Ostroga piętowa – jak poradzić sobie z uciążliwym bólem pięty

0
2686
ostroga piętowa

Ostroga piętowa powstaje, gdy wapń składa się na pięcie. Przyczyną nastąpienia tej chorób jest zwykle zbytnie rozciąganie wiązadła stopy. Jak leczyć ostrogę? Przed podjęciem profesjonalnego leczenia warto spróbować ulżyć stopom za pomocą domowych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wagę. Nadmiar kilogramów powoduje zwiększony wpływ na stopy, zwłaszcza na pięty. Strata zbędnych kilogramów to pierwszy, jednak nie ostatni krok do zdrowych stóp. Jeśli ból stóp wywołany przez ostrogi na piętach będzie nie do zniesienia, niezbędna może objawić się operacja stopy.Ostroga piętowa zwykle stosuje się ze sporymi dolegliwościami bólowymi, początkowo towarzyszącymi chodzeniu, a nawet samemu zetknięciu stopy z ziemią. Jeśli właśnie odczuwasz dyskomfort w formy bólu pięty – naucz się rozpoznawać ostrogę i zasięgnij informacji, jak sobie poradzić z przypadłością i gdzie są jej podstawy.

Jak wykonywa się ostroga piętowa oraz jakie objawy jej towarzyszą?

Na starcie przypadłość daje o sobie znać podczas chodzenia, ale później dyskomfort pojawia się i w pozycji stojącej i będącej. Ból powstaje ze stanu zapalnego, który wykształcił się na połączeniu kości pięty z tzw. rozcięgnem piętowym. Zazwyczaj powód zapalenia jest w noszeniu niewygodnego obuwia (np. szpilek), czasem przyczyną bywa uraz albo zbyt duża masa ciała. Wszystko to może prowadzić składaniem się złogów wapiennych i przygotowaniem na bolącej stopie specyficznej wyrośli, zwanej też ostrogą.

Ostrogi na piętach – leczenie rozpocznij w gabinecie ortopedy

Ból w pięcie spowodowany ostrogą na stopie powinien zdiagnozować lekarz ortopeda – tylko specjalista potrafi właściwie zidentyfikować przyczyny choroby i zaordynować właściwe leki i terapię. Wpierw postara się dokładnie zlokalizować ból (ostroga powoduje dolegliwości w strefach środka pięty, z jej lewej strony), potem pewnie zleci Ci prześwietlenie stopy. Leczenie zaczyna się od odciążenia pięty np. za pomocą specjalnych wkładek do butów. Osobom z nadwagą zaleca się też odpowiednią dietę. Możesz spodziewać się także skierowania na rehabilitację, gdzie pod okiem fizjoterapeuty będziesz wykonywać szereg ćwiczeń, służących rozciąganiu ścięgna. Być może skorzystasz także z terapii falą uderzeniową lub z zabiegów, które wykorzystują działanie fal ultradźwiękowych. Czasem, gdy ból pięty od spodu jest również nieznośny, lekarz stosuje blokadę, która eliminuje bolesność. Ostrogi piętowe leczy się, wykorzystując przede wszystkim środki zmniejszające obrzęk i likwidujące stan zapalny5.

Ostroga piętowaOstroga piętowa – domowe sposoby leczenia

Leczenie ostrogi piętowej warto rozpocząć od osiągnięcia odpowiedniej wagi, ale równie ważny jest dobór obuwia. Zrezygnuj z noszenia butów na obcasie lub przynajmniej znacznie ogranicz ich użycie. Pamiętaj, że ostroga piętowa częściej dokucza kobietom oraz ma to kontakt z typem butów, jakie panie lubią nosić.

Wysokie obcasy wyglądają dobrze na stopach, ale powodują nadmierny wpływ na więzadła stopy i negatywnie wpływają na stan stóp. O czym więcej warto pamiętać?

Przed ćwiczeniami dobrze rozgrzej stopy, ryzyko pogorszenia stanu stóp zmaleje.

Noś wkładki pod pięty do butów.

Jeśli pięty bolą i stają się obrzęknięte, do stóp przyłóż okład z lodem.

Ostroga piętowa – leczenie

Czasem niezbędna jest operacja ostrogi piętowej, ale można jej uniknąć przez zastosowanie innych sposobów leczenia. Do leczenia ostrogi piętowej używa się ultradźwięków, fizjoterapii i techniki zwanej “strapping”. Ponadto leczenie ostrogi piętowej można wykonać zastrzykami ze steroidami. Steroidy w leczeniu ostrogi piętowej wpływają na fakty tej dolegliwości, zmniejszając ból, zapalenie i obrzęk.

Oprócz wymienionych już metod leczenie ostróg piętowych należy rozpocząć od kilkudniowego odpoczynku. Niezbędna jest rezygnacja z niektórych ćwiczeń, na przykład biegania i długotrwałego stania. Nie reguluje to przecież, że stopy mają być unieruchomione. Wręcz przeciwnie, opracowano zestaw ćwiczeń rozciągających, które liczą na celu rozluźnienie tkanek otaczających kości pięty. Proste ćwiczenia wykonywane rano oraz wieczorem pomagają wielu osobom zmagającym się z ostrogami piętowymi. Ponadto warto stosować leki przeciwzapalne. A nawet jeśli domowe sposoby na ostrogi piętowe pomogą, warto mieć świadomość, że niewłaściwe objawy mogą wrócić.

Ostroga piętowa – zapobieganie nawrotom

Aby ostroga piętowa nie była po raz kolejny problemem, potrzebne jest zaopatrzenie się w właściwe obuwie. Warto nosić wkładki do butów i często wykonywać ćwiczenia rozciągające. Ostroga piętowa to przypadłość, którą wykryć może dopiero zdjęcie rentgenowskie. Gołym okiem nie sposób jej zauważyć, dlatego wszystkie niepokojące sygnały, na przykład silny ból podczas stania lub chodzenia, wymagają szybkiej wizyty u lekarza. Wówczas można zacząć leczenie. Czasem wystarczą domowe sposoby, a jeśli wypróbowałeś wszystkie nieinwazyjne metody na ostrogi piętowe, poczekaj z decyzją o operacji przynajmniej przez rok po zakończeniu leczenia tradycyjnymi metodami. W innym razie wzrasta ryzyko komplikacji podczas operacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here