Kilka kroków, by zyskać jeszcze więcej z wynajmowania mieszkań

0
4409

Powszechnie wiadomo, że kupowanie nieruchomości na wynajem może być jednym z najbezpieczniejszych i najszybszych sposobów na zbudowanie poważnego majątku. Jednak już wiedza o tym, jak to zrobić, nie jest aż tak dostępna. Czynności związane z inwestowaniem w mieszkania na wynajem nie różnią się drastycznie od zakupu własnego domu – z kilkoma ważnymi różnicami. Jakimi? O nich opowiedzą eksperci z geogrupa.pl.

Krok 1: Dokładnie zbadaj rynek

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję musisz zorientować się, czy dana nieruchomość jest w ogóle warta Twojego czasu. Postaraj się na wstępie odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Ile możesz zapłacić?
  • W jakiego rodzaju dzielnicy chcesz inwestować?
  • Jaki jest średni czynsz w Twojej okolicy?
  • Na jaki zwrot z inwestycji liczysz?
  • Na jakich najemcach Ci zależy?
  • Czy masz w planach inwestować w inne mieszkania w tym budynku?

Im dokładniej i rzetelniej przygotujesz się do wynajmowania mieszkań, tym łatwiej będzie Ci czerpać z całego procesu nie tylko korzyści majątkowe, ale również i emocjonalne – udany i szybko rozwijający się biznes jest czymś, co zawsze cieszy. 

Krok drugi: Stwórz plan i opracuj kryteria

Po wykonaniu początkowego rozeznania możesz rozpocząć tworzenie planu i ustalanie kryteriów. Spisz swoje wszystkie cele, ramy budżetowe i trzymaj się ich. Jeśli chcesz kupić kawalerkę do 200 tys. zł, może przyjść Ci nagle do głowy pomysł, że jednak dwupokojowe mieszkanie za 260 tys. zł to lepsze rozwiązanie. Jak od samego początku określisz, czego tak naprawdę szukasz, tym mniej czasu spędzisz na oglądaniu niewłaściwych ofert.

Krok trzeci: Złóż swoją propozycję

Gdy znajdziesz nieruchomość, która Ci najbardziej odpowiada i wiesz, że będzie stanowić dobry zarobek jako mieszkanie do wynajęcia, skontaktuj się ze sprzedającym. Pamiętaj, aby zaproponować mu tylko taką kwotę, która ma dla Ciebie największy sens. Określ, ile musisz przelać i nie pozwól, by emocje wpłynęły na Twoją decyzję. Bądź gotowy odejść i pamiętaj, że cena nie jest jedynym ważnym czynnikiem. W zależności od popularności nieruchomości i siły transakcji, w ofercie jest wiele innych kwestii, w tym:

  • data zamknięcia,
  • przypadkowość inspekcji,
  • finansowe koncesje sprzedającego,
  • ukryte koszty w renowacji i naprawach.

Krok czwarty: Przygotowanie nieruchomości

Zanim podpiszesz jakiekolwiek dokumenty, to poszukaj w mieszkaniu wszelkich wad, które mogą Cię sporo kosztować w przyszłości – źle zamontowane instalacje, pęknięcia na ścianach itd. Jeśli odkryjesz rażące zaniedbanie, zawsze możesz wymagać od sprzedającego zmiany umowy i zmniejszenia ceny. Teraz nadszedł czas, aby zmienić lokum w prawdziwe mieszkanie do wynajęcia!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here