Artroskopia stawu kolanowego – leczenie i rehabilitacja po zabiegu

0
934
Artroskopia stawu kolanowego

Zaletą artroskopii stawu kolanowego jest fakt, iż jest to zabieg małoinwazyjny, który wiąże się z niewielkim urazem chirurgicznym, po którym pozostają jedynie 2-3 niewielkie blizny. Jeśli masz problem z kolanem i czeka Cię tego typu interwencja chirurgiczna – koniecznie przeczytaj ten artykuł. Prezentujemy tu, jak przebiega artroskopia stawu kolanowego oraz rehabilitacja i leczenie po niej.

Artroskopia stawu kolanowego – specyfika zabiegu

Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego to małoinwazyjny zabieg, polegający na wykonywaniu małego nacięcia, poprzez które wprowadza się artroskop, dren do odsysania oraz wężyk doprowadzający chlorek sodu, który ułatwia monitorowanie wnętrza stawu. Po obejrzeniu i wykonaniu ewentualnych zabiegów naprawczych, wszelkie nacięcia są zszywane. W celu wykonania takiego zabiegu konieczny jest przynajmniej 2-dniowy pobyt w szpitalu. Najważniejsza jest jednak prawidłowa diagnoza uszkodzenia oraz decyzja, czy pacjent w ogóle kwalifikuje się do zabiegu.

Kiedy może być konieczna artroskopia kolana?

Najczęściej artroskopię kolana wykonuje się w przypadku urazów kolana, przy problemach ze stawami, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, bólach występujących bez wyjaśnionej przyczyny, obecności różnych ciał obcych w stawie kolanowym lub w przypadku nowotworów. Zabieg ten jest konieczny również przy naprawieniu łąkotki, przeszczepieniu chrząstki stawowej, zabiegach związanych z więzadłami wewnętrznymi kolana oraz przy innych chorobach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/artroskopia-diagnostyczna-stawu-kolanowego/.

Leczenie i rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego

Aby artroskopia przyniosła pożądane efekty, należy odpowiednio dbać o staw. Konieczne jest ścisłe trzymanie się zaleceń lekarza oraz maksymalne odciążenie kolana, zatem należy poruszać się przy pomocy kul. Okres rekonwalescencji trwa zwykle od 15 dni do nawet kilku miesięcy.

Ćwiczenia z fizjoterapeutą powinny być wykonywane minimum 2 razy w tygodniu – w pierwszej kolejności ćwiczymy mięśnie łydek, a także mięsień czworogłowy. Rehabilitacja jest wykonywana w pozycji leżącej z unoszeniem kończyn. Wzmocnienie mięśni jest niezwykle ważne, ponieważ to one amortyzują i wspierają staw kolanowy, dzięki czemu kolano może z czasem wrócić do formy. Tylko dzięki dużemu samozaparciu i regularnej rehabilitacji, kolano ma szansę na powrót do pełnej sprawności.

Oprócz rehabilitacji wdraża się równolegle leczenie farmakologiczne – najczęściej są to leki przeciwzapalne, suplementy diety (kolagen, kwas hialuronowy, glukozamina), a niekiedy także wdrażane są także terapia laserowa, krioterapia czy magnetoterapia.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here