Główną rolą błonnika jest przyspieszenie i ułatwienie trawienia. Jeśli masz kłopoty z wypróżnieniem, to że Twoja dieta nie obfituje w ten istotny element. Czym jest błonnik a w których produktach łatwo go znaleźć? Błonnik roślinny, określany również włóknem pokarmowym, nie dostarcza ludzkiemu organizmowi ani witamin, ani mikroelementów, nie jest także trawiony. Błonnik, pokrywający wewnętrzne ściany roślin, uważa się jednak za niezbędny element naszego codziennego jadłospisu. Wpływ włókna roślinnego na trawienie jest bardzo wyraźny, poza tym oszczędza ono ludzkie ciało przed wieloma innymi kłopotami i dolegliwościami.
Artykuły zawierające błonnik
W artykułach spożywczych znajdziesz całe bogactwo substancji błonnikowych pochodzenia roślinnego. Oto niektóre z nich:
•Celuloza – usuwa z jelit toksyny oraz uboczne artykuły przemiany materii, ograniczając problemy trawienne i przyrost wagi ciała. Wspiera też profilaktykę nowotworu okrężnicy. Popularna w owocach, warzywach i zbożach.
•Lignina – działa podobnie jak celuloza, ale także zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych i byciu nowotworów dolnego odcinka układu trawiennego. Zawarta w zbożach i zdrewniałych częściach warzyw.
•Pektyny – pęcznieją w żołądku, dając uczucie sytości. Ponadto zapewniają prawidłową florę bakteryjną w jelitach, obniżają poziom cholesterolu, zabezpieczają przed nowotworami i kamieniami żółciowymi. Wzmacniają również odporność całego organizmu. Ich bogactwo odnajdziesz w owocach.
•Hemicelulozy – dzięki nim oczyścisz jelita, pozbędziesz się też zaparć i kłopotów trawiennych. Są w kaszach, otrębach i pieczywie pełnoziarnistym.
Błonnik niezbędny w profilaktyce wielu chorób
Rola błonnika w organizmie jest znacznie ważna. Włókno roślinne oczyszcza układ pokarmowy z toksyn oraz ubocznych produktów przemiany materii, zapobiega również przybieraniu na sile i kłopotom trawiennym. Jakby tego było mało, błonnik ogranicza ryzyko zapadnięcia na nowotwory przewodu pokarmowego i składania się kamieni żółciowych. Zmniejsza wchłanianie glukozy, dlatego jest istotnym elementem diety cukrzyków. Wiążąc żółć i cholesterol, zmniejsza poziom złych tłuszczów we krwi, chroni zatem również układ krwionośny przed poważnymi zaburzeniami. Jego działanie chwalą nawet stomatolodzy – włókno pokarmowe stwarza konieczność dłuższego żucia pokarmów i stymuluje wydzielanie śliny, co z kolei chroni zęby.
Zbilansowana dieta zawierająca błonnik
Tylko zróżnicowana dieta bogata w błonnik roślinny zawarty w życiu zapewni Ci zdrowie oraz dobre samopoczucie! Codziennie powinnaś zjadać 30-40 gramów włókna roślinnego. Artykuły bogate w błonnik to przede wszystkim nasiona roślin strączkowych, warzywa, owoce (również suszone), artykuły pełnoziarniste, otręby i płatki owsiane. Włókno pokarmowe można przedawkować. Nie doprowadzisz do tego, jeśli postawisz przede wszelkich na jego naturalną zawartość w spożywanym jedzeniu, albo wybierzesz gotowy błonnik pokarmowy, który w sklepach znajdziesz najczęściej wśród płatków śniadaniowych. Pamiętaj, żeby pić codziennie od 8 do 10 szklanek wody. Włókno pokarmowe ogranicza wchłanianie płynów, a kiedy wypijesz ich za mało, skutek może być inny od pożądanego. Zamiast polepszyć trawienie, możesz nabawić się zaparć. Jeśli przyjmujesz leki, jak chociażby te obniżające ciśnienie czy antykoncepcyjne, powinnaś odczekać z jedzeniem produktów bogatych w błonnik nawet 2 godziny od czasu ich zażycia. Co ważne, zbyt duża ilość włókna pokarmowego w codziennej diecie zmniejsza wchłanianie ważnych mikroelementów, takich jak wapń, żelazo i cynk. Warto, abyś zadbała o zbilansowaną dietę bogatą we każde potrzebne elementy pokarmowe. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie zdrowie oraz dobre samopoczucie. Nieodłącznym elementem Twojego codziennego jadłospisu musi stawać się błonnik. Szukaj go w artykułach spożywczych, gotowym błonniku albo w dobrych suplementach diety.
Znaczenie błonnika dla organizmu
Błonnik wchodzi w skład włókien budujących ściany komórek roślinnych. Jest on zrobiony z tzw. β-glukozy, która nie ulega rozkładowi pod wpływem zwierzęcych enzymów trawiennych. Potrzebujemy specjalnych szczepów bakterii, by móc przyswoić tę substancję. Są one w naszym układzie pokarmowym, a tak w przednim odcinku jelita cienkiego, czyli w dwunastnicy. Substancja ta reguluje działanie układu pokarmowego zwierząt i człowieka. Dzięki niej również odczuwamy sytość po posiłku. Dzieje się to za sprawą pęcznienia włókien w swym żołądku. Poza tym spożywanie już samych włókien roślinnych ma jeszcze czysto prozaiczną rolę. Wpływa korzystnie na jakość naszej żuchwy i ślinianek (to z kolei przeciwdziała powstawaniu próchnicy).
Artykuły bogate w błonnik
Dzienna dawka błonnika dla dorosłej osoby wynosi blisko 30 gramów.
Oto lista produktów, w których zawartość błonnika jest dość wysoka:
•otręby (44g w 100g);
•fasolka biała (7,4g w 100g);
•ciecierzyca (6g w 100g);
•suszone śliwki (16g w 100g);
•daktyle (9g w 100g);
•banan (6,5g w 100g);
•suszone morele (24g w 100g);
•rodzynki (6,5g w 100g);
•migdały (14,5g w 100g);
•kukurydza (6g w 100g);
•groszek (12g w 100g).