Możliwe przyczyny zmian skórnych

0
9059

Dziedzina medycyny o nazwie dermatologia zajmuje się szeroko rozumianymi zmianami w obrębie skóry. Te jednak mogą być spowodowane nie tylko schorzeniami stricte dermatologicznymi, ale również mogą stanowić jeden z objawów innych, często bardzo groźnych chorób.

Nowotwory objawiające się zmianami skóry

Poważnym schorzeniem, które ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie skóry, jest czerniak. Czarne, nieregularne plamki mogą świadczyć o rozwoju tego groźnego, często złośliwego nowotworu skóry. Poza czerniakiem, powodem zmian skórnych mogą być również nowotwory narządów wewnętrznych. Są charakterystyczne, ale nie poddają się standardowej terapii z zastosowaniem leków dermatologicznych. Jak jednak twierdzą eksperci, takie zmiany skórne najczęściej znikają samoistnie po operacyjnym rozprawieniu się z nowotworem wewnątrz organizmu pacjenta.

Zmiany skórne spowodowane chorobami układu pokarmowego

Nieswoiste zapalenie jelit może wywołać u człowieka zmiany skórne w postaci rumienia guzowatego. W swoim przebiegu występują w takich przypadkach czerwone, bolesne, gorące zmiany na podudziach, a czasem również na ramionach i przedramionach.

Zaburzenia gastroenterologiczne przebiegają w parze z groźnymi chorobami dermatologicznymi, takimi jak zespół Sweeta, czy piodermia zgorzelinowa. Należy tutaj powiedzieć też o całej grupie schorzeń paraneoplastycznych, które świadczą o zmianach nowotworowych, występujących w przewodzie pokarmowym.

Skóra zwierciadłem organizmu

Jeśli skóra jest przesuszona, twarda, zmienia kolor na żółty, albo pokrywa się wysypką i krostkami to znak, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego. Nie wolno lekceważyć też skóry suchej, która o ile nie wywołuje żadnych objawów towarzyszących, zwykle w ogóle nie jest leczona. Tymczasem jest to dużym błędem. Należy sięgnąć w takim przypadku po odpowiednie leki dermatologiczne, które zmniejszą odczucie świądu, przez co nie dojdzie do uszkodzenia bariery naskórkowej. W takim wypadku udaremniamy możliwość wnikania do organizmu groźnych chorobotwórczych mikroustrojów.

Zanim zastosujemy konkretną maść czy balsam, warto sprawdzić opinie o lekach dermatologicznych i odwiedzić lekarza specjalistę. On powie nam, z jaką chorobą dermatologiczną możemy mieć do czynienia, zleci niezbędne badania i zastosuje odpowiednie leki – miejscowe i doustne, jeśli zajdzie taka konieczność. Wczesna diagnoza stanu skóry pozwoli uniknąć groźnych komplikacji zdrowotnych i szybko zapobiec pojawiającym się problemom natury estetycznej. Dlatego warto reagować maksymalnie szybko.

[Głosów:7    Średnia:4.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here