Jak zdjąć opatrunek przyklejony do rany?

0
946
Jak zdjąć opatrunek przyklejony do rany

Istnieją różne sposoby leczenia ran, metoda tradycyjna jest stosowana w trakcie udzielania pierwszej pomocy, w przypadku ran przewlekłych stosowane są inne sposoby. Zastosowanie metod specjalistycznych to najlepsze rozwiązanie w razie odbudowy tkanek wypełniających ubytek. Opatrunki żelowe i hydrożelowe nie tylko pozytywnie wpływają na gojenie, ale również uśmierzają ból. Współcześnie leczenia ran zostały bardzo unowocześnione, można je leczyć z efektem natychmiastowym, lub w przypadku występujących zakażeń z efektem oddalonym w czasie.

Niezbędne opatrunki w apteczce

Podstawowe wyposażenie apteczki to przede wszystkim:

– kompresy i jałowa gaza,

– bandaże uniwersalne,

– bandaże elastyczne,

– plastry opatrunkowe.

W przypadku, kiedy doszło do przyklejenia opatrunku do rany, nie należy go pod żadnym pozorem zrywać na siłę. Miejsce trzeba zwilżyć przy pomocy soli fizjologicznej i dopiero po jakimś czasie spróbować zdjąć, jeśli ta metoda nie zadziała, trzeba zastosować środki do przemywania ran, które utrzymują wilgotne środowisko.

Do odkażania ran niezbędna jest woda utleniona, a w przypadku osób przewlekle chorych leżących niezbędne jest zaopatrzenie się w tani opatrunek bakteriostatyczny. Pomaga on w obrębie rany uzyskać wilgotne i bakteriostatyczne środowisko, które sprzyja leczeniu odleżyn. Zastosowanie skutecznych środków i materiałów opatrunkowych pozwala w krótkim czasie uzyskać wygojenie ran i schorzeń, które jeszcze w niedalekiej przeszłości skazane były na amputację.

Ciało obce w oku – jak postępować?

Przy usuwaniu meszek i pyłków z nosa nie potrzeba właściwie nic oprócz chusteczek higienicznych, wody i patyczków. Do płukania oka można użyć wody, soli fizjologicznej i kieliszka. Jeśli w oku utkwi większe ciało obce, nie należy go wyjmować, tylko wykonać opatrunek zasłaniający oko i udać się na pogotowie albo wezwać pomoc. Jeśli udajemy się z osobą poszkodowaną do szpitala własnym transportem, oko trzeba zabezpieczyć, aby nie doszło do przemieszczania ciała obcego. Najlepiej zwinąć dwa ruloniki jałowego bandaża, połączyć je przylepcem i delikatnie przyłożyć do ciała obcego w oku. Zazwyczaj wskazane jest, aby drugie oko też było unieruchomione, ponieważ zminimalizowany jest wówczas ruch gałek ocznych. Należy przestrzegać zasady, że przedmioty, które utkwią w oku, mogą wyjąć tylko specjaliści i pod żadnym pozorem nie wolno ich usuwać samemu, aby nie pogorszyć stanu osoby poszkodowanej.

Opatrywanie ran – wskazówki

Przy stosowaniu odpowiednich zasad leczenie ran przebiega o wiele szybciej, dlatego należy zwrócić uwagę na:

  •  Utrzymywanie ciągłej wilgotności rany, stałego pH oraz stałej temperatury, osiągnięcie takiego stanu jest możliwe przy zastosowaniu odpowiednich opatrunków.
  • Podczas każdej zmiany opatrunku, trzeba najpierw oczyścić i zdezynfekować ranę, a później założyć jałowy opatrunek.
  • Występujący z jakiegoś powodu wysięk, trzeba jak najszybciej usuwać i zmienić opatrunek.
  • Niektóre materiały i środki chemiczne używane do produkcji opatrunków mogą powodować reakcje alergiczne, w takim przypadku opatrunek należy jak najszybciej zmienić.
  • Należy pamiętać, że dobrze wykonany opatrunek powinien umożliwiać dostęp powietrza, aby była przeprowadzana wymiana gazowa.
  • Świeżo zaleczona rana jest bardzo delikatna, dlatego zmiana opatrunku powinna odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Proces gojenia się rany wymaga czasu, nie można go przyspieszyć, ale można stworzyć przyjazne środowisko do wzrostu tkanki. Częste oczyszczanie rany, usuwanie skrzepów i tkanek martwiczych wpływa bardzo pozytywnie na gojenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here