Wszechstronne właściwości olejku goździkowego

0
1873
Wszechstronne właściwości olejku goździkowego

Olejek goździkowy wykazuje wszechstronne właściwości, które mogą być wykorzystane w łagodzeniu objawów różnorodnych dolegliwości – począwszy od bólu głowy, skończywszy na problemach trawiennych.

Goździki znane są przede wszystkim jako przyprawa stosowana w kuchni. Wzbogacają smak i aromat różnorodnych dań, deserów i napojów. Olejek eteryczny z goździków, chociaż powszechnie dostępny w aptekach i sklepach zielarskich, cieszy się nieco mniejszym zainteresowaniem. A szkoda, gdyż to właśnie w olejku znajduje się wiele cennych składników tej rośliny. Warto więc poznać jego wszechstronne właściwości.

Co zawiera olejek goździkowy?

Olejek goździkowy to bogate źródło witamin i minerałów (m.in. sód, potas, żelazo, witamina A i C), jednak tym, co w nim najcenniejsze, jest eugenol oraz, w mniejszym stopniu, jego pochodna – acetyloeugenol. W olejku eterycznym znajduje się od 78% do 95% tych substancji. Etanol to związek, który odpowiada za zdecydowaną większość najważniejszych właściwości olejku eterycznego, takich jak działanie antyseptyczne (odkażające), a także miejscowo znieczulające.

Oprócz tego olejek goździkowy zawiera złożone substancje organiczne (np. salicylan metylu), które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco (wywołują przekrwienie skóry).

Najważniejsze właściwości i zastosowanie olejku goździkowego

  • Ze względu na dużą zawartość eugenolu olejek goździkowy wykazuje silne działania odkażające, a także znieczulające. Dawniej był stosowany jako podstawowy środek do dezynfekcji. Po dziś dzień wykorzystuje się te właściwości olejku w różnorodnych domowych preparatach, np. do płukania jamy ustnej czy na ból zęba.
  • Olejek goździkowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, dlatego może być stosowany wspomagająco w przypadku różnorodnych infekcji skórnych. Nie należy jednak nakładać go bezpośrednio na skórę, gdyż może powodować podrażnienia. Przed zastosowaniem trzeba rozcieńczyć go np. w neutralnym oleju bazowym.
  • Wykazuje delikatne działanie przeciwbólowe, dlatego też można zastosować go przy bólach głowy czy bólach mięśniowych. Wcierając olejek w skórę, np. podczas masażu mięśni lub skroni i szyi, odczujemy efekt rozgrzewający, co w konsekwencji pomoże w uśmierzaniu dolegliwości.
  • Pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, dlatego też zalecany jest przy różnego rodzaju problemach dyspeptycznych, szczególnie wzdęciach. Pomaga regulować procesy trawienne organizmu. 
  • Po olejek goździkowy warto sięgnąć również w przypadku ukąszeń owadów, gdyż delikatnie łagodzi ból i nieprzyjemne swędzenie. Dodatkowo mocny aromat goździków może działać odstraszająco na owady.
  • Ze względu na właściwości antybakteryjne olejku goździkowego bardzo często stanowi on składnik pastylek do ssania na ból gardła. Dodatkowo łagodzi dolegliwości bólowe i oraz kaszel.
  • Olejek goździkowy pozytywnie wpływa też na nastrój i dobre samopoczucie. Pomaga się odprężyć, zrelaksować, redukuje uczucie zmęczenia i znużenia. Stymuluje koncentrację oraz sprawność intelektualną. Szczególnie zalecany jest w chwilach osłabienia organizmu wynikającego np. z przeziębienia. Można wówczas wdychać przyjemny aromat goździkowy lub zastosować go do relaksacyjnego masażu.

AMOL. Płyn doustny, płyn do stosowania na skórę, produkt złożony. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o. Wskazania: Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia, np.: w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np.: wzdęcia, niestrawność. Przeciwwskazania: Preparatu Amol nie wolno stosować: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu, w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych, u dzieci poniżej 12 roku życia. Wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego, u osób z przewlekłymi chorobami wątroby, u osób uzależnionych od alkoholu. Zewnętrznie: na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Opakowanie: płyn 100 ml, 150 ml, 250 ml. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here