w naturalnym procesie regeneracyjnym.

Odżywki węglowodanowe występują w dwóch głównych formach. Jako napój energetyczny oraz jako proszek. W tym drugim przypadku odpowiednią dawkę należy zmieszać z zalecaną ilością wody, aby stworzyć szybko przyswajalną substancję. Odżywka w proszku jest zalecana zwłaszcza dla osób, które regularnie trenują i zażywają ją codziennie, zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej pojedyncza dawka waha się w granicach od 20 do około 40 gramów. Należy zadbać o to, aby dostarczyć ilość węglowodanów zgodnie z indywidualnie obliczonym zapotrzebowaniem energetycznym. Zależy ono głównie od wieku, płci, masy ciała i aktywności fizycznej.

Jak uniknąć wakacyjnych zatruć pokarmowych?

0
Jak uniknąć wakacyjnych zatruć pokarmowych

Zatrucie pokarmowe to wyjątkowo przykra przypadłość, która potrafi zrujnować każdy wyjazd. Chcesz spędzić wakacje bez tego rodzaju niedogodności? Odkryj proste sposoby, dzięki którym uchronisz się przed żołądkowo-jelitowymi dolegliwościami.

Lato to czas pełen wyzwań dla organizmu

Wymioty, biegunka, ból brzucha, bolesne wzdęcia i podwyższona temperatura to najczęstsze objawy zatruć pokarmowych, których bezpośrednimi sprawcami są bakterie, wirusy, grzyby bądź pasożyty. Zazwyczaj infekcja trwa od kilku dni aż do tygodnia, cechując się przy tym sporą zaraźliwością. Szczyt pokarmowych niedyspozycji przypada na letnie miesiące, wielu z nas skutecznie uprzykrzając wakacje. Dlaczego tak się dzieje? W dużej mierze powodem są panujące latem wysokie temperatury, sprzyjające psuciu się żywności, w której błyskawicznie rozwijają się chorobotwórcze drobnoustroje. Zatruciom sprzyjają też podróże do egzotycznych krajów oraz posiłki w barach szybkiej obsługi i innych lokalach, w których nie są przestrzegane zasady higieny.

Zminimalizuj ryzyko zatrucia na wakacjach

Pakując podróżną walizkę, na wszelki wypadek warto znaleźć w niej miejsce na leczniczy węgiel i elektrolity. Stosując zaś poniższe wskazówki, zredukujesz do minimum ryzyko  zatrucia pokarmowego na urlopie.

1.   Przechowuj żywność w odpowiedni sposób

Na wakacjach nie zapominaj o podstawowych zasadach przechowywania produktów spożywczych. To szczególnie ważne, jeśli samodzielnie przyrządzasz posiłki. Wędliny, sery, mięsa, ryby i jajka umieszczaj w lodówce zaraz po ich zakupie, unikając ich kontaktu z ciepłem. Produkty, których nie potrzebujesz trzymać w chłodziarce, koniecznie chroń przed owadami, wśród których królują wszędobylskie muchy. Pamiętaj także o tym, aby powtórnie nie zamrażać raz rozmrożonej żywności, ponieważ grozi to poważnymi dolegliwościami wywołanymi przez bakterie lub ich toksyny.

2.   Dbaj o higienę

Podczas gotowania i spożywania posiłków dbaj o czystość dłoni, naczyń i sztućców. Jeśli wybierasz się do jadłodajni, w której nie ma możliwości umycia rąk – przed jedzeniem zdezynfekuj dłonie podręcznym żelem, mokrymi chusteczkami lub antybakteryjnym sprayem. Owoce i warzywa kupione w sklepie lub na przydrożnym straganie koniecznie obmyj przed spożyciem bieżącą wodą.

3.   Starannie wybieraj bary i restauracje

Pełen okruchów lepki blat, krążące wokół muchy i osy oraz szklanki, których czystość budzi wiele wątpliwości – istnieje wiele oznak tego, że konkretna jadłodajnia jest na bakier z higieną, a być może także ze świeżością wykorzystywanych w kuchni produktów. Aby znaleźć lokal, w którym bezpiecznie zjesz posiłek, warto najpierw uważnie przeczytać zamieszczone w internecie opinie klientów.

4.   W upały zrezygnuj z niektórych potraw

Rozsądnie wybieraj nie tylko miejsce posiłku, ale i potrawy, których skosztujesz. Szczególnie wtedy, gdy z nieba leje się żar, lepiej unikać ciast z kremem, dań na bazie surowych jaj, surowego mięsa lub ryb. Niezależnie od pogody, należy zwracać uwagę na stopień świeżości produktów – jeśli budzi ona Twoją wątpliwość, zrezygnuj z ich zjedzenia dla własnego zdrowia. Masz wyjątkowo wrażliwy żołądek? Zamiast surówki zamów duszone warzywa, a w zastępstwie tatara zjedz dobrze wypieczone polędwiczki.

5.   Unikaj napojów z lodem

W wielu miejscach lód dodawany do drinków i innych napojów powstaje z nieprzegotowanej wody lub, co gorsza, jest poddawany kilkukrotnemu zamrażaniu. Zetknięcie z obecnymi w kostkach lodu bakteriami może zaowocować żołądkowo-jelitowymi sensacjami. Podróżując do dalekich krajów, stawiaj jedynie na butelkowaną lub przegotowaną wodę, aby uniknąć wstydliwej niedyspozycji.

6.   Postaw na dietę pudełkową

Na wakacjach chcesz jadać w urozmaicony i bezpieczny sposób, ale pobliskie lokale gastronomiczne nie zapewniają takiej możliwości? Z pomocą przychodzi catering dietetyczny, czyli skomponowane pod okiem dietetyka posiłki, przygotowane z zachowaniem należytych standardów produkcji. Dostawcy cateringu zostali zweryfikowani przez sanepid, a oferowane przez nich dania są smaczne i świeże. Możesz wybierać spośród wielu opcji – dbającym o sylwetkę spodoba się dieta ketogeniczna pudełkowa, a osoby zabiegające o doskonałą formę i młody wygląd usatysfakcjonuje bogata w antyoksydanty dieta SIRT.

7.   Przed daleką podróżą zadbaj o mikroflorę jelit

Popularna biegunka podróżnych wynika z zaburzeń flory jelitowej, na którą niekorzystnie wpływa wiele czynników. Wśród nich szczególną rolę odgrywa związana z wyjazdem zmiana klimatu, zaburzony rytm dobowy, niższy poziom higieny oraz nieznane, nierzadko egzotyczne dania. Właśnie dlatego podróżując, należy wspierać mikrobiom jelitowy, zażywając odpowiednio dobrane probiotyki, dzięki którym Twój przewód pokarmowy sprosta wielu wakacyjnym wyzwaniom.

Powrót do formy i spalanie tłuszczu z BCAA

0
Powrót do formy i spalanie tłuszczu z BCAA

Współczesne czasy spowodowały, że wiele osób zaczęło prowadzić siedzący tryb życia. Wiele godzin spędzamy w szkole, na studiach czy w pracy. To z kolei przekłada się na słabą kondycję, a także sprzyja szybkiemu rozwojowi tkanki tłuszczowej, której bardzo ciężko się później pozbyć. Są jednak sposoby, które ułatwiają powrót do dawnej formy, a dodatkowo sprzyjają spalaniu tłuszczu.

Problematyczna otyłość

Problem z otyłością w Polsce stał się w ostatnich czasach bardzo poważny. O swoją wagę martwią się już nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież, a także osoby w wieku studenckim. Oczywiście, nie tylko siedzący tryb życia ma wpływ na przybywanie dodatkowych kilogramów, ale także sposób odżywiania. Nie jest tajemnicą, że o zdrową żywność jest bardzo ciężko. W naszych codziennych sklepach tylko jedna półka spośród wielu oznakowana jest napisem, że dane produkty są zdrowe, a i one niekiedy pozostawiają wiele do życzenia pod względem składu. Konserwanty, barwniki i tłuszcze trans (utwardzane) przyczyniają się do rosnącej wagi.

Dlatego wiele osób pragnących zmienić swój wygląd, ale również poprawić kondycję, sięga po niekoniecznie skuteczne diety, a potem poddaje się, nie widząc efektów. Z pomocą mogą jednak przyjść: profesjonalnie przygotowana dieta, a także odpowiednie suplementy, które oferują pomoc podczas odchudzania, a nie “cudowną” kurację, która nie przynosi efektów. Warto przy tym podkreślić, że nie ma cudownego środka na odchudzanie. Aby osiągnąć sukces, należy włożyć w to również trochę wysiłku.

Decyzja to nie wszystko

Decyzja o tym, aby podjąć wysiłek, który ma zaprowadzić nas do wymarzonej sylwetki, to pierwszy krok do sukcesu. To ona sprawia, że zaczynamy zmieniać naszą dietę na zdrową, pełną warzyw i chudego mięsa, a także decydujemy się na podjęcie aktywności fizycznej. To właśnie nasza wola pcha nas do tego, aby zamiast windy wybierać schody, a zamiast jazdy tramwajem – spacer. Na koniec zachęca nas także do tak ważnych aktywności, jak ćwiczenia w fitnessie albo codzienna jazda na rowerze czy jogging po parku.

Ale aby ułatwić sobie odchudzanie, można także sięgnąć po suplementy, które mają potwierdzone działanie. Jednym z nich jest BCAA, czyli tzw. aminokwasy rozgałęzione. Pomagają w czerpaniu energii z tkanki tłuszczowej, a nie z białek. W związku z tym podczas wysiłku fizycznego zamiast mięśni rozkłada się właśnie tkanka tłuszczowa. Dzięki temu ubywa nam tylko zbędnych kilogramów, a mięśnie pozostają nienaruszone lub wręcz rozbudowują się, zaś nasza sylwetka zachowuje atletyczny wygląd.

Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po BCAA?

BCAA to suplement, który nie tylko pomaga schudnąć, ale jest również wykorzystywany dość często przez rowerzystów, biegaczy czy osoby trenujące siłowo. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w nim aminokwasy rozgałęzione zwiększają wytrzymałość i działają ochronnie na mięśnie.

Warto zauważyć także, że te aminokwasy nie są produkowane w ludzkim organizmie, dlatego dostarczanie ich z zewnątrz jest konieczne i korzystne dla człowieka. Pomaga między innymi w szybszej regeneracji organizmu i przyczynia się do rozbudowy tkanki mięśniowej.

Protetyka stomatologiczna w Łodzi

0
Protetyka stomatologiczna Łódź

Protetyka dentystyczna jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu, a także bezzębia. Głównym jej celem jest uzupełnienie braków zębowych oraz odbudowa straconych tkanek uzębienia. Wykorzystywana jest do tego wiedza z chirurgii szczękowej, a także onkologii i radiologii.

OSTATNIO OPUBLIKOWANE

Zdrowie psychiczne Polaków

Zdrowie psychiczne Polaków – gdzie i jak szukać pomocy?

Stan zdrowia psychicznego w naszym kraju nie przedstawia się najlepiej. Okres epidemii Covid był dodatkowym czynnikiem, który spowodował wzrastające występowanie wybranych zaburzeń. Niektóre choroby...