Wysokie obcasy – eleganckie, ale czy zdrowe?

0
1559
wysokie obcasy

Ma je w szafie prawie każda kobieta – nic dziwnego, bo wysokie obcasy to symbol kobiecości i seksapilu. Dodają nam pewności siebie. Sprawiają, że chodzimy bardziej wyprostowane. Wpływają dobrze na niektóre mięśnie. Ale noszenie szpilek, szczególnie źle dobranych i przez zbyt długi czas, może te grozić poważnymi konsekwencjami. Wysoki obcas dawniej uważany był za symbol władzy, bogactwa i prestiżu. Dziś buty powszechnie nazywane szpilkami kojarzone są z elegancją i seksapilem. W dyskretny sposób dodają kilku czy kilkunastu centymetrów wzrostu, wysmuklają sylwetkę oraz jak magnes przyciągają męskie spojrzenia. Warto zadać sobie jednak pytanie – jak wchodzą na nasze zdrowie? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj ten ciekawy artykuł.

Mężczyzna na obcasach?

Wbrew pozorom, to ludzie jako pierwsi chodzili na obcasach. Zakładali je głównie do jazdy konnej. Która z kobiet debiutowała w szpilkach? Tu zdania są podzielone. Według niektórych źródeł – Katarzyna Medycejska, według innych – Mona Lisa. Podobno Leonardo da Vinci chcąc przedstawić znacznie smuklejszą oraz bardzo seksowną sylwetkę, zażądał od modelki, aby pozowała w obcasach. Popularyzację szpilek zawdzięczamy natomiast słynnemu projektantowi Christianowi Diorowi.

Negatywne skutki noszenia wysokich obcasów

Mówi się, że by być dobrym, trzeba cierpieć. Dowodem tej tezy mogą być kobiety wynikające z innych kultur, które w imię perfekcyjnego (jednak to właśnie pojęcie względne) wyglądu są zdolne do ogromnych poświęceń. Przykre efekty chociażby częstego chodzenia w szpilkach nierzadko dają o sobie znać po latach.

1.Zapalenie stawów i nagniotki

Według wielu ortopedów buty na wysokim obcasie przypominają narzędzie tortur. Dlaczego? Zamiłowanie do codziennych spacerów w szpilkach może doprowadzać do zapalenia tkanki łącznej w dolnej części stopy. Jest zatem bardzo uciążliwe schorzenie. Ulgę przynoszą środki przeciwbólowe, sterydowe, przeciwzapalne, a też wygodne obuwie. W pewnych przypadkach potrzebne jest zajmowanie się o kulach. Równie popularnym problemem, z którym borykają się amatorki wysokich obcasów, są nagniotki, które wiążą się na poduszce stopy, a to tam, gdzie nacisk ciała podczas chodzenia jest największy. Przypadłość bywa szczególnie bolesna, gdy wewnątrz nagniotka powstanie rogowy czop przypominający kształtem stożek.

2. Koślawe palce

Na liście przyczyn występowania haluksów, zaburzenia nazywanego także koślawymi palcami, znajdziesz buty na wysokim obcasie, szczególnie te małe w czubkach. Nie same buty są jednak przyczyną, ale ich mienie. Chodzenie bez opamiętania w szpilkach powoduje przeciążenie nie tylko stóp, ale także palców. Ucisk w bucie doprowadza do odchylenia bocznego, i w efekcie deformacji ulega staw śródstopia paliczkowego. Kluczowe dla koślawego palucha jest uwypuklenie, które przecież nie pojawia się od razu. Na haluksy „pracujesz” latami.

3. Problemy z kręgosłupem

Problemy połączone z bólem kręgosłupa to podobno zemsta szpilek, bowiem nosząc buty na wysokim obcasie, narażasz się na ból w obrębie lędźwiowo-krzyżowym i szyjnym. Częste chodzenie na szpilkach doprowadza do nieprawidłowego wygięcia, zwanego lordozą. Efektem mogą być mocne zniekształcenia lędźwiowej części kręgosłupa, z którymi tworzą się duże dolegliwości bólowe.

4. Zaburzenie krążenia krwi

Banalnym wydaje się stwierdzenie, że noszenie butów na wysokim obcasie znacznie spowalnia przepływ krwi przez żyły i na stałe je rozszerza. A przecież – efektem awarii układu krążenia bywa zakrzepowe zapalenie żył i żylaki, które nie, oszpecą nawet najzgrabniejsze nogi. Jeśli zauważysz skurcze i obrzęki w zakresie łydek, koniecznie zrezygnuj z popularyzowanego przez kreatorów mody obuwia na rzecz wygody i zdrowia. Jeśli przypadłość nie minie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

5. Ścięgno Achillesa

wysokie obcasyJeśli buty na wysokim obcasie zakładasz codziennie, pamiętaj, że potrafi toż doprowadzać do zgrubień i usztywnień ścięgna Achillesa1. Pierwszym sygnałem dolegliwości jest utrudnione, swobodne bycie na całych stopach i wstawanie z półprzysiadu.

Zdrowe obuwie – jaka wysokość szpilek?

Chociaż zamiłowanie do butów na wysokim obcasie może doprowadzać do licznych problemów zdrowotnych, to przecież trudno zaprzeczyć, że szpilki dodają pewności siebie i niezmiennie od lat są symbolem kobiecości. Dlatego warto wypracować kompromis pomiędzy modą a zdrowiem. Po pierwsze, drugie oraz trzecie – umiar. Zakładaj szpilki tylko na specjalne okazje. Jeśli Twoja praca wymaga określonego obuwia, pamiętaj, aby przynajmniej raz na pół godziny energicznie poruszać stopami. Może mniej efektowne, ale mniej szkodliwe są szerokie słupki i noski. W bogatej ofercie sklepów z pewnością znajdziesz odpowiedni fason dla siebie. Zdrowa wysokość obcasa to z 2,5 do 5 cm. Składa się, iż nie tylko pozytywnie działa na kręgosłup, stawy czy stopy, ale także na satysfakcję w sprawach łóżkowych… Chodząc na takich obcasach, wzmacniasz mięśnie dna miednicy, co przekłada się na intensywniejsze doznania intymne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here