Grzyby – co z nimi zrobić po grzybobraniu?

0
1641

Koniec lata i początek jesieni to idealny czas na grzybobranie. Jednak często owocne łowy mogą wprawić grzybiarzy w zakłopotanie: co zrobić z pełnym koszem kurek, maślaków, podgrzybków i innych grzybów? Jest kilka sposobów obróbki grzybów. Najpopularniejsze to mrożenie, suszenie i marynowanie. Na czym polega każdy z tych procesów?

Grzyby – bogactwo witamin

Grzyby nie są kaloryczne, dlatego powinny się znaleźć w jadłospisie osób, które dbają o linię. Dodatkowo, stanowią doskonały zamiennik mięsa, dzięki czemu z powodzeniem mogą po nie sięgać wegetarianie. Grzyby to również znakomite źródło wszelkiego rodzaju witamin: B1, B2, PP, B5, B6, B9, D, C oraz minerałów: żelaza, fosforu i wapnia. Warto przy tym pamiętać, że nie wszyscy powinni po nie sięgać – grzyby nie są odpowiednie dla dzieci do 3 roku życia oraz dla osób, które cierpią na choroby nerek i mają problemy z układem pokarmowym.

Mrożenie – prosty sposób obróbki grzybów

Każdy, jadalny gatunek grzybów można z powodzeniem mrozić. Przed schowaniem grzybów do zamrażarki, trzeba pamiętać, żeby je dokładnie oczyścić i pozostawić do wyschnięcia, a następnie umieścić w plastikowych pojemnikach lub zamykanych woreczkach. Kurki i rydze, należy dodatkowo wcześniej przegotować, przez ok. 5-10 minut, dzięki temu, po rozmrożeniu nie będą wiórowate i gorzkie. Mniejsze grzyby można mrozić w całości, z kolei większe, lepiej pokroić na mniejsze kawałki. Warto przy tym pamiętać o tym, że rozmrożonych grzybów, nie należy ponownie zamrażać.

Suszarki do grzybów – przydatny gadżet dla zbieraczy grzybów

Można suszyć niemal każdy rodzaj grzybów, z wyjątkiem maślaków, które się do tego nie nadają, ze względu na dużą zawartość wody. Jest kilka sposobów suszenia grzybów: można je nawlec na nitkę i umieścić w piekarniku lub w innym ciepłym miejscu, można również użyć do tego celu profesjonalnej suszarki do grzybów: https://www.garneczki.pl/produkty/suszarki-do-grzybow,738. Przed umieszczeniem grzybów w suszarce, trzeba pamiętać, żeby je dokładnie oczyścić. Można do tego celu użyć wilgotnej, ale nie mokrej ściereczki – woda wniknęłaby w strukturę grzybów i utrudniła proces suszenia. Co ważne, suszarki do grzybów to wielofunkcyjne urządzenia, w których można suszyć nie tylko grzyby, ale też owoce, zioła czy kwiaty.

Marynowanie grzybów – sposób na smaczną przekąskę

Marynowanie to najbardziej czasochłonny proces obróbki grzybów. Do marynowania najlepiej nadają się kurki, rydze, opieńki, maślaki i podgrzybki. Grzyby trzeba dokładnie oczyścić, a następnie ugotować w wodzie z odrobiną octu i cukru. Ugotowane grzyby wystarczy przełożyć do słoików i zalać marynatą na bazie octu. Zamarynowane grzyby przetrwają co najmniej rok i będą stanowiły smakowity dodatek do wielu dań.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here