Jak wybrać najbardziej dogodną metodę antykoncepcji?

0
1704
Jak wybrać najbardziej dogodną metodę antykoncepcji?

Wśród szerokiej gamy metod antykoncepcji, wszystkie dostępne środki możemy podzielić na metody naturalne, mechaniczne oraz hormonalne. Skuteczność każdej z nich opisuje tzw. indeks Pearla. Mówi on o liczbie ciąż na 100 kobiet stosujących określoną metodę antykoncepcji przez 1 rok. Najniższą skutecznością charakteryzują się metody naturalne, natomiast najwyższą – tabletki dwuskładnikowe oraz wkładki wewnątrzmaciczne.

Metody Antykoncepcji:

Naturalne metody – w tej grupie znajduje się metoda kalendarzykowa, obserwacja cyklu oraz metoda termiczna. Plusem tych sposobów jest możliwość poznania swojego ciała. Z powodu dosyć niewielkiej skuteczności zalecana jest ona dla małżeństw w celu planowania rodziny. Ewentualnie w połączeniu z innymi metodami, np. prezerwatywami [1].

Tabletki antykoncepcyjne – jest to jedna z najpopularniejszych metod. Dosyć łatwa w stosowaniu, wymaga przyjmowania o stałych porach dnia. Przez większość pacjentek jest dobrze tolerowana. Najczęstszymi skutkami ubocznymi jest suchość pochwy oraz spadek libido. Aktualnie dostępne tabletki nie powodują przyrostu masy ciała, ponieważ zawierają one naprawdę niewielkie ilości hormonów, w porównaniu z tabletkami początkowo wprowadzonymi na rynek. Przed ich zastosowaniem konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ istnieje kilka ważnych przeciwwskazań do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, np. palenie papierosów czy występująca w rodzinie zakrzepica żylna [1].

Plastry antykoncepcyjne – metoda podobna do tabletek, z tą różnicą, że nie trzeba pamiętać o codziennym i regularnym przyjmowaniu. Minusem jest łatwe brudzenie się plastra oraz fakt, że na niektórych rodzajach skóry dosyć łatwo się on odkleja. Plus stanowi swoboda w stosowaniu, ponieważ plaster zmieniamy raz w tygodniu [2].

Krążek dopochwowy – działa podobnie do tabletek i plastrów, ale wymieniany jest co 3 tygodnie.

Wkładka domaciczna – najskuteczniejsza metoda i zarazem najdroższa. Zalecana kobietom po porodzie, zakładana jest na okres kilku lat. Z tego względu opcja ta zapewnia duży komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz wykazuje najmniej działań niepożądanych. Zakładana jest przez ginekologa w ostatnich dniach krwawienia miesiączkowego [3].

Prezerwatywa – najpopularniejsze są te dla mężczyzn, jednak jako ciekawostkę warto wspomnieć, że dostępne są także prezerwatywy dla kobiet. Ich zaletą jest niska cena oraz łatwa dostępność. Jako jedyna forma antykoncepcji chroni także przed szerzeniem się chorób przenoszonych drogą płciową jak np. HIV, zapalenie wątroby typu B, chlamydioza, rzeżączka czy kiła. Minusem tej metody jest wysokie ryzyko braku skuteczności przy nieprawidłowym jej stosowaniu. Dlatego należy pamiętać, żeby prezerwatywę zakładać już na początku stosunku, w taki sposób by nie przylegała bezpośrednio do prącia (konieczna jest niewielka przestrzeń, która będzie mogła pomieścić ejakulat) [3].

Jak wybrać odpowiednią metodę?

Jak wynika z powyższego, w dzisiejszych czasach medycyna oferuje nam wiele możliwości. Dzięki temu możemy wybrać metodę antykoncepcji jak najbardziej zbliżoną do naszych potrzeb, uwarunkowań i światopoglądu. Jednak decyzja powinna być podjęta przy współpracy z ginekologiem. Lekarz specjalista przed wyborem odpowiedniej metody przeprowadzi dokładny wywiad, zleci potrzebne badania oraz wykona USG. Wizytę najlepiej odbyć w placówce oferującej  kompleksowe usługi i nowoczesny sprzęt jak np. DP Med.

Bibliografia:

[1] – Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia – tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016

[2] – https://mamaginekolog.pl/antykoncepcja/

[3] – Hopkins J., Fortner B., Szymanski M., Fox E., Wallach E., Podręcznik ginekologii i położnictwa, Medipage, Warszawa 2012

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here