Proces starzenia wzroku – o prezbiopii

0
7282
Proces starzenia wzroku - o prezbiopii

Z pewnością większość z nas, czy to u siebie, czy to u osób z otoczenia zauważyła pewną dolegliwość wzrokową, która związana jest z koniecznością oddalania przedmiotów od źródła wzorku. Najczęściej dzieje się tak w momencie, gdy przyjdzie przeczytać gazetę, książkę, etykietę produktu lub sprawdzić coś na ekranie smartfona. To wyraźny sygnał, który informuje o tym, że pora wyposażyć się w okulary progresywne Dla kogo przeznaczone są takie szkła? Jak dopasować moc korekcji? Czy jedna para progresów wystarczy? Na te oraz kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Co to jest prezbiopia?

Starczowzroczność to dolegliwość, która dotyka najczęściej osoby po 40 roku życia. Ludzki organizm wraz z upływem czasu traci swoją kondycję, co również objawia się pogorszeniem wzroku. To jak najbardziej naturalny proces, jednak nikt nie powiedział, że nie należy z nim walczyć. Tutaj rozwiązaniem stają się okulary progresywne, czyli specjalny typ szkieł kontaktowych, które są w stanie korygować kilka wad jednocześnie. Prezbiopia najczęściej objawia się tym, że mam problemy z widzeniem z bardzo bliskiej odległości, ale także nieostro widzimy obraz oddalony o kilkanaście metrów. Korekcja takiej wady nie jest możliwa za pomocą zwykłej soczewki, która posiada stałą liczbę dioptrii na całej swojej powierzchni.

Jak działają okulary progresywne?

Okulary dedykowane dla prezbiopów to specjalny typ, gdzie najważniejsze zadanie spełnia soczewka podzielona na strefy, na które została nałożona różna moc korekcji. Ta uzależniona jest oczywiście od zaleceń optyka, który zdiagnozował wadę, aczkolwiek płynne przechodzenie pomiędzy tymi strefami, pozwala skupiać wzrok na przedmiotach, które będą wyraźne zarówno widziane z daleka, jak i z bliska. Jest to możliwe, dlatego że na górze, dole czy w środku soczewki progresywnej zastosowano inną moc korekcji. Gdy patrzymy w dal, zazwyczaj podnosimy wzrok, a co za tym idzie, wykorzystujemy górny obszar soczewki okularowej. Jeśli chcemy spojrzeć na coś w pobliżu, zazwyczaj znajduje się to na dole, dlatego spoglądamy przez dolną cześć okularów. Środkową część soczewki progresywnej wykorzystuje się podczas patrzenia na średnie dystanse oraz w momencie, gdy nie skupiamy wzroku na niczym konkretnym.

Okulary progresywne to innowacja, która ułatwia życie codzienne osobom zmagającym się z prezbiopią. Te mają nie tylko możliwość swobodnego czytania, pisania, czy korzystania z urządzeń multimedialnych, ale także wykonywania codziennych obowiązków, bez konieczności oddalania i przybliżania wzroku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here