Grypa żołądkowa

0
1786
Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa, inaczej grypa jelitowa, to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego spowodowane przez różne mikroorganizmy – nie są to przecież mikroorganizmy grypy. Grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwa, często chorują całe rodziny, szczególnie dzieci. Podstawową zasadą profilaktyki grypy jest higiena osobista i pokarmowa (np. mycie rąk przed posiłkiem). Objawy grypy żołądkowej to przede wszystkim laksacja, mdłości i skurcze żołądka. Łatwo można ją pomylić z drugimi kłopotami żołądkowymi.

Czym jest grypa żołądkowa ?

Grypa żołądkowa jest tym jednym schorzeniem, co grypa jelitowa. Choroba ta prezentuje się wirusowym zapaleniem żołądka i jelit (dlatego nazywana też bywa grypą żołądkowo-jelitową), które wiąże się licznymi chorobami ze strony układu pokarmowego (bólem brzucha, nudnościami i wymiotami), a czasem także temperaturą. Nie ma przecież nic wspólnego z wirusem, który powoduje klasyczną grypę. Grypa żołądkowa najczęściej wykonana jest przez działanie norowirusów lub rotawirusów. Silne objawy grypy jelitowej trwają zwykle do dwóch dni, a następnie stopniowo łagodnieją. U zdrowych osób zazwyczaj nie występują żadne komplikacje, jednak dla dzieci, osób starszych i osób z uszkodzonym układem odpornościowym grypa żołądkowa że być niezwykle niebezpieczną chorobą.

Grypa żołądkowa – przyczyny

Grypa żołądkowa to myląca nazwa. Problemy żołądkowe nazywane grypą żołądkową lub grypą jelitową są spowodowane przez inne mikroorganizmy niż wirus grypy. Są toż:

adenowirusy,

rotawirusy,

kalciwirusy,

astrowirusy,

norowirusy.

Grypa żołądkowa – objawy

W grypie żołądkowej objawy „czekają” ok. 2 dni od czasu zarażenia (okres bezobjawowy nazywamy okresem inkubacji). Po tym okresie pojawiają się objawy grypy żołądkowej. W ciągu grypy żołądowej objawy kluczowe to przede wszystkim wodnista laksacja. W grypie jelitowej objaw ten jest bardzo dokuczliwy, mimo tego, że laksacja nie jest zwykle zbyt duża, czasem to właśnie 2-4 luźne stolce na dzień). W parze z biegunką w grypie jelitowej objawem są mdłości z wymiotami lub bez. Te dwa objawy grypy jelitowej sprawiają, że w kontaktu z grypą żołądkową można się bardzo szybko odwodnić. W ciągu grypy żołądkowej objawem są również męczące skurcze żołądka, które skutecznie zniechęcają do życia i picia. Odwodnieniu sprzyja w ciągu grypy jelitowej ostatni objaw, czyli stan podgorączkowy.

Grypa żołądkowa – długość trwania

Grypa jelitowa powinna być nie dłużej niż tydzień. Same wymioty powinny ustąpić po 2-3 dniach. Przedłużająca się laksacja i mdłości mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet doprowadzić do odwodnienia i wycieńczenia organizmu. Przy objawach grypy jelitowej trwających dłużej należy zgłosić się do lekarza.

Grypa żołądkowaGrypa żołądkowa – leczenie domowe

Leczenie grypy jelitowej w domu polega zwłaszcza na zmniejszaniu objawów (leczenie objawowe). Grypa żołądkowa, tak jak większość zakażeń wirusowych nie jest leczona środkami przeciwwirusowymi (leczenie przyczynowe), gdyż zwykle przechodzi sama po kilku dniach. Grypa żołądkowa, inaczej jelitowa, wymaga przede wszystkim wypoczywania i dawania się do poniższych zaleceń:

należy uzupełniać płyny oraz jak bardzo pić (szczególnie, jeśli pojawią się wymioty);

do picia najlepiej wybrać specjalne środki nawadniające i uzupełniające elektrolity (jednak nie napoje dla sportowców), szczególnie jeśli laksacja i mdłości są duże lub choruje dziecko;

po ustąpieniu wymiotów należy zacząć jeść – ale tylko lekkie potrawy: lekkie rosołki, ugotowane ziemniaki, ryż;

należy poczekać z normalnym jedzeniem do całkowitego ustąpienia objawów.

Grypa żołądkowa w ciąży budzi lęk. Z grypą żołądkową w ciąży zawsze są związane obawy o bezpieczeństwo dziecka. Jednak zagrożenie połączone z grypą żołądkową praktycznie nie istnieje. Wirus związany grypą jelitową działa tylko w zakresie układu pokarmowego oraz nie przenika do płodu. Zagrożenia połączone z grypą dotyczą raczej samego procesu chorobowego. Grypa żołądkowa niesie ze sobą niebezpieczeństwo odwodnienia. Kobiety zmagające się z grypą jelitową w ciąży powinny bardzo dbać o odpowiednią ilość płynów. Jak w kontakcie z grypą dojdzie jednak do odwodnienia, należy udać się prosto na szpitalny oddział ratunkowy.

Grypa żołądkowa – inne problemy żołądkowe

Grypa jelitowa to nie jedyny problem żołądkowy. Laksacja i bóle brzucha mogą być spowodowane przez zwykłą niestrawność. Przyczyną problemów żołądkowych mogą być mikroorganizmy (wywołujące właśnie grypę żołądkową), bakterie, pasożyty oraz inne elementy. Głównymi winowajcami mogą być:

bakterie: Escherichia coli, Salmonella, Campylobacter, Shigella;

pasożyty: giardia lamblia, Cryptosporidium parvum;

alergia pokarmowa lub nietolerancja pokarmowa;

leki: kwas acetylosalicylowy, sterydy;

inne substancje: kofeina, metale ciężkie, jad kiełbasiany.

Grypa jelitowa nie jest niekorzystna dla zdrowia, dopóki się nawadniamy i wypoczywamy. Musimy być jednak pewność, że to na pewno grypa jelitowa, nie inny rodzaj zakażenia układu pokarmowego. Jeśli objawy różnią się od charakterystycznych objawów grypy jelitowej (np. pojawia się krew w stolcu), trzeba jak już udać się do lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here