Będzińskie zabytki: co warto zobaczyć?

0
1110

To jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast na terenie województwa śląskiego, na terenie którego nie brak cennych zabytków. Na które z nich warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po tej części Polski? Jakimi atrakcjami może oczarować zwiedzających Będzin?
W położonym nad Czarną Przemszą mieście nie brak wspaniałych pamiątek przypominających o średniowiecznym rodowodzie miasta. Głównym celem niemal każdej wycieczki jest tu zamek – jedna z perełek dawnej architektury obronnej. Wzniesiony w miejscu dawnego grodu, w XIV wieku został rozbudowany. Kamienna warownia miała strzec Małopolski przed datami ze Śląska, a ze względu na swe położenie miała ogromne znaczenie w średniowiecznym systemie obronnym. Niszczony w czasie wojen zamek po raz pierwszy został odrestaurowany w latach 30. XIX wieku. Ostatnie prace miały tu miejsce w latach 50. XX wieku, kiedy to starano się dostosować zabytek do celów muzealnych. W pobliżu zamku uwagę przyciąga barokowy kościół parafialny, którego historia sięga XIV wieku. Wielokrotnie niszczony, swą obecną formę zyskał w XIX wieku. Fragmenty dawnych murów miejskich oraz kirkut – żydowski cmentarz na Górze Zamkowej to kolejne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w czasie wizyty w Będzinie.
Będzin może się też pochwalić pięknym pałacem na Gzichowie, który jest piękną pamiątką po rodzinie Mieroszewskich. Dziś w pałacu, podobnie zresztą jak na zamku, można zobaczyć ciekawe wystawy. Obydwa obiekty są własnością Muzeum Zagłębia, które zajmuje się badaniem historii regionu i promocją wiedzy na jego temat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here