Atopowe zapalenie skóry jest dziś niezwykle popularne, jednak szybkie podjęcie leczenia może wygasić chorobę lub też skutecznie złagodzić pojawiające się pierwsze objawy.
Główne przyczyny atopowego zapalenia skóry
Choć objawów atopowego zapalenia skóry może być wiele, to jednak jednostce chorobowej towarzyszą pewne zmiany, które pojawiają się u większości pacjentów. Z najbardziej rozpoznawanych objawów AZS wymienia się na swędzenie skóry, a także jej zaczerwienienie. I choć czasami tego typu objawy mogą być związane z nadwrażliwością na używane preparaty, to jednak w wielu przypadkach jest to pierwszy znak, że rozwija się właśnie ta choroba,
Wizyta u dermatologa
Podczas wizyty u dermatologa w przypadku podejrzenia rozwoju atopowego zapalenia skóry lekarz dermatolog będzie zwracał uwagę na wszystkie towarzyszące schorzeniu objawy. Często w przebiegu tej choroby pojawiają się bardzo charakterystyczne zaciemnienia okolic oczodołów, nietolerancja na niektóre produkty żywnościowe lub nawet tak zwany biały dermografizm, który to polega na tym, że skóra po zadrapaniu blednie, a nie reaguje w standardowy sposób zaczerwienieniem. U osób, które mają zdiagnozowaną chorobę atopowego zapalenia skóry bardzo często też pojawia się niezwykle charakterystyczny efekt polakierowanych paznokci.
Jak reagować w przypadku pojawienia się pierwszych objawów atopowego zapalenia skóry?
Z racji tego, że atopowe zapalenie skóry jest dziś już bardzo dobrze poznaną chorobą, znanych jest też wiele skutecznych metod łagodzenia jej objawów, a także skrócenie czasu trwania lub wyeliminowania etapów najbardziej zaostrzonych objawów. Dzięki skutecznej profilaktyce lub też niwelowaniu skutków trwania choroby możliwe jest wydłużenie okresu remisji, czyli czasu, kiedy dokuczliwe dolegliwości nie występują. W przypadku rozpoznania pierwszych objawów atopowego zapalenia skóry należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa, który podejmie szybką terapią zaraz po zaobserwowaniu pierwszych symptomów. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie nieprzyjemnych powikłań, wśród których najczęściej wymienia się wszelkiego rodzaju ranki, które to stanowią otwarte wrota dla bakterii, wirusów czy grzybów, co w konsekwencji prowadzi do powstawania różnego typu infekcji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.