Kalendarz prawidłowego procesie w ciąży

0
2387
kalendarz ciąży

Ciąża to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Sprawdź, jak zmienia się ciało w ciąży, zobacz, jak kształtuje się maluszek i czerp radość z tych niezwykłych 9 miesięcy.Jeśli właśnie dowiedziałaś się, że za niespełna rok zostaniesz mamą, gratulujemy! Dziś jest najodpowiedniejszy okres na zaznajomienie się z kalendarzem ciąży. Pamiętaj, że odpowiedni rozwój ciąży oraz Twoje dobre samopoczucie w stanie błogosławionym zależą w pełnej ilości od dobrze zbilansowanego codziennego menu. Dbaj o zróżnicowany jadłospis przepełniony produktami najwyższej jakości, a za zgodą lekarza uzupełniaj dietę o suplementy zawierające DHA, kwas foliowy, magnez, żelazo, jod oraz witaminę D3 – najistotniejsze mikroelementy, które już z pierwszych dni ciąży wspierają odpowiedni wzrost płodu.

Pierwszy trymestr (do 13. tyg.): istotny początek

Początek ciąży zawsze ma się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a jej pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu dniach od zapłodnienia. W pierwszym okresie nie widać coraz wielkich zmian w ciele przyszłej mamy, możesz jednak czuć poranne mdłości, być spokojna i przemęczona. Hormony w Twoim ciele szaleją w najlepsze – wahania nastroju, zmiana smaku i powonienia czy ciążowe „zachcianki” są konsekwencją huśtawki hormonalnej. Dziecko jest też maleńkie – w 13. tygodniu ciąży ma tylko 7 cm i waży 15 g, jednak wszystkie części ciała oraz organy zdążyły się już wykształcić. Matka Natura wie już, jakiej płci jest Twoja pociecha, jednak narządy płciowe w 13. tygodniu wyglądają u chłopców i dziewczynek niemalże identycznie, dlatego specjaliści nie mogą z całą pewnością odpowiedzieć na dbanie o płeć malucha.

Drugi trymestr (do 26. tyg.): dobre usposobienie i będący brzuszek

Twój brzuch i biust jeszcze bardzo się zaokrąglają, a dziecko wzrasta i wzrasta. Na koniec drugiego trymestru, czyli w 26. tygodniu ciąży, maluch mierzy ponad 30 cm i waży już blisko 700 g, a Ty sama jesteś większa o blisko 5 kg. Dziecko jeszcze bardzo czuje – w 16. tygodniu zaczyna odbierać wibracje fal dźwiękowych, a 2 tygodnie później samo wydaje pierwsze odgłosy. W 21. tygodniu na języku maluszka pojawiają się kubki smakowe, po 3 tygodniach dziecko czuje nastroje swojej mamy, i w 26. tygodniu zajmuje się w odpowiedzi na różne dźwięki dochodzące ze świata zewnętrznego. W drugim trymestrze czujesz się już znacznie dużo niż na starcie błogosławionego stanu, jednak częściej korzystasz z łazienki. Pierwsze kroki dziecka oraz późniejsze fikołki sprawiają, że w pełni czujesz się mamą. Znasz już płeć swojego dziecka oraz możesz zacząć kompletować tradycyjnie różową lub niebieską wyprawkę. Koniec drugiego kwartału to jeszcze odpowiedni czas na wybranie szpitala i szkoły rodzenia, do której będziesz mogła iść po 26. tygodniu ciąży, czyli na starcie trzeciego trymestru.

kalendarz ciążyTrzeci trymestr (do 40. tyg.): w oczekiwaniu na dobre wyjście

W owym okresie zmniejsza się aktywność płodu, możesz rzadziej, ale intensywniej czuć ruchy płodu. Jeszcze trzyma się obrzęk kończyn dolnych, żylaki, świąd skóry na brzuchu. Łatwiej Ci oddychać, ponieważ zmniejsza się macica. Możesz mieć na bezsenność. Skurcze są liczniejsze oraz bardzo odczuwalne. Duży brzuch powoduje, że czujesz się niezręczna i możesz być problemy z energicznym poruszaniem. Organy wewnętrzne są bardziej ściśnięte, a serce pracuje szybciej, dlatego staraj się dużo odpoczywać. Nie istnieje toż dobre, ponieważ kobiety w owym czasie przygotowują dom na przyjście dziecka. Urządzają, porządkują. Jest toż właśnie zwany syndrom wicia gniazda.

Badania, jakie powinnaś zrobić w ostatnim miesiącu:

38-39 tydzień ciąży: badanie moczu, pomiar ciśnienia, waga ciała, ocena pH wydzieliny pochwowej, tętno płodu, badanie położnicze (wysokość dna macicy), ocena ruchliwości płodu przez ciężarną,

po 40 tygodniu ciąży: badanie moczu, badanie USG, pomiar ciśnienia, waga ciała, badanie położnicze (wysokość dna macicy), ocena ruchliwości płodu przez ciężarną, KTG, tętno płodu, ocena pH wydzieliny pochwowej.

Ostatni czas ciąży to duże przygotowania do przyjścia maluszka na świat. Maleńki organizm dochodzi do samodzielnego działania, a nie jest tak mocno jak w ostatnim trymestrze. Po 26 tyg. aż do porodu dziecko przybiera na wadze, pod skórą gromadzi tkankę tłuszczową i robi się główką w dół. Dla przyszłych rodziców to czas zakupów i urządzania dziecięcego pokoiku. Matka może wraz z rozwijaniem się brzuszka czuć bóle kręgosłupa oraz być opuchnięte nogi. W trzecim trymestrze pociecha przybiera na wadze kolejne 2-3 kg, co sprawia, że Twoja generalna waga zwiększa się o co najmniej 5 kg. Długość noworodka urodzonego o czasie waha się w granicach 50–60 cm. W 37. tygodniu ciąży maluch potrafi samodzielnie oddychać, co znaczy, że jest już zdolny do przyjścia na świat.

Pamiętaj, że poza dbaniem o dietę i czystość bycia dla odpowiedniej ciąży bardzo istotne są też systematyczne wizyty u lekarza ginekologa i wykonanie wszelkich niezbędnych badań. Dzięki nim będziesz mogła zajmować się doskonałym samopoczuciem oraz z radością śledzić odpowiedni wzrost swojej pociechy.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here