Ciąża – fakty i mity

0
1540
Ciąża

Nasze babcie nie mogły w ciąży przechodzić pod drabiną, żeby dziecko nie było zbyt małe. Nie nosiły korali, aby dziecko nie narodziło się owinięte pępowiną. Teraz już niewiele z nas wierzy w takie historie. Ale mitów połączonych z ciążą jest całe mnóstwo. Które niektóre spośród nich są prawdą a które potrafią nam zaszkodzić?

Lampka wina jest idealna na wszystko

Nic podobnego! Alkohol jest zdecydowanie zabroniony w czasie ciąży. Może być podstawą uszkodzenia dziecka, w tym opóźnienia umysłowego i zaburzeń wzrostu oraz w zachowaniu. Alkohol przenika do krwi dziecka oraz tkwi w jego systemie dwa razy dłużej, niż w twoim. Choć drink od czasu do czasu nie musi być szkodliwy, nie ustalono dotąd dozwolonej bezpiecznej ilości. Dlatego eksperci zakładają, iż nawet najmniejsza ilość alkoholu może wpłynąć niekorzystnie na dziecko. Nie wierz nikomu, nawet to był specjalista czy twoi rodzice, kto powie ci, że lampka wina nie zaszkodzi a drink tylko poprawi ci humor.

Nie można ścinać ani farbować włosów

Prawda, jednak nie do końca. Co do ścinania, nie ma przeciwwskazań. A z farbowaniem włosów można się wstrzymać w pierwszym trymestrze ciąży, tylko iż z całkiem odmiennyc czynników. Elementy zamknięte w farbie mogą negatywnie oddziaływać na mamę oraz dziecko szczególnie przed zakończeniem pierwszego trymestru ciąży. W ciągu pierwszych ośmiu tygodni ciąży powstają oraz kształtują się wszystkie narządy oraz organy twojego dziecka, a zatem jest to czas szczególnie istotny. W późniejszym czasie ciąży specjaliści nie widzą przeciwwskazań co do malowania. Jednak warto zachować ostrożność. Styczność z substancjami chemicznymi, chociażby w czasie przed ciążą może być szkodliwe, bo efekt toksyczny może pojawić się dopiero później. Jeżeli zdecydujesz się na farbowanie włosów to pamiętaj, by pomieszczenie podczas malowania było tak dotlenione oraz by opary związków chemicznych nie unosiły się zbyt długo. Na rynku są dostępne farby bez amoniaku, które są dużo bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży od dawnych farb.

W ciąży lepiej nie uprawiać sportów

Fałsz! Kobieta w ciąży może spacerować, tańczyć, pływać, uprawiać jogę, ale powinna unikać ryzykownych aktywności takich jak nurkowanie czy przejażdżka na nartach. Lepiej zrezygnować również z treningów takich, w których łatwo o kontuzje, i z ćwiczeń wymagających dużego wysiłku sportowego oraz tempa. Pamiętaj, ruch jest niezwykle istotny w tym ważnym czasie.

Telefon komórkowy szkodzi dziecku

Nie wiadomo. Ale ostrożności nigdy dosyć. Ze względu na duże promieniowanie nie noś telefonu zbyt blisko brzucha, nie miej go w kieszeni. Najlepiej było, gdybyś miała go w torebce czy plecaku. Można również zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy, aby nie mieć bezpośredniej styczności z komórką.

Lepiej się nie opalać

Prawda. W czasie ciąży nie można korzystać z solariów. Kobieta ciężarna nie powinna się przegrzewać. Niewskazane jest też ciągłe pozostawanie na cieple. Niezbędne jest wykorzystywanie kosmetyków z dużym filtrem. Długie kąpiele słoneczne mogą osłabiać organizm oraz przyczyniać się do częstszych infekcji. W czasie ciąży w wyniku ekspozycji na świetle mogą zaistnieć przebarwienia skórne wywołane burzą hormonalną. Takie przebarwienia mogą zawsze zostać na skórze.

CiążaNie grzebać w ziemi!

Prawda. Bez rękawiczek jest to niewskazane. Ponieważ w ten sposób także można zakazić się toksoplazmozą. Tę dolegliwość powodują pierwotniaki Toxoplasma gondii. Dla mam w ciąży są one szkodliwe oraz stanowią niebezpieczeństwo dla płodu. Toksoplazmozą można zakazić się też spożywając surowe mięso. Albo krojąc na niedokładnie umytej desce, na której ktoś wcześniej kroił takie mięso. Podobnie jedząc niedokładnie umyte warzywa rosnące naturalnie w ziemi, np. sałatę.

Jak w ciąży masz apetyt na słodycze, narodzi się dziewczynka a na śledzie – chłopiec

Nieprawda. O płci dziecka nie można rozpatrywać na bazie zachcianek pokarmowych mamy. Pojawiają się one u 80-90 proc. kobiet w ciąży oraz tyle samo przyszłych mam czuje niechęć do innych potraw. Etiologią tego stanu rzeczy jest przestrojenie hormonalne organizmu. Ochota na śledzie nie informuje o tym, że urodzisz synka, a apetyt na coś słodkiego, iż będziesz mieć córkę. Przez zachcianki twój organizm daje znać, których elementów odżywczych potrzebuje najbardziej. Zaufaj mu oraz zaspokajaj apetyt na ogórki, śledzie lub inne potrawy, o ile nie są niezdrowe.

W ciąży lepiej unikać serów pleśniowych

Prawda. W czasie ciąży niektóre artykuły żywnościowe są niewskazane. Powinnaś zrezygnować z serów pleśniowych, np. Brie, Camembert Roqueforta, queso blanco, queso fresco oraz Paneli, chyba, iż na opakowaniu napisano „wykonano z pasteryzowanego mleka”. Wcale nie jeść także gotowych problemów oraz sałatek i nie pasteryzowanego mleka. Potrawy te są źródłem listerii – bakterii chorobotwórczej, która szkodzi zdrowiu dziecka w życiu płodowym.

W ciąży można przytyć do 18 kilogramów

Niestety, nie. Nadmierny przybór wagi w ciąży to nie tylko trudności z pozbyciem się zbędnych kilogramów po porodzie. Podnosi on też ryzyko nastąpienia u mamy cukrzycy ciężarnych, niebezpiecznych zwyżek ciśnienia krwi (stan przedrzucawkowy), potrzeby wykonania cięcia cesarskiego i infekcji poporodowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here