Woda w kolanie – sposoby leczenia

0
4162
woda w kolanie

Większość z nas słyszała określenie woda w kolanie, ale często nie wiemy, co to za przypadłość. Staw kolanowy otacza torebka maziowa, wypełniona płynem. Kiedy wchodzi do jej uszkodzenia, płyn „wylewa się” na zewnątrz. Konsekwencją jest wiązanie się stanu zapalnego, określanego mianem wody w kolanie. Woda w kolanie to bardzo nieprzyjemna przypadłość, która często kojarzy się z dotkliwym bólem i dodaje do dysfunkcji stawu kolanowego. Jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza. Poznaj domowe sposoby, które dadzą Ci pomoc w ciągu liczenia na konsultację.

Woda w kolanie – najpopularniejsze przyczyny

Najpopularniejszą przyczyną wody w kolanie jest przeciążenie stawu kolanowego. Narażeni na nie są zwłaszcza miłośnicy aktywności fizycznej (przede wszystkim narciarstwa, tenisa, piłki nożnej, jazdy na rowerze, jazdy na deskorolce czy snowboardzie) i zawodowi sportowcy. Problem pojawia się często po stłuczeniu, zwichnięciu i skręceniu nogi w stawie kolanowym. Na działanie wody w kolanie narażone są również osoby, które również się ruszają. U osób z nadwagą oraz otyłością zbyt duża masa ciała stale uciska na staw kolanowy, co może spowodować jego przeciążenie, a w konsekwencji rozwinięcie się stanu zapalnego.

Woda w kolanie pojawia się i w sytuacji, gdy dochodzi do zakażenia stawu kolanowego. Objaw ten jest to reakcją obronną organizmu na mikroorganizmy oraz bakterie wywołujące stan zapalny.

Składanie się płynu w stawie kolanowym może także być jeden z symptomów różnych chorób, takich jak:

zapalenie kości;

zapalenie stawów (i w wypadku reumatoidalnego zapalenia stawów);

torbiele;

nowotwory;

dna moczanowa.

woda w kolanieWoda w kolanie – objawy

Do płynu w kolanie przyczyniają się m.in. skręcenia i zwichnięcia. Staw kolanowy jest stosunkowo wrażliwą strukturą, narażoną na stresy i obciążenia. Jeśli doskwiera Ci woda w kolanie, jesteś z względu bólu i obrzęku, i w końcu również dysfunkcji kolana, powinnaś zarejestrować się do lekarza. Najprawdopodobniej niezbędne wykaże się leczenie specjalistyczne, które polega m.in. na punkcji kolana. Podczas zabiegu nadmiar płynu jest odessany. Woda w kolanie to wysięk w stawie kolanowym, do którego dochodzi na koniec procesu zapalnego. Błona maziowa (w stawie) wytwarza specjalną maź, dzięki której staw kolanowy może swobodnie pracować. Uraz w tych obszarach powoduje podrażnienia błony maziowej, która w reakcji zaczyna produkować za dużo mazi stawowej. Kiedy możesz podejrzewać, że w kolanie zgromadził się nadmiar płynu? Na pewno poczujesz dojmujące gorąco tych obszarów. A nadprodukcja wody prowadzi tylko do chłodzenia tkanek i redukcji bólu. Pojawi się również obrzęk, a kolano zwiększy gabaryty (zwłaszcza w zestawieniu do zdrowej nogi). Silny, uciążliwy ból to efekt uszkodzenia stawu. Przypadłość szczególnie składa się we znaki, gdy poruszasz kolanem lub stajesz na chorej nodze (dlatego zauważysz trudności w zajmowaniu się). Czasem uraz stawu kolanowego utrudnia zginanie lub prostowanie kolana. W wypadku urazów mechanicznych obrzękowi towarzyszy siniak(efekt pęknięcia naczyń krwionośnych).

Woda w kolanie – leczenie

Ból, opuchlizna i sztywność kolana po urazie to fakty, z jakimi należy zgłosić się do lekarza. Zwykle, aby zdiagnozować wodę w kolanie składa się badanie RTG. Następnie lekarz musi usunąć nadmiar płynu – to tzw. punkcja kolana. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza igłę w odpowiednie miejsce oraz przy pomocy strzykawki odciąga wodę ze stawu kolanowego. Lekarz może zadecydować o przesłaniu próbki płynu z kolana do dalszych badań, jeśli podejrzewa, że chory może być chorobę lub dnę moczanową. Gęsty i żółty płyn może mówić o reumatoidalnym zapaleniu stawów, które wymaga dalszego leczenia.

Woda w kolanie – domowe sposoby

Kiedy czekasz na konsultację lekarską, spróbuj uśmierzyć przykre dolegliwości. Staraj się trzymać chorą nogę dużo niż biodra. Obrzęk złagodzi zimny okład – kostki lodu zawiń w czysty ręcznik lub ściereczkę i dodaj do kolana. Dzięki niskiej temperaturze uszkodzone naczynia zamkną się, co zahamuje krwawienie. Poza tym ból i opuchlizna ograniczą się i staną mniej uciążliwe. Warto wziąć też leki przeciwbólowe z ibuprofenem. Na opuchliznę kojąco działają okłady roztworu octu – możesz skorzystać także gotowe środki z apteki, które posiadają w składzie octanowinian glinu. Gdy obok obrzęku utworzy się siniak, sięgnij po dobroczynną arnikę – okłady i maści powinny przynieść ulgę. Kolejną metoda, znana od wieków, polega na przykładaniu do pacjenta kolana schłodzonego liścia kapusty. Jeśli bierzesz pod ręką opaskę elastyczną, zawiń nią kolano i usztywnij staw – w ten sposób zapobiegniesz dalszym uszkodzeniom.

Płyn w kolanie? Zgłoś się do lekarza!

Woda w kolanie przejawia się silnym bólem, obrzękiem i trudnością podczas poruszania. Jeśli doskwierają Ci podobne objawy, zgłoś się do lekarza, najprawdopodobniej należy wykonać punkcję kolana i odprowadzić nadmiar płynu. Ulgę przynoszą też domowe sposoby, np. zimne okłady i leki przeciwbólowe.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here