Rozstępy i blizny – jak skutecznie z nimi walczyć?

0
1490
Rozstępy i blizny – jak skutecznie z nimi walczyć

Rozstępy są dużym, a przy tym bardzo powszechnym u kobiet problemem estetycznym. Negatywnie wpływają na strukturę i wygląd skóry, pozostawiając na niej trudne do zlikwidowania fałdy. Powstawanie zmian przebiega wieloetapowo. Początkowo rozstępy są niewielkie, jednak z czasem poszerzają się, wydłużają i ciemnieją. W fazie końcowej ulegają bladnięciu i przyjmują nieregularną postać. Na ich rozwój wpływają różne czynniki. Jakie metody pozwalają na skuteczne usuwanie rozstępów i blizn?

Powstawanie rozstępów

Na rozwój rozstępów wpływa przede wszystkim naturalny wzrost wagi w okresie ciąży oraz związane z tym mechaniczne rozciąganie się skóry. O fakcie ich powstania decyduje w dużym stopniu układ hormonalny. W wyniku różnych zmian dochodzi do dysfunkcji fibroblastów, czyli komórek powiązanych z produkcją kolagenu i elastyny. Na skutek ich utraty skóra staje się mniej wytrzymała i elastyczna. Włókna kolagenowe zrywają się, co pozostawia na skórze nieestetyczne pasma. Rozstępy mogą występować także pod wpływem dużego wahania wagi. Specyficzne mikropęknięcia skóry wywoływane są przez przytycie w krótkim czasie i często nie znikają po schudnięciu. Odpowiednia redukcja rozstępów ma więc znaczenie nie tylko w okresie ciąży, ale także przy okazji problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi.

Działania profilaktyczne przeciw rozstępom

Rozstępy najczęściej pojawiają się okolicy szóstego i siódmego miesiąca ciąży. Początkowe zmiany skórne zachodzą jednak jeszcze w pierwszym trymestrze, a ich rozwojowi towarzyszyć może lekkie pieczenie lub świąd. Z tego właśnie powodu profilaktyczna likwidacja rozstępów powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Należy przede wszystkim stosować dietę bogatą w mikroelementy oraz witaminy A, E, B5 czy PP. W początkowym okresie ciąży wskazane jest stosowanie kremów na rozstępy. Odżywiają i natłuszczają one skórę napiętą skórę, wpływając na nią kojąco. Lepsze wchłanianie składników odżywczych można osiągnąć poprzez regularne złuszczanie naskórka. Usuwanie rozstępów po ciąży również jest możliwe, jednak profilaktyka przynosi znacznie lepsze rezultaty. Podjęcie odpowiednich działań przed powstawaniem uszkodzeń zapewni skórze nawilżenie i jędrność. Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać w miejscach najmocniej narażonych na rozstępy, takich jak brzuch, biodra, piersi czy uda.

rozstęp

Aktywność fizyczna na rozstępy

Ćwiczenia fizyczne w okresie ciąży powinny być wykonywane z umiarem. Nie wolno jednak rezygnować z aktywności, ponieważ wywiera ona bardzo korzystny wpływ na całe ciało. Ruch wzmacnia mięśnie i redukuje tkankę tłuszczową, co poprawia wydolność tlenową organizmu oraz polepsza kondycję. Wszystkie te korzyści mogą się okazać bardzo pomocne podczas porodu. Sama skóra zyskuje lepsze ukrwienie i napięcie, dzięki czemu będzie bardziej odporna na rozstępy. Przed rozpoczęciem treningu warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Laseroterapia na rozstępy

Najbardziej efektywne usuwanie blizn i rozstępów zapewniają nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej. W tym celu dobrze sprawdza się laseroterapia, którą w swojej ofercie posiada klinika Anlaya (https://anlaya.pl/pricelist/293-alma-harmony-xl-pro-ipixel). Laser nieablacyjny iPixel korzysta z frakcyjnego rozdziału wiązki promienia, które ulega rozpadowi na mniejsze. Penetrując głębsze partie skóry, wywołuje punktowe mikrouszkodzenia termalne. Fragmenty uszkodzonej skóry otaczane są wówczas przez powierzchnie nienaruszone, będą zapasem tkanki zdrowej. W praktyce skóra goi się i regeneruje znacznie szybciej. Terapia ta pozwala również na usuwanie blizn po trądziku i wiąże się z krótkim okresem rekonwalescencji. Zastosowanie wysokich mocy sprzyja szybkiemu wykonaniu zabiegu, a także niweluje ryzyko powikłań. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które decydują się np. na usuwanie blizn po oparzeniu i chcą uniknąć dodatkowych podrażnień. Laser iPixel posiada wymienne końcówki, które dopasować można do głębokości zmian czy wrażliwości obszaru ciała poddawanego zabiegowi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here