Zaćma – co to za choroba?

0
4535

Zaćma (zwana także kataraktą) to choroba, w wyniku której dochodzi do mętnienia soczewki oka. Szacuje się, że w Polsce z tą chorobą zmaga się około 800 tysięcy osób. Jak ją rozpoznać i leczyć? Czy zaćmie można zapobiegać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zaćma oka: charakterystyka i występowanie

Zaćma powoduje stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, które może przekształcić się w całkowitą utratę widzenia. W większości przypadków jest ona efektem starzenia się organizmu – zachorowania najczęściej odnotowuje się u osób po 60. roku życia. Zdarza się, że występuje u osób młodszych, co najczęściej jest następstwem przebytych urazów. Na zachorowanie na zaćmę są również podatne osoby zmagające się z cukrzycą oraz zespołem Downa.

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma, jak większość chorób oczu, w początkowym stadium rozwoju nie daje żadnych jednoznacznych objawów. Dlatego niezwykle ważne są regularne badania kontrolne u okulisty, które pozwalają na wczesne wykrycie i zatrzymanie rozwoju choroby.

Do najczęściej występujących objawów choroby zalicza się:

  • Zmniejszenie ostrości widzenia,
  • Oślepienie przez jaskrawe światło,
  • Zamglone widzenie,
  • Trudności w ocenie kształtów i rozpoznawaniu kolorów,
  • Problemy z czytaniem,
  • Problemy z oceną odległości,
  • Złe widzenie po zmroku.

Pamiętaj, aby nie bagatelizować żadnego z wyżej wymienionych objawów – wszystkie z nich mogą świadczyć o groźnych chorobach oczu.

Jak leczyć zaćmę?

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja, którą należy przeprowadzić jak najszybciej – zwlekanie z zabiegiem zwiększa ryzyko powikłań i okres rekonwalescencji. Operacja polega na usunięciu starej, zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około dwudziestu minut – pacjent nie odczuwa więc najmniejszego dyskomfortu. Przez kilkanaście dni po jego przeprowadzeniu nie należy dotykać ani moczyć oka. Operacja w większości przypadków pozwala na całkowite usunięcie zmian chorobowych.

Zaćma – profilaktyka

Wzmocnić narząd wzroku z całą pewnością może odpowiednia dieta. Spożywanie produktów bogatych w witaminy A, C, E, beta-karoten oraz cynk może zapobiec lub zredukować rozwój zaćmy. Korzystny wpływ na zdrowie oczu ma także rezygnacja z używek (alkoholu, papierosów) oraz dbanie o dobrą kondycję fizyczną. Pamiętaj, aby zgłaszać się do okulisty w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek dolegliwości związanych z pogorszeniem widzenia – regularne kontrole lekarskie odgrywają największą rolę w profilaktyce wszystkich chorób.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here