Diosmina na żylaki – w jaki sposób działają preparaty z diosminą?

0
1871
Diosmina

Diosmina to jeden z bardzo popularnych leków, wykorzystywanych w stanach zapalnych naczyń żylnych, których pierwszym symptomem są żylaki. Dowiedz się jak pracuje oraz jak warto po niego sięgnąć.

Diosmina – co zatem jest również na czym polega jej działanie?

Predyspozycja genetyczna, choroby zakaźne i bakteryjne, urazy mechaniczne, praca wymagająca wielu godzin stania, płaskostopie, ciąże, otyłość, brak aktywności fizycznej – to elementy ryzyka przewlekłego zapalenia żył głębokich. Zaburzenie to często doskwiera latami oraz jest znacznie istotnym problemem zdrowotnym z społeczeństwie. Żylaki można usunąć chirurgicznie, jednak operacja to wyjście ostateczne, a w terapii wykorzystywana jest też farmakologia. Jednym z najczęściej polecanych pacjentom środków jest diosmina – flawonoid, który potrafi być izolowany z innych roślin. Obecnie dostępna na rynku głównie jako diosmina pochodzenia naturalnego, wytwarzana z hesperydyny – jej źródłem jest ekstrakt z niedojrzałych owoców jednego z gatunków pomarańczy. Oprócz tego odpowiedzialne są preparaty diosminy półsyntetycznej bez hesperydyny. Warto wiedzieć, że bardzo lepiej wchłanialna w przewodzie pokarmowym jest diosmina zmikronizowana – tego rodzaju środki łatwiej rozpuszczają się w sokach trawiennych. Jak działa diosmina? Wciąż konieczne są badania, które precyzyjnie potwierdzą skuteczność leku. Jednak wykonane do tej pory obserwacje sugerują, że jest dobry nacisk na stan pacjentów, będących z względu stanu zapalnego żył. Substancja ta zmniejsza przepuszczalność naczyń żylnych i powoduje wzmocnienie rozciągnięcia ich ścian. Działa też przeciwzapalnie, nasila drenaż limfatyczny, chroni mikrokrążenie. Stosowanie diosminy na żylaki zmniejsza także charakterystyczne dolegliwości z nimi związane: obrzęk, uczucie ciężkości, bóle i skurcze łydek, przyspiesza też gojenie się owrzodzeń. Wszystko to zaś oddziałuje na jakość życia pacjenta.

Czy diosmina jest szkodliwa?

Diosmina w tabletkach bardzo rzadko powoduje wystąpienie działań niepożądanych. W sporadycznych przypadkach chorzy ją przyjmujący reagują bólami brzucha, nudnościami czy innymi chorobami ze strony układu pokarmowego, czasami skutkiem ubocznym są zaburzenia neurowegetatywne. Ogólnie środki zawierające diosminę naturalną i półsyntetyczną są dobrze tolerowane, jednak tak ich przebywać w wypadku choroby połączonej ze zwiększonym ryzykiem krwotoków i jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych.(2,3) Ponadto diosmina nie wchodzi w interakcje z innymi środkami. Pamiętaj jednak, że poszczególne środki zawierające diosminę jako substancję czynną mogą dzielić się dokładnym składem – zawsze przez przyjęciem leku przeczytaj dołączoną do niego ulotkę i naucz się z jego komponentami, gdyż niektóre z nich potrafią wywołać uczulenie. Czy można bezpiecznie stosować diosminę w ciąży? Pamiętaj, że w obecnym bycie każdy stosowany środek musisz skonsultować z lekarzem. Jeśli do tej pory przyjmowałaś diosminę, dla bezpieczeństwa odstaw ją jeśli jesteś w ciąży czy ją u siebie podejrzewasz. Nie przyjmuj diosminy jeśli karmisz piersią, ponieważ nie ma badań, na bazie których można zauważyć jej bezpieczeństwo.

DiosminaInne środki wykorzystywane w przewlekłej chorobie żylnej

PChŻ składa się z uciążliwymi dolegliwościami. Oprócz diosminy w ich zmniejszaniu wykorzystywane są środki zawierające escynę (wyciągi z kasztanowca) i wyciągi z ruszczyka kolczastego. Pozytywne efekty daje także kuracja uciskowa, wspomagająca niewydolny układ zastawek żylnych w kończynach dolnych, jednak wielu pacjentów nie akceptuje tej formy terapii ze względu na jej duże koszty i dyskomfort, który u nich powoduje. W wyborze odpowiedniego środka powinien pomóc Ci lekarz, który dostosuje terapię pod kątem Twojego stanu i oczekiwań.

Z historii diosminy

Po raz pierwszy diosmina została wyizolowana w roku 1925 z liści trędownika bulwiastego. Jej debiut w medycynie miał natomiast miejsce w roku 1969.

Zalety środków z diosminą

Pozytywne działanie diosminy zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Jest ona właściwości przeciwobrzękowe, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, wzmacnia tonus żylny, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, działa przeciwzapalnie. Zwiększa drenaż limfatyczny, nasilając ruchy (perystaltykę) naczyń chłonnych i przepływ limfy. Dzięki temu zmniejsza obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, pieczenie, dokuczliwy świąd i nocne kurcze. Diosmina pozytywnie wpływa na elastyczność naczyń i dlatego jest wykorzystywana w leczeniu niewydolności krążenia żylnego i żylakach odbytu (hemoroidach). Inną cechą diosminy jest powstrzymywanie wydzielania histaminy – substancji, która rozszerza naczynia żylne i poprawia ich przepuszczalność, czyli sprzyja powstawaniu obrzęków. Najlepsze efekty lecznicze przynosi stosowanie diosminy zmikronizowanej, czyli takiej o istotnie zmniejszonych cząsteczkach. Efektem mikronizacji jest lepsze przyswajanie substancji czynnej. Diosmina w takiej postaci wchłania się z przewodu pokarmowego prawie w 60 proc., podczas jak ta sama substancja nie poddana takiemu procesowi, tylko w 32 proc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here