Pierwsza wizyta u dentysty bywa dla dziecka bardzo ważnym momentem. Niestety, ale strach przed stomatologiem jest jednocześnie jedną z popularniejszych fobii i to nawet w obecnych czasach, gdy gabinety są niezwykle komfortowe, a zabiegi bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Wielu rodziców, pamiętając swoje wizyty z czasów dzieciństwa, mimowolnie przekazuje lęk swoim pociechom. Jak zatem postępować, aby dziecko nie bało się stomatologa i chciało dbać o zdrowie swoich zębów? Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta w gabinecie? 

Kiedy zdecydować się na wizytę?

Trzeba pamiętać, aby z pierwszą wizytą dziecka u dentysty nie zwlekać zbyt długo. Szansa na zaniedbanie ząbków przez malucha wzrasta. Znacznie lepiej będzie, gdy pojawimy się w gabinecie stomatologicznym w momencie, gdy dziecka nie bolą zęby. Dzięki temu będzie kojarzyć wizytę jako przyjemną. Wiele gabinetów dentystycznych takich jak np. https://beauty-dent.pl/ oferuje pierwszą poradę zupełnie za darmo a jakość świadczonych usług jest nieoceniona. Pod okiem doświadczonych profesjonalistów Twoje dziecko nie będzie musiało obawiać się bólu czy dyskomfortu wywołanego leczeniem.

Będzie ją na własnych doświadczeniach, a nie tych, przekazanych przez rówieśników czy dorosłych. Według zaleceń, na pierwszą wizytę warto udać się wtedy, gdy dziecko zaczyna ząbkować. Ma to miejsce w wieku około 6-12 miesięcy. 

wizyta z dzieckiem u dentysty

Odpowiednia edukacja

Przeważnie pierwsza wizyta jest trudna, dlatego skupia się w dużej mierze na edukacji rodziców. Dentysta wyjaśni, jak często zgłaszać się z maluchem do kontroli i kiedy rozpocząć regularne wizyty u stomatologa. Maluch, odwiedzając gabinet, stopniowo poznaje lekarza oraz całe otoczenie. Czuje się pewniej i bardziej swobodnie. Niestety, ale w momencie, gdy na wizytę u stomatologa zabieramy dziecko starsze, w wieku ok. 8 lat, odczuwa ono lęk przed czymś nieznanym.

Nie przekazujemy lęku

Wielu dorosłych boi się dentysty ze względu na to, że kiedyś wizyty w gabinecie stomatologicznym wiązały się z bólem czy dyskomfortem. Obecnie nowoczesny sprzęt pozwala na to, abyśmy nie musieli obawiać się wizyt. Najważniejsze jest to, aby opowiadać maluchowi o dentyście w sposób pozytywny. 

Drastyczne wspomnienia czy pokazywanie, że sami boimy się wizyt u stomatologa, z pewnością nie wpłyną dobrze na dziecko. Również samo określanie wizyt powinno kojarzyć się pozytywnie. Warto unikać negatywnie brzmiących określeń zabiegów, np. wiercenie, wyjęcie zęba, oczyszczanie zęba. Nie będą wtedy kojarzyć się dziecku z bólem.

Prawidłowe podejście

Jednocześnie powinniśmy być szczerzy z naszym dzieckiem, aby nie czuło się oszukane. Powiedzmy, że istnieje możliwość, iż poczuje ból. Sam zabieg może być nieprzyjemny, ale cały czas będziemy przy nim i będziemy je wspierać. Powiedzmy także, jak wygląda sam zabieg – w budzi może być trochę wody, szczotka do czyszczenia zębów wydaje dźwięki. Nie pytajmy w trakcie zabiegu o to, czy dziecko cokolwiek boli. Wtedy cała uwaga malucha skupia się na odczuwaniu bólu.

Motywowanie dziecka

Podczas leczenia zębów czy wizyt kontrolnych dla rodziców ważne jest to, aby odróżniać motywowanie dziecka od przekupywania go. Dziecko samo powinno chcieć współpracować ze specjalistą i chętnie chodzić na wizyty. Jeśli źle się zachowuje, nie próbujmy go przekupić. Na nagrodę możemy zdecydować się dopiero wtedy, gdy maluch był grzeczny. 

zabieg dentystyczny

Przebieg wizyty

Pierwsza wizyta u stomatologa jest wizytą adaptacyjną. To właśnie wtedy dentysta pokazuje maluchowi gabinet, prezentuje jego wyposażenie. Dziecko ma okazję poznać specjalistę, dlatego jest oswojone z jego osobą. Podczas tego rodzaju wizyt nie wykonuje się żadnych zabiegów. Można ewentualnie przeprowadzić badanie stomatologiczne lub fluoryzację zębów, jednak nie jest to konieczne, jeśli dziecko odczuwa spory lęk.

Zaprezentowanie sprzętów stomatologicznych

Lekarz początkowo pokazuje dziecku jak działają poszczególne sprzęty. Warto wtedy wykazać się kreatywnością i poszukać pozytywnych skojarzeń, np. ślinociąg – słoń pijący wodę. Dziecko oswaja się także z podnoszeniem się fotela dentystycznego. 

Na takiej wizycie maluch powinien czuć się przede wszystkim swobodnie i bezpiecznie. Budujmy w nim przekonanie, że w gabinecie stomatologicznym nie ma się czego bać. Pokażmy również dziecku, że pewne zabiegi trzeba wykonywać, aby zęby były zdrowe i by nie bolały. Stomatolog jest od tego, by pomagać, a nie krzywdzić dziecko i takie przekonanie powinno towarzyszyć pociechom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here