Jak skutecznie zwiększyć laktację?

0
822
Laktację wspiera częste przystawianie dziecka do piersi
fot. Pixabay.com

Według statystyk aż 75 procent młodych matek rezygnuje z karmienia piersią, ponieważ zmaga się z niedoborem pokarmu. Warto jednak, nie poddawać się. Jeśli jesteś młodą mamą i masz ten problem lub jesteś w ciąży i planujesz karmienie piersią, spróbuj skorzystać z poniższych rad!

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/laktacja-skuteczne-sposoby-na-jej-zwiekszenie/

Co wpływa na niedobory pokarmu?

Stres, związany z nową rolą, nieprawidłowa dieta, uboga w składniki odżywcze, minerały i witaminy, palenie papierosów, picie alkoholu, nieprawidłowa budowa gruczołu sutkowego, choroby takie jak nadciśnienie, cukrzyca, zespół policystycznych jajników to tylko niektóre z przyczyn niedoborów pokarmowych u młodych matek. Świeżo upieczona mama musi więc pamiętać o tym, że choć wszystko kręci się wokół maluszka, ona również jest ważna. Aby zatroszczyć się o maleństwo, powinna również zatroszczyć się o samą siebie, prosić o pomoc, gdy czuje, że coś ją przerasta, odpoczywać, wysypiać się i zdrowo odżywiać. Na zwiększenie laktacji zaś, wpłynie kilka zabiegów, które może włączyć do swojej codziennej rutyny. Wówczas niedobory pokarmu przestaną spędzać jej sen z powiek.

Jakie są naturalne sposoby na zwiększenie laktacji?

  • Jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi – dziecko ssące pierś zwiększa produkcję prolaktyny u matki, ta z kolei wpływa na ilość pokarmu, pobudzając gruczoły do produkcji mleka. Im częściej więc karmisz, tym więcej masz pokarmu.
  • Odciąganie mleka laktatorem lub ręcznie między karmieniami – jeśli czujesz, że samo przystawianie nie wystarczy, warto sięgnąć po laktator. Szczególnie jest to potrzebne, jeśli masz uczucie przepełnienia w piersiach, dziecko nie chce ssać, opuściłaś jedno karmienie. Pokarm można również odciągać ręcznie. Wówczas najlepiej przyłożyć na pierś ciepły okład.
  • Karmienie z obu piersi – to niezwykle istotne, aby podczas jednego karmienia podawać dziecku obie piersi. Powinno ono najpierw maksymalnie opróżnić jedną pierś, a następnie drugą. Wówczas niedobory pokarmu powinny ustąpić.
  • Produkty wspomagające laktację – aby sobie pomóc, warto również sięgnąć po to, co dała nam natura. We wspomaganiu laktacji pomogą więc siemię lniane, kiełki pszenicy, drożdże piwne, owies, czosnek, imbir, kozieradka, koper włoski czy spirulina. Jeśli one nie wystarczą, można zapytać w aptece o herbatki i  ciasteczka wspomagające laktację.

Zobacz też: http://www.zdrowieinatura.pl/jak-rozpoznac-niedobor-witaminy-d/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here