Jak odróżnić zapalenie oskrzeli od astmy? Nawet pediatrzy korzystają z tym problemy. Wtedy zamiast na astmę, leczą dziecko na nawracające zapalenie oskrzeli. Które są objawy zapalenia oskrzeli, a jakie są objawy astmy? Czy astma i zapalenie oskrzeli rzeczywiście są naprawdę bardzo podobne objawy? Każde dziecko może się przeziębić, czy złapać grypę i kaszleć. Każde może się zasapać, gdy przebiegnie przez podwórze lub wejdzie po schodach na drugie piętro. Jednak tylko co dwudzieste ma astmę. To choroba na całe życie, ale wcześnie rozpoznana i tak leczona przez alergologa lub pulmonologa (specjalistę chorób płuc) pozwala normalnie działać zarówno dziecku, jak również dorosłemu człowiekowi. Złe poznanie i faszerowanie dziecka antybiotykami utrwala niekorzystne zmiany w oskrzelach i odsuwa w czasie właściwe leczenie.
Co odróżnia astmę od zapalenia oskrzeli?
Oskrzela to rurkowate przewody łączące tchawicę z płucami. Ich stan zapalny mogą spowodować zarówno mikroorganizmy, jak również bakterie. Mikroorganizmy robią to częściej, a jako powikłanie pojawia się potem często nadkażenie bakteryjne. Przy każdej infekcji błona wyścielająca oskrzela jest zmieniona zapalnie, co powoduje wytwarzanie większej ilości śluzu, a to z kolei powoduje kaszel. Chore dziecko ma temperaturę, ale zazwyczaj nie za wysoką. Kaszle i przez kilka dni może odkrztuszać ropną, żółtozieloną wydzielinę. Gdy choroba zajęła oskrzeliki (cienkie rozgałęzienia oskrzeli sięgające do pęcherzyków płucnych), dziecku dokucza duszność. Jeśli matka czy tata przystawią ucho do klatki piersiowej, usłyszą „grube furczenia” podczas wciągania powietrza do płuc. Niestety, nie ma leku, który zapobiegałby zapaleniu oskrzeli. Rodzice mogą jedynie zadbać o wzmocnienie ogólnej odporności dziecka. W okresie choroby powinno odpoczywać w domu, dużo pić, zażywać syropy, które rozrzedzają śluz i ułatwiają odkrztuszanie. Jeśli jest dużą temperaturę, można mu podać paracetamol. Gdy lekarz podejrzewa bakteryjne zapalenie oskrzeli lub chce zapobiec nadkażeniu bakteryjnemu, zleca antybiotyk. Choroba zwykle mija po paru, kilkunastu dniach. Jeżeli zapalenie oskrzeli wydaje się 3-4 razy w roku, powinno to zaniepokoić zarówno rodziców, jak również pediatrę. Że to bo być astma. Jeżeli wybierasz się o tym dowiedzieć, przeczytaj ten artykuł.
Astma często jest chorobą dziedziczną
Kasia zachorowała na astmę, gdy miała 5 lat. – Pamiętam, iż nie mogłam złapać powietrza – przypomina sobie dziś dziesięciolatka. – Mama stała nade mną przestraszona i klepała mnie po plecach, bo myślała, że czymś się zadławiłam. A mnie jeszcze bardzo coś ściskało w klatce piersiowej. Dzisiaj, gdy czuję, że atak się zbliża, wiem, iż nie wolno mi panikować. Muszę wziąć inhalator i wciągnąć ustami powietrze wraz z środkiem. Po dwóch, trzech takich wdechach przestaje mnie ściskać. Trochę odpoczywam i mogę powrócić do zajęć. Specjaliści nie wiedzą dokładnie, co jest przyczyną astmy. Częściej cierpią na nią dzieci z rodzin, w jakich ta choroba już się pojawiała, a to do pewnego poziomu skłonność do niej jest dziedziczna. Wiadomo, że można zapobiegać atakom czy nie dopuszczać do ich nasilenia, jeśli często stosuje się przepisane leki i postępuje zgodnie z zaleceniami lekarza.
Astma – objawy choroby
Astma to inaczej dychawica oskrzelowa. Dosłownie oznacza trudności w oddychaniu. Dawniej sądzono, że są one efektem wyłącznie zwężenia (obturacji) dróg oddechowych. Mięśnie gładkie oskrzeli i oskrzelików kurczą się, powodując zmniejszenie przepływu powietrza. Dzisiaj wiadomo, że wtedy nie sam skurcz, ale zapalna choroba dróg oddechowych odgrywa najistotniejszą osobę w pojawianiu się objawów astmy. Można to powiedzieć, że astma jest specyficznym zapaleniem oskrzeli, któremu towarzyszy ich znaczny skurcz. Ten skurcz, czyli atak astmy, najczęściej jest po zetknięciu się z alergenem, czyli pyłkami roślin, roztoczami, sierścią zwierząt czy niektórymi pokarmami, np. mlekiem. Wtedy mówi się o astmie oskrzelowej alergicznej. Z kolei atak tzw. astmy oskrzelowej nieswoistej że być spowodowany niemal przez wszystko: intensywny zapach, gwałtowną zmianę temperatury, wzięcie aspiryny, dym papierosowy, infekcję, trening sportowy czy emocje, choćby głośny śmiech. Atak astmy za każdym razem może wyglądać trochę inaczej. Zwykle dziecko nie ma temperatury (chyba że temperatura towarzyszy jakiejś będącej już infekcji), jest mu duszno, czuje, jakby obręcz zaciskała się wokół jego klatki piersiowej. Jego wydech się wydłuża, a kaszel stoi się suchy, „szczekający”. Jeśli matka czy tata przyłożą ucho do jego klatki piersiowej, usłyszą świsty przede wszystkim w ciągu wydechu. Dziecko walczy o powietrze, jest to przerażone. Mówi urywanymi zdaniami. Atak może być nawet kilka godzin. Pod koniec dziecko odkrztusza śluzowatą wydzielinę (wyjątkiem są najmłodsi, jacy w ogóle nie odkrztuszają). Gdy poda się właściwe leki, objawy szybko znikają. Jeśli dziecko nie jest odpowiednio leczone i rodzice nie pilnują, by przestrzegało zaleceń lekarza, może być nawet kilka ataków astmy w czasie roku.