Jakie są wskazania do zabiegu przeszczepu włosów

0
3334
Jakie są wskazania do zabiegu przeszczepu włosów

Mogłoby się wydawać że problem łysienia dotyczy jedynie mężczyzn i wynika ze zmian zachodzących w organizmie w wyniku procesów starzenia. Mężczyźni czują się nieatrakcyjni, zamykają się w sobie i nie czerpią z życia pełnymi garściami. A warto wiedzieć, że obecnie proces łysienia rozpoczyna się u mężczyzn coraz młodszych, nawet 20-letnich. Poza tym, mało kto zdaje sobie sprawę, że czasem brak włosów wynika z poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Osobom, którym ciężko pogodzić się z utratą włosów, współczesna medycyna estetyczna oferuje zabiegi przeszczepienia włosów.

Pierwsze wzmianki o wykonaniu przeszczepu włosów pochodzą z Niemiec z roku 1822. Znaczący wkład w rozwój tej metody przyniosły jednak zabiegi wykonywane przez japońskiego lekarza, dr Okudę, na przełomie lat 30 i 40-tych ubiegłego wieku. Od tamtej pory rozwój medycyny i techniki sprawił, że metody przeszczepiania włosów uległy znacznemu udoskonaleniu. Obecnie metod tych jest wiele, a jednymi z najbardziej nowoczesnych są  S.A.F.E.R czy GHO. Jakie dolegliwości zdrowotne najczęściej powodują łysienie i kto powinien rozważyć poddanie się zabiegowi przeszczepienia włosów?

Wskazanie do wykonania przeszczepu włosów

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn, ale również u kobiet jest obecnie łysienie androgenowe. Stanowi około 95% przypadków łysienia i jest uwarunkowane genetycznie. Przyczyną łysienia jest w tym wypadku nadwrażliwość organizmu na dihydrotestosteron (DHT), który jest pochodną testosteronu, czyli hormonu męskiego. DHT powoduje obkurczenie mieszka włosowego, co zaburza prawidłowy wzrost włosa, a w końcu zupełnie go zahamowuje. U kobiet ten typ łysienia zwykle współistnieje z innymi zaburzeniami hormonalnymi. Leczenie farmakologiczne często nie przynosi w tym przypadku zadowalających efektów, dlatego przeszczep włosów wydaje się rozwiązaniem wartym rozważenia.

Kolejną grupą osób, dla których przeznaczone są zabiegi przeszczepu włosów to osoby, u których łysienie jest wynikiem urazów bądź uszkodzenia skóry głowy czy też leczenia stanów zapalnych skóry głowy, które prowadzą do powstania na skórze głowy rozległych blizn. Niejednokrotnie łysienie jest również wynikiem oparzeń- zwykle jest to spowodowane krótkim kontaktem skóry z bardzo wysoką temperaturą jak np. wrzątek, para wodna czy prąd. Stopień uszkodzenia skóry głowy i głębokość penetracji czynnika uszkadzającego decyduje o tym, czy na skórze powstaną blizny uniemożliwiające odrost włosów. 

Zdarza się, że łysienie jest efektem ubocznym zastosowania radioterapii  w trakcie leczenia przeciwnowotworowego. Takie sytuacje mogą dotyczyć zwłaszcza dzieci. W Polsce rocznie odnotowuje się ponad 1000 nowych zachorowań na nowotwory dziecięce, z czego zdecydowaną większość stanowią białaczki limfoblastyczne. Leczenie nowotworów u dzieci często wspomaga się radioterpaią. Prowadzi ona do rozrostu kolagenu obecnego w tkankach, a także do zaburzeń ukrwienia, co często sprawia, że nie wszystkie włosy utracone w trakcie leczenia odrastają. Dla dzieci defekt ten jest szczególnie traumatyczny, dlatego warto rozważyć korzyści płynące z wykonania transplantacji włosów.

Przeszczep włosów jest metodą, którą można wykorzystać do wypełnienia ubytków włosów w obrębie brwi czy rzęs. Czasem ubytki takie są trudne do zatuszowania przy pomocy makijażu i zdają się niepotrzebnie przyciągać uwagę otoczenia. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających efektów, przeszczep włosów wydaje się być ciekawym rozwiązaniem. Podobnie jest w przypadku ubytków w obrębie brody czy wąsów.

Na zabiegi przeszczepu włosów decydują się także osoby cierpiące z powodu braku owłosienia łonowego. Choć zabiegi okolic intymnych są jeszcze w Polsce tematem tabu, to można zauważyć, że ich popularność stale rośnie.

Na przeszczep włosów decydują się również osoby po operacjach zmiany płci. Są to m.in mężczyźni, którzy pragną zatuszować owłosieniem blizny po operacjach w obrębie klatki piersiowej.

Najpopularniejszą metodą przeszczepiania włosów jest metoda FUE. „Średnio po upływie 3 miesięcy zaczynają być widoczne pierwsze włosy przebijające się przez skórę głowy. Jednak ostatecznej oceny można dokonać pomiędzy 6 a 9 miesiącem po zabiegu, kiedy włosy osiągną pewną długość” tłumaczy chirurg Sławomir Pietruszko. Warto wiedzieć także, ile kosztuje przeszczep włosów (więcej informacji na ten temat: https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/przeszczep-wlosow-w-polsce) – choć cena zabiegu uzależniona jest na ogół od jego objętości, zazwyczaj koszt transplantacji włosów rozpoczyna się od 4 000 zł.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here