Badania w ciąży – jakie trzeba wykonać

0
1475
badania w ciąży

Ciąża to nie tylko czas czekania na narodziny dziecka, a też czas, w którym musisz wykonywać dużo więcej badań niż zazwyczaj. Jeśli chcesz zorientować się, na co konkretnie powinnaś się przygotować czy jakie badania możesz wykonać, zachęcamy do zapoznania się z poniższą listą. Przedstawia ona analizowania wykonywane w danych trymestrach ciąży i wyjaśnia sens oraz znaczenie każdego spośród nich. Chociaż lista badań dla kobiet w ciąży wydaje się długa, należy dokładnie przestrzegać wskazań lekarza. Dzięki temu, zyskasz gwarancję, iż Twoje dziecko kształtuje się prawidłowo. Pamiętaj, tylko systematyczne wykonywanie badań stwarza możliwość wykrycia schorzeń, zanim staną się niebezpieczeństwem dla Ciebie oraz dla niemowlęcia.

Badania na starcie ciąży

Wykonałaś test, zyskując gwarancję, iż jesteś w ciąży. Na kontrolne badanie powinnaś udać się między 6. a 8. tygodniem ciąży, a ponieważ rutynowe wizyty będą powtarzać się do 28. tygodnia, wybierz zaufanego położnika. Pierwsza wizyta zwykle trwa najdłużej, bowiem lekarz prowadzi szczegółowy wywiad i zakłada kartę chce oraz ustala prawdopodobny termin porodu. Następnie wykonywane jest badanie USG, przez które ginekolog ocenia, czy ciąża jest żywa, a też jakie rozmiary ma zarodek. Aby określić ułożenie oraz wielkość macicy, lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne. Zobaczy też Twoją wagę i zmierzy ciśnienie krwi. Na tym przecież nie koniec. Otrzymasz skierowanie na dalsze badania m.in. morfologię, cytologię, które pozwalają dokładnie zweryfikować stan Twojego zdrowia. spomagająco, specjalista może zaproponować stosowanie suplementów diety dostępnych w aptece bez recepty. W skład produktów medycznych przeznaczonych dla kobiet w ciąży wchodzi zwykle kwas foliowy, który bierze wkład w budowaniu czerwonych krwinek, oddziałuje na układ nerwowy oraz umysł, uczestniczy w tworzeniu hormonu szczęścia, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko nastąpienia chorób u płodu. Ponadto istotna jest również witamina D3, która wspiera trawienie i wykorzystywanie wapnia oraz fosforu, magnez, a ponadto jod. Niedobory jodu mogą doprowadzać do uszkodzenia umysłowego dziecka, ADHD, a dodatkowo autyzmu.

badania w ciążyKalendarz badań ciążowych

W dbałości o zdrowie maluszka, nie lekceważ badań wyznaczonych przez specjalistę, bowiem wyniki dostarczają istotnych danych o stanie Twojego zdrowia i pozwalają w porę dostrzec wady, które potrafią zaszkodzić płodowi. Jedne badania przeprowadzisz tylko raz, m.in. cytologię, inne, jak np. mierzenie ciśnienia krwi, powtarzane będą co miesiąc. W ostatnim trymestrze niezbędne będzie przeprowadzenie posiewu z dróg rodnych w kierunku paciorkowców typu B, które potrafią zarażać dziecku podczas porodu i analizowania pod kątem żółtaczki zakaźnej. Wiele emocji wśród przyszłych rodziców wzbudza badanie USG 3D oraz 4D, które nie tylko pomaga zweryfikować wzrost i płeć dziecka, a stanowi cenną pamiątkę z czasu ciąży. Polecane jest trzykrotne przeprowadzenie badania: ok. 12., 20. i 32. tygodnia ciąży.

Badania, które powinna zrobić każda kobieta w ciąży

Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika RH jest niezbędne w celu zbadania ryzyka konfliktu serologicznego oraz zawsze wykonywa się je na starcie ciąży. Wynik grupy krwi oraz element Rh powinnaś mieć zawsze przy sobie. Pamiętaj, iż podczas ciąży oraz porodu, ryzyko krwotoku jest wyższe niż zazwyczaj. W nagłych wypadkach może konieczna być transfuzja, wtedy nie wystarczy ustna informacja, którą masz grupę krwi.

Badanie ogólne moczu traktowane jest za jedno z najstarszych badań wykorzystywanych w medycynie, którego wyniki zapewniają wiedzę o stanie całego organizmu. Badanie pozwala również skontrolować pracę nerek, wyeliminować możliwe choroby i pomóc we wczesnym wykryciu cukrzycy. Pamiętaj, aby oddawać mocz poranny w wyparzonym słoiczku lub pojemniku, który możesz zabrać z laboratorium.

Oznaczenie poziomu glukozy w surowicy krwi jest badaniem obowiązkowym, bowiem cukrzyca w ciąży stanowi ogromne zagrożenie również dla mamy, jak również dziecka. Lekarz zleci badanie na starcie pierwszego oraz pod koniec drugiego trymestru. Przy pierwszym oznaczeniu glukozy musisz być na czczo. Nawet, jeśli wynik jest odpowiedni, czeka Cię kolejna kontrola. Między 24. a 28. tygodniem ciąży przeprowadzany jest tzw. doustny test obciążenia glukozą. W tym wypadku możesz pozwolić sobie choćby na duże śniadanie. I, chociaż badanie jest bezbolesne, na konsultację w laboratorium musisz przeznaczyć ok. 2 godzin.

Morfologia przeprowadzana jest co miesiąc. Badanie określa ilość krwinek białych oraz czerwonych, wskaźnik gęstości krwi, a też stężenie hemoglobiny. Anemia dotyczy wielu kobiet w ciąży, jednak wyniki badań pomogą określić przyczynę niedokrwistości. Deficyt żelaza, kwasu foliowego, a może witamin z grupy B? Kontrola ułatwia diagnozowanie niedokrwistości i pomaga w badaniu choroby oraz wad nowotworowych. Badanie zwykle wykonywa się rano, polecane jest również, aby pacjentka była na czczo, dzięki czemu efekt jest zgodniejszy (ale to nie ścisły wymóg).

Odczyn Wassermanna jest to badanie zlecane na starcie i pod koniec ciąży oraz służy wykrywaniu kiły. Ostatni wynik zabierz ze sobą do szpitala na czas porodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here