Próby wątrobowe i wyniki

0
1666

Próby wątrobowe i wyniki AlAT ALP AspAT GGTP LDH ChE.
Próby wątrobowe to badania wykonywane z krwi, które mają na celu wykazać i ocenić pracę wątroby. Jeśli wynik badania jest za wysoki lub za niski może świadczyć to o różnych chorobach. Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania są: ostre i przewlekłe choroby wątroby, zatrucia, alkoholizm, marskość wątroby, żółtaczka oraz ból w prawym podbrzuszu z towarzyszącym mu osłabieniem, utratą masy ciała i brakiem apetytu.
Podwyższone wyniki prób AlAT i AspAT gdzie normą w obu przypadkach jest < 40 IU/l w zależności od tego jak bardzo odbiegają od normy mogą być powodem różnych chorób. W przypadku umiarkowanego podwyższenia aktywności enzymów może wskazywać na m.in. przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby. W przypadku bardzo dużego wzrostu może świadczyć o uszkodzeniu wątroby po przez leki lub toksyny, ostrym zapaleniu wątroby A-E oraz o ostrym niedokrwieniu wątroby.
W przypadku nieprawidłowości związanych z wynikiem GGTP (gdzie normą jest < 40IU/l) możemy podejrzewać uszkodzenie komórek wątroby, nowotwór wątroby, nie prawidłowy wynik może być także skutkiem nadużywania alkoholu. Podwyższona aktywność ALP natomiast może wskazywać na ostre i przewlekłe choroby dróg żółciowych, zapalenie bądź marskość wątroby. Norma ALP < 270IU/l
LDH (norma < 480IU/l) aktywność tego enzymy wzrasta przy ostrym uszkodzeniu mięśnia sercowego, krwinek czerwonych, nerek, wątroby, płuc, a także mięśni szkieletowych. Znaczny wzrost enzymu występuje podczas niedokrwistości spowodowanych niedoborem witaminy B2 oraz kwasu foliowego. Podwyższone wyniki mogą świadczyć również o zapaleniu wątroby lub mięśnia sercowego oraz o chorobie dróg żółciowych. Podwyższona aktywność ChE może być wynikiem stłuszczenia wątroby, a jej zmniejszenie może świadczyć o poważnym uszkodzeniu wątroby, np. poprzez zatrucie.
Kiedy wyniki są niepokojąco odbiegające od normy, lekarz skieruje pacjenta na bardziej specjalistyczne badania.

www.3pytania.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here