BADANIE DNA OKA – NA CZYM POLEGA

0
2229
BADANIE DNA OKA

Badanie dna oka to jedna z podstawowych metod diagnostycznych, dzięki której można stwierdzić istnienie różnych schorzeń oczu. Badanie to przeprowadza się u okulisty za pomocą urządzeń zwanych oftalmoskopami. To precyzyjny sprzęt, który umożliwia lekarzowi postawienie szczegółowej diagnozy.

Wskazania do wykonania badania dna oka

Z badania dna oka powinny skorzystać osoby, u których stwierdzono choroby przewlekłe, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo badanie to zwykle wykonuje się u osób, którym towarzyszy przewlekły ból głowy, jak i również u tych, które z niewiadomych powodów nagle zaczynają tracić ostrość widzenia. Dodatkowo badanie dna oka jest zalecane u dzieci, u których od urodzenia zarejestrowano wystąpienie zeza. Czasem lekarz może też zlecić wykonanie takiego badania w sytuacji, gdy u pacjenta dochodzi do permanentnego zaburzenia równowagi.

Przygotowanie do badania dna oka

Bezpośrednio przed samym badaniem lekarz musi przeprowadzić wywiad lekarski, by dowiedzieć się, czy u pacjenta wystąpiły wcześniej jakieś objawy sugerujące istnienie różnych schorzeń. Dodatkowo lekarz powinien wypytać o to, od kiedy pacjent ma problemy z zaburzeniami widzenia i czy wcześniej miał już wykonywane jakiekolwiek badania oka (niekoniecznie samego dna).

W trakcie badania lekarz musi powiększyć źrenice, dlatego pacjent może mieć nawet przez kilka dni zaburzone widzenie. Z tego względu nie wolno prowadzić pojazdów do chwili, aż pełna ostrość nie powróci. Sam zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, nie wymaga więc szczególnego przygotowania. Lekarz zaaplikuje pacjentowi krople, dzięki którym dojdzie do powiększenia źrenicy. Nieprzyjemne może być tylko badanie plamki oka, ponieważ następuje „olśnienie” i później pacjent może odczuwać nadwrażliwość na światło. Warto więc na badanie zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, by założyć je  na oczy od razu po wyjściu z budynku. Badanie oftalmoskopem beta 200 jest bezpieczne dla pacjenta – nie musisz obawiać się wizyty u okulisty. Lekarz przysunie się możliwie najbliżej oka, ale nie będzie go dotykał. Za pomocą oftalmoskopu wpuści wiązkę światła, która dobrze oświetli dno oka. W ten sposób będzie mógł ocenić poszczególne elementy budowy oka i ustalić, czy u pacjenta wystąpiły ewentualne zmiany chorobowe.

Dlaczego warto wykonywać badanie oka?

Ponieważ dzięki niemu można wykryć takie choroby jak: jaskra, uszkodzenie plamki żółtej, guz mózgu, miażdżyca, cukrzyca. Jak widać badanie dna oka daje też lekarzowi obraz o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, a nie tylko o tym, w jakim stanie jest gałka oczna. Warto korzystać z badań oftalmoskopem beta 200 przynajmniej raz na pięć lat, choć czas ten oczywiście skraca się wraz z wiekiem. U osób powyżej 40 roku życia zaleca się wykonywanie badań raz na dwa lata.

Wczesna diagnoza może uchronić twój organizm przed rozwojem poważnych chorób. Przykładowo, nieleczone odwarstwienie się siatkówki może zakończyć się utratą wzroku. Z kolei zignorowanie cukrzycy również może zakończyć się zaburzeniami widzenia, a w konsekwencji utratą wzroku ze względu na rozwój retinopatii cukrzycowej. Podobnie jest z jaskrą – jeśli nie zaczniemy leczenia, to początkowe pogorszenie widzenia może szybko zamienić się w całkowitą utratę wzroku. Z chorobami oczu i przewlekłymi schorzeniami nie ma żartów –rozwijają się one dynamicznie i mają wpływ na całe ciało.

Badanie dna oka pozwala wykryć wiele różnych schorzeń. Poza wspomnianymi, za pomocą oftalmoskopu beta 200 lekarz jest w stanie zdiagnozować też choroby układu krwionośnego, w tym np. białaczkę czy miażdżycę, zapalenie nerwu wzrokowego.

Jak widać, badanie dna oka pozwala diagnozować różne schorzenia w sposób nieinwazyjny. Nic dziwnego więc, że lekarze z innych dziedzin często współpracują z okulistami. Dzięki badaniom oftalmoskopami można zdiagnozować różne przewlekłe choroby endokrynologiczne, hematologiczne, immunologiczne, zakaźne, kardiologiczne, neurologiczne, onkologiczne i inne.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here