Zrogowaciała skóra stóp – co zrobić?

0
2463
Zrogowaciała skóra stóp

Naskórek jest naturalną warstwą ochronną skóry, najbardziej jej zewnętrzną częścią. Stanowi barierę przed wnikaniem bakterii wirusów i drobnoustrojów do wnętrza naszego organizmu, chroni delikatne tkanki przed urazami mechanicznymi. Naskórek regularnie złuszcza się, odkrywając kolejne, nowe warstwy oraz jest toż jak bardzo naturalnym procesem. Komórki naskórka intensywnie namnażają się, dzięki czemu nasza skóra ma możliwość regeneracji. Zrogowaciały naskórek na nogach to częsta przypadłość dotykająca głównie kobiety. Wraz z wiekiem stopa jako organ ruchu ulega procesowi starzenia i degradacji, czego wynikiem mogą być tego typu zmiany skórne. Są jednak sposoby, które pozwalają na szybkie wyjście problemu.

Przyczyny występowania zrogowaciałego naskórka na stopach

Najczęstszymi okolicami, gdzie pojawia się problem, są pięty i śródstopie. Powodami ich działania jest przede wszystkim obciążenie – stojący charakter pracy czy nadwaga będą elementami zwiększającymi ryzyko zaistnienia zmian. Nierzadko przejawiają się one już w młodym wieku, jako następstwo wady stopy zwanej płaskostopiem poprzecznym. Jest ona charakterystyczna m.in. przy stosowaniu obuwia na wysokim obcasie, jak to jest znacznie przesunięcie obciążeń ku przodowi, co rozluźnia aparat więzadłowo-mięśniowy. Często prowadzi temu tzw. paluch koślawy, powszechnie znany jako haluks (łac. “hallux valgus”)1.

Jak usunąć zrogowacenia na stopach?

Istotnym elementem procesu usuwania zrogowaciałego naskórka jest dobre nawilżanie i zmiękczanie. Dostarczenie wody oraz przede wszystkim tłuszczów pozwala skórze na odzyskanie równowagi, poprzez uzupełnienie niezbędnych mikroelementów. Obrazowo można to przedstawić jako podlewanie wysuszonej i popękanej od słońca ziemi. Dlatego te bardzo korzystne dla Twoich stóp okażą się kąpiele stóp oraz ich namaczanie. Możesz to dokonać w specjalnie do tego przeznaczonej wanience lub zwykłej misce. Ważne, by przez co najmniej 15-20 minut moczyć nogi w gorącej wodzie z dodatkiem bogatych w tłuszcze i substancje regenerujące olejków, naparów ziołowych np. z lawendy, mięty, rumianku lub szałwii czy nawet zwykłej soli. Warto również, abyś codziennie (również po namoczeniu) stosowała tłuste i głęboko nawilżające kremy do stóp.

Zrogowaciała skóra stópNiepotrzebny naskórek? Możesz go zetrzeć

Dobrym wyjściem jest także ścieranie zrogowaciałego naskórka na piętach. Dobrze sprawdza się wtedy tarka lub tradycyjny pumeks, który najlepiej stosować jako kolejny etap postępowania już po namoczeniu. Zwiększy to skuteczność samego pocierania i utrwali jego efekty. Twardość przyrządu musisz wybrać indywidualnie do grubości naskórka, którego chcesz się pozbyć. Unikaj tarek wykonanych z metalu, gdyż z reguły są one zbyt szorstkie i mogą skutkować dodatkowe podrażnienia, a nawet rany. Pamiętaj również, aby unikać kontaktu pumeksu lub tarki ze zdrowym naskórkiem. Wszystkie tego sposobu zabiegu najlepiej wykonywać wieczorem, tuż przed pójściem spać. Pozwoli to na odpowiedniejsze wchłonięcie zastosowanych środków, co z kolei spotęguje ich działanie.

Zmiana niektórych nawyków w pielęgnacji stóp a wymierne efekty

Aby uniknąć ponownego pojawienia się nieprawidłowego naskórka i zniwelować wszystkie stosujące się z nim konsekwencje, często wystarczy zmienić codzienne przyzwyczajenia. Wielokrotnie powodem jego powstawania jest np. nieprawidłowo dobrane obuwie. Najodpowiedniejsze to takie, w jakim stopa jest w swobodnym ułożeniu oraz nie jest narażona na dodatkowe obciążenia – czyli po prostu takie, w którym jest Ciż wygodnie. Jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, warto udać się też do ortopedy, specjalizującego się w wadach stóp. Ewentualna diagnoza może prowadzić dobraniem wkładek ortopedycznych, które znacznie różnią się dziś z tych wykorzystywanych dawniej i pasują do niemal każdego rodzaju obuwia.

Zdrowe stopy zwiększają komfort życia

Mając na uwadze, jak ważną ilość każdego dnia spędzasz obciążając swoje stopy, warto o nie zadbać. Zrogowaciały naskórek to przypadłość nieprzyjemna i kłopotliwa, jednak często można się z nią szybko i bezboleśnie uporać. Dzięki temu nie tylko sprawisz sobie oraz swoim stopom ulgę dziś, a też unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości.

Niezbędna właściwa pielęgnacja

Aby ostatecznie pozbyć się nawracającego problemu zrogowaceń, należy zmienić złe zwyczaje i przyzwyczajenia. Pierwszym etapem ku pięknym i zdrowym stopom powinien być wybór odpowiedniego obuwia, w jakim nasza stopa czuje się swobodnie i wygodnie. Jeśli pomimo tego odczuwamy ból i dyskomfort, udajmy się do ortopedy – być może nabawiliśmy się chorób i deformacji stóp, które wymagają interwencji specjalisty. Pomocne okaże się dobranie odpowiednich wkładek lub zastosowanie odpowiedniej terapii.

Dlaczego warto myśleć o stopy?

Zdrowe stopy to poprawa komfortu życia. Z ich kondycji zależy nasza kondycję i zdrowie. To partia ciała stale eksploatowana i nieustannie narażona na duże obciążenia. Zrogowaciały naskórek chroni stopy, a jego zbytnia produkcja bywa powodem kłopotliwych i nieestetycznych zmian. Na szczęście można je skutecznie usunąć i uniknąć ich nawrotom w przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here