Nietrzymanie moczu – rodzaje i leczenie

0
1142
Nietrzymanie moczu – rodzaje i leczenie

Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu? Czy konieczne jest poddanie się zabiegowi? A może wystarczą ćwiczenia i odpowiednio dobrane lekarstwa? Warto to wiedzieć, by szybko zaradzić wstydliwemu problemowi.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, nazywane inkontynencją (od łacińskiego wyrażenia „nie trzymając przy sobie”), to bardzo częsty problem. Szacuje się, że zmaga się z nim od 10 do 15% ludzi na całym świecie. Jest to mimowolne, często nawet bezwiedne, częściowe lub całościowe opróżnianie pęcherza. Eksperci rokują, że chorych może być jeszcze więcej, jednak dolegliwość ta wciąż jest tematem tabu i wiele osób ukrywa ją przed światem. A wystarczy odpowiednie leczenie nietrzymania moczu i produkty, które tuszują problem (np. pampersy dla dorosłych, podkłady, wkładki), by móc normalnie funkcjonować.

Rodzaje nietrzymania moczu

Leczenie nietrzymania moczu w dużej mierze zależy od jego rodzaju. Jeśli pojawia się u kobiet w ciąży, wówczas spowodowane jest rosnącą macicą, która uciska na pęcherz, oraz hormonami. Osłabione mięśnie dna miednicy, które otaczają ujście pęcherza, nie są w stanie zatrzymać moczu. Na szczęście w tym przypadku najczęściej pomagają regularne ćwiczenia mięśni Kegla. Należy kilkukrotnie zaciskać krocze i po kilku sekundach delikatnie je rozluźniać – taką czynność wykonuje się parę razy w ciągu dnia. Jest całkowicie niezauważalna dla otoczenia, więc można ćwiczyć w dowolnym miejscu (nawet w pracy) i o dowolnej porze. Po kilku tygodniach zauważalna jest poprawa.

Najpopularniejszym rodzajem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które najczęściej pojawia się u pań w różnym wieku, szacuje się, że z taką dolegliwością zmaga się zaledwie co dziesiąty chory mężczyzna. Wówczas mocz wypływa podczas kichnięcia czy ataku śmiechu. Wtedy bowiem zwiększa się nacisk na pęcherz, który nie jest w stanie zacisnąć się na tyle, by go zatrzymać. W tym przypadku również często pomocne są ćwiczenia mięśni Kegla.

Poważniejszym problemem jest naglące nietrzymanie moczu. Wówczas zazwyczaj dochodzi do całkowitego opróżnienia pęcherza. Osoba chora czuje nagle silną potrzebę wizyty w toalecie i nie jest w stanie zahamować strumienia, dlatego nie zdąży dojść do toalety.

Leczenie nietrzymania moczu

Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu? Na początku należy zgłosić dolegliwość do lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa lub urologa. Wówczas zleci on wykonanie badania moczu, bowiem może się okazać, że powodem całego zamieszania jest jakaś infekcja. Specjalista przepisuje odpowiednie lekarstwa na podstawie otrzymanych wyników i wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Zazwyczaj zaleca także zapisywanie wszystkich incydentów mimowolnego opróżniania pęcherza. Dzięki temu lekarz będzie mógł stwierdzić, jaki charakter ma dolegliwość i jakie leczenie nietrzymania moczu będzie najskuteczniejsze.

Dopiero gdy farmakoterapia okaże się nieskuteczna, lekarz kieruje pacjenta na zabieg – najczęściej laserowy. Obecnie jest on znacznie bezpieczniejszy niż przed laty i pozwala na szybki powrót do zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here