Przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej

0
2179

Jedną z podstaw prawidłowego rozwoju dziecka jest integracja sensoryczna i wszyscy rodzice muszą mieć świadomość, że pewne słabości ciała, złe zachowanie bądź niechęć do jedzenia i kąpania się nie wynikają często z problemów z inteligencją, ale są następstwem zaburzeń integracji sensorycznej. W takiej sytuacji najbardziej pomocna okazuje się terapia integracji sensorycznej, czyli terapia SI.

Integracja sensoryczna jest umiejętnością odczuwania, porządkowania wszystkich danych i składania ich w spójną całość. Dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej będzie miało poważne problemy ze zrozumieniem w relacji do siebie wszelkiego typu bodźców, czyli słuchowych, wzrokowych, dotykowych, węchowych, smakowych, a także tych wywodzących się z ruchu i grawitacji. W konsekwencji trudno mu zachowywać się adekwatnie do sytuacji i kontrolować swoje reakcje. Pojawiają się problemy z poruszaniem się w sposób skoordynowany, skupieniem na wykonywanych czynnościach, prawidłową mową, a nawet nawiązywaniem normalnych relacji społecznych.

Przyczyn tego typu zaburzeń należy upatrywać zwłaszcza w sytuacjach, zaistniałych w czasie ciąży bądź porodu. Ryzyko znacznie wzrasta, kiedy przyszła matka pali papierosy lub pije alkohol, ale problemy pojawiają się także u dzieci mam zmuszonych do przeleżenia ciąży, aby nie doszło do poronienia. Źródłem zaburzeń może być również przedwczesny poród, w wyniku cesarskiego cięcia albo komplikacje, jak niedotlenienie. Długotrwały pobyt w szpitalu oraz ciągłe ograniczanie dziecku naturalnych potrzeb poznawania świata także może powodować zaburzenia integracji sensorycznej.

Rodzice, którzy zauważą jakiekolwiek anomalie w zachowaniu dziecka powinni je zabrać na odpowiednią terapię. Terapia SI, np. w synapsa-terapia.pl jest bardzo skuteczną metodą walczenia z tego typu problemami.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here