Czym jest wszawica?

0
1169
wszawica

Swędzi cię głowa, wyczuwasz pod włosami drobne strupki, twoja skóra jest podrażniona, a podczas czesania zauważasz ciemne kropki na szczotce? To prawdopodobnie wszawica. Można się nią zarazić w zatłoczonych miejscach i nie ma to żadnego związku z higieną – wystarczy chwilowy kontakt z nosicielem, aby wszy przeszły na inną głowę. Na szczęście zwalczanie wszawicy nie jest trudne. Wystarczy zastosować odpowiednie środki.

Czym są wszy głowowe?

Wszy to pasożyty żyjące na ludzkich głowach. Warto wiedzieć, że na każdym gatunku zwierząt bytują inne rodzaje wszy, więc ludzie nie mogą się nimi zarazić np. od psów. Dorosłe wszy są wielkości nasion sezamu. Ich jajka, zwane gnidami, są jeszcze mniejsze i można je przyrównać do płatków łupieżu. Wszawica to stan, kiedy wszy i gnidy znajdują się na skórze głowy lub w jej pobliżu, najczęściej za uszami lub na karku.

Wszy głowowe są pasożytami i muszą konsumować ludzką krew, aby przeżyć. Są jednym z trzech rodzajów wszy żyjących na ludziach. Istnieją jeszcze wszy odzieżowe i łonowe. Każdy rodzaj wszawicy jest inny, a zmaganie się z jednym z nich nie oznacza, że ​​dana osoba ma też pozostałe. Zwalczanie wszawicy zawsze obejmuje tylko konkretny jej typ.

Jak rozprzestrzeniają się wszy głowowe?

Wszy poruszają się, czołgając, ponieważ nie mogą skakać ani latać. Rozprzestrzeniają się poprzez bliski kontakt osobisty. Wszawicą możemy się zarazić również przez współdzielenie przedmiotów takich jak czapki czy szczotki. Warto pamiętać o tym, że wszawica nie ma związku z higieną osobistą – te pasożyty mogą ulokować się nawet na idealnie czystej głowie i pozostać na niej przez kilka dni bez jakichkolwiek objawów u żywiciela. Dobra wiadomość jest taka, że wszawica nie generuje żadnych dodatkowych chorób.

Jakie są objawy wszawicy?

Powodem, dla którego zwalczanie wszawicy nadal jest konieczne nawet w wysokorozwiniętych krajach, jest fakt, że choroba ta jest praktycznie nie do zauważenia w początkowym etapie jej trwania. Wystarczy, że jedna dorosła samica wszy znajdzie się we włosach, aby mogła złożyć od 3 do nawet 10 jaj dziennie. Kolonia bardzo szybko się rozrasta, a nosiciel nawet nie zdaje sobie sprawy, że został zarażony.

Objawy wszawicy uwidaczniają się dopiero po kilku dniach. Na początku jest to lekkie swędzenie, które potęguje się z czasem, co jest spowodowane reakcją alergiczną na ukąszenia. Te niewielkie rany mogą także zostać zakażone bakteriami, co przyczynia się do pieczenia. Gdy wszy jest dużo, pojawiają się także problemy ze snem, ponieważ pasożyty te są najbardziej aktywne w nocy. Zwalczanie wszawicy najczęściej zaczyna się dopiero wtedy, gdy skóra zmienia kolor i powstają na niej wyczuwalne strupki.

Jakie są metody leczenia?

Zabiegi na wszy obejmują środki zarówno dostępne bez recepty, jak i te na receptę. Jeśli chcesz skorzystać z leczenia bez recepty, wypróbuj Parasidose. Jako jeden z nielicznych preparatów może być stosowany u dzieci już po 3 miesiącu życia i kobiet w ciąży. W dodatku problem wszawicy rozwiązuje w 15 minut i to jednorazowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here