Bolą cię mięśnie? O czym to może świadczyć?

0
1642
Bolą cię mięśnie? O czym to może świadczyć?

Ból mięśni, który znany jest również jako mialgia, jest problemem, z którym miał do czynienia w swoim życiu prawie każdy z nas. Jest to dolegliwość, która może pojawić się w każdym wieku, a z przeprowadzonych badań wynika, że aż 85% osób przynajmniej raz miała styczność z bólem pochodzenia mięśniowego. Wynika z tego, że jest to zagadnienie niezwykle istotne, a liczba przyczyn, które mogą wywoływać ból mięśni jest bardzo duża i stanowi przedmiot badań wielu specjalności lekarskich.

Przyczyny bólu mięśni

Wśród istniejących wielu przyczyn występowania bólu mięśni wyodrębnić można między innymi:

  • Grypę
  • Urazy
  • Zespół opóźnionego bólu mięśniowego

Grypa jest niezwykle powszechną chorobą wirusową, często niesłusznie przez społeczeństwo bagatelizowaną. Jest również przyczyną bardzo częstych wizyt lekarskich. Manifestować się może między innymi bólem mięśni, który jak wynika z przeprowadzonych badań, dotyczy aż 50% chorych. Ból jest efektem zwiększonej produkcji cytokin prozapalnych w przebiegu choroby, które doprowadzają do uwrażliwienia komórek nerwowych na bodźce bólowe. Do innych jej objawów, o których warto pamiętać, należy gorączka, ból głowy, ból gardła, kaszel oraz katar.

Leczenie tej choroby jest przeważnie leczeniem objawowym, stosowane są również leki takie jak oseltamiwir, zanamiwir czy amantadyna. Rozważyć należy również profilaktyczne stosowanie szczepień ochronnych.

Urazy stanowią bardzo liczną grupę przyczyn doprowadzających do występowania bólu mięśni. Wśród nich należy pamiętać o naciągnięciu mięśni, które ma miejscu w sytuacji nadmiernego rozciągania nieprzygotowanych do tego wcześniej włókien mięśniowych, najczęściej w miejscu ich połączenia ze ścięgnem. Objawy, które pojawiają się w następstwie tego urazu, obejmują przede wszystkim ból i powstający krwiak. Na tego typu dolegliwości, w celu redukcji objawów bólowych, stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jedną z częściej wykorzystywanych substancji w lekach tej grupy jest deksketoprofen.

Zespół opóźnionego bólu mięśniowego jest znany powszechnie jako „zakwasy”. Na temat tej dolegliwości napisanych został już szereg prac i powstało wiele teorii naukowych, które starają się wytłumaczyć istotę tego zjawiska. Ból ten powstaje w następstwie intensywnego wysiłku, najczęściej po rozpoczęcia regularnego treningu lub zwiększenia dotychczasowego obciążenia. Teoria traktującą o istocie zjawiska i akceptowana w środowiskach naukowych dotyczy powstających w wyniku wysiłku mikrourazów, które doprowadzają do miejscowo ograniczonego stanu zapalnego i występowania dolegliwości bólowych. Leczenie obejmuje metody takie jak krioterapia, rozciąganie oraz stosowanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Co robić w przypadku bólu mięśni?

Zagadnienie bólu mięśni jest niezwykle złożone, dotyczyć może praktycznie każdego miejsca ciała człowieka. W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości nie należy nigdy ich lekceważyć. Zastosować można wspomniane wyżej metody, jednakże w przypadku, gdy coś zaczyna nas niepokoić, zawsze należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here