Badanie dna oka, stwardnienie rozsiane i sarkoidoza

0
1659

Badanie dna oka jest jednym z podstawowych badań okulistycznych pozwalających wykryć wiele chorób już na wczesnym etapie. Przeprowadza się je za pomocą wziernika ocznego, oglądając tylny odcinek oka który zgodnie z zasadami optyki jest dla okulisty odwrócony. Zalecane jest jego przeprowadzenie w wypadku współistnienia takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby krwi a także w przypadku stosowania niektórych leków, przy długotrwałym bólu głowy lub zaburzeniach równowagi i widzenia.
Stwardnienie rozsiane czyli przewlekła choroba układu nerwowego może prowadzić do inwalidztwa. Dwukrotnie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są do końca poznane, przypuszcza się wspólny wpływ czynników środowiskowych, genetycznych oraz autoimmunologicznych. Chorobie tej towarzyszy cały szereg objawów pojawiających się już bardzo wcześnie, głównie jest to zmęczenie nawet bez podejmowanego wysiłku fizycznego. Następnie dochodzi pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego skutkujące zaburzeniami widzenia. Pierwszy okres choroby skutkuje w niedowład kończyn, zaburzenia czucia i równowagi więc także koordynacji ruchów.
Sarkoidoza jest chorobą, w której pojawiają się małe zapalne guzki w różnych częściach ciała – przyczyna także pozostaje nieznana. Zwykle sarkoidoza zajmuje węzły chłonne umiejscowione na klatce piersiowej. Objawy ogólne takie jak podwyższona temperatura ciała, zmęczenie, osłabienie, nagła utrata apetytu i masy ciała, złe samopoczucie powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza specjalisty.

www.derm-art.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here