Czy tatuaże są zdrowe?

0
4674
tatuaż

Uwaga: tatuaż, choć popularny, to nie zabawa! Nawet wykonany w sterylnych warunkach może prowadzić do komplikacji zdrowotnych, w tym nawet do nowotworów. Z biegiem lat zmieniło się postrzeganie tatuaży, które częściej są wyrazem artyzmu niż oszpeceniem ciała. Mimo coraz większych standardów, tusz stosowany nawet w najlepszych studiach zawiera wiele szkodliwych substancji, których działanie może liczyć nawet bardzo ważne konsekwencje.

Kiedyś piętno, dziś sztuka

Dawniej tatuaże były nieodłącznie kojarzone z kryminalistami i ludźmi o dosyć niejasnej przeszłości. W znacznej ilości było toż efektem więziennego zwyczaju, jak to skazani wszczepiali sobie tusz pod skórę, manifestując swoje pomysły lub przynależność do gangu. Obecnie, tatuowanie ciała jest raczej pewnego rodzaju formą sztuki wyrażaną przez ozdabianie ciała. Jeszcze dużo kobiet decyduje się na ten krok. Czy a ta nowa moda na że jest w pełni bezpieczna?

Powikłania i niebezpieczeństwa dla zdrowia

Jednak w profesjonalnych studiach tatuażu są bardzo sterylne warunki, a stosowane tusze są naprawdę wysokiej jakości, wiele z nich nadal zawiera szkodliwe substancje. Dlatego też możliwe jest wystąpienie różnego rodzaju skutków ubocznych, których efekty będą moment- lub długotrwałe. Najczęstszym z nich jest alergia, szczególnie silna u osób cierpiących np. na bielactwo. Zwykle przejawia się ona przez świąd, obrzęk i wyprysk w miejscu wprowadzenia tuszu 1. Niezbędna jest to wizyta u dermatologa, który najczęściej zaleci zastrzyki oraz właściwe antybiotyki. W pewnych przypadkach odnotowywane są również martwice, zbytnie pigmentacje i blizny przerostowe. To trochę inny rodzaj reakcji alergicznej związany z występowaniem metali ciężkich w składzie tuszu. Co ważne, objawy mogą wystąpić zarówno wkrótce po wykonaniu tatuażu, jak oraz po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Musisz też pamiętać, że nie wszystkie reakcje uczuleniowe ograniczają się do powierzchni skóry. Powikłaniem może być np. sarkoidoza (w zakresie płuc oraz innych organów składają się ziarniny, upośledzając ich pracę).

Czy tatuaże zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu?

Na całym globie przeprowadzono do tej pory wiele badań, które dowiodły, iż tusz do tatuaży permanentnych zawiera wiele toksyn, z których niektóre są rakotwórcze. Szczególnie szkodliwe składają się metale ciężkie, takie jak:

rtęć – wykazuje szkodliwy nacisk na układ nerwowy, jest również substancją rakotwórczą,

ołów – toksyczny dla wielu organów wewnętrznych i układu nerwowego i rozrodczego. Zatrucie w ekstremalnych wypadkach może zawierać nawet śmierć,

beryl – silnie rakotwórczy, osadza się przede wszystkim w płucach,

kadm – najbardziej zagraża kościom, płucom i nerkom,

arsen – kolejna substancja rakotwórcza, może uszkadzać łańcuchy PODŁOŻA.

Warto też wymienić licznie występujące flatany i węglowodory, które podczas rozkładu znacznie obciążają wątrobę oraz nerki. Jak widać, substancje zamknięte w tuszu mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu, tym bardzo, iż toksyny znajdują się nie tylko do tkanki podskórnej, a w skutek sposobu aplikacji, wchłaniane są do krwiobiegu.

tatuażNiektóre substancje są kluczowe dla określonego koloru, pełniąc rolę jego barwnika. Choć dokładny skład tuszu jest z reguły owiany tajemnicą przez producenta lub studio tatuażu, liczne badania potwierdzają jednak bycie podanych związków w innych kolorach:

czarny – że być wzbogacony nawet o ropę naftową lub tlenek żelaza,

żółty – siarczek kadmu i chromian ołowiu,

czerwony – wspomniana rtęć, jeden z bardzo toksycznych związków spośród wszystkich używanych,

zielony – kobalt,

biały – węglan ołowiu, tlenek tytanu, siarczan baru,

fioletowy – fosforan manganu.

Zanim staniesz się ofiarą mody, pomyśl, czy rzeczywiście warto

Zanim zdecydujesz się na tatuaż

Większość osób najbardziej obawia się bólu związanego z samym procesem iniekcji, czyli nakłuwania skóry w celu wprowadzenia pod nią barwnika. Wytrzymałość na ukłucia jest sprawą indywidualną, nie bez znaczenia jest też rozmiar oraz miejsce umieszczenia tatuażu. Według znawców tematu im bardzo mamy tkanki tłuszczowej, tym mniej odczujemy bolesność zabiegu – najbardziej będziemy mieć decydując się na ozdobę w strefach kości np. na kostce, śródstopiu, żebrach, czy za uszami. Składa się jednak, że ból to nie jedyna przeszkoda, która powinna odstraszać nas przed zafundowaniem sobie tatuażu. Nawet jeśli wybraliśmy profesjonalne studio, w którym są sterylne warunki, wcale nie mamy gwarancji, iż nie odczujemy skutków ubocznych tatuowania. Składa się, że największe niebezpieczeństwo czai się wewnątrz barwników.

Alergie i niebezpieczne choroby od tatuażu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet atestowane, wysokiej jakości tusze do tatuażu mogą skutkować różnego rodzaju alergie. Szczególnie narażeni są na nie cierpiący mający na zaburzenia takie, jak bielactwo. Objawem reakcji uczuleniowej mogą być świąd, wypryski i opuchlizna. Niezbędna w takich przypadkach jest wizyta u lekarza dermatologa, która często odbywa się antybiotykoterapią. Niestety zdarza się, że alergia nie daje znać o sobie bezpośrednio po wykonaniu tatuażu. Skutki mogą się ujawnić nawet po kilku latach.

[Głosów:6    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here