Co jest potrzebne do praktykowania jogi?

0
2402
Co jest potrzebne do praktykowania jogi?

Joga nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Nie potrzebujemy specjalnego stroju, obuwia, jakichś drogich gadżetów i akcesoriów. Niektórzy wręcz powiedzą, że wystarczy zapał oraz niewielki kawałek stabilnego podłoża i już można przystępować do ćwiczeń. Jedno i drugie jest na pewno niezbędne, ale przydatne będą też maty do jogi, a bywają osoby, które od razu pragną zaopatrzyć się we wszelkie inne akcesoria, które są pomocne przy precyzyjnym i wygodnym wykonywaniu pozycji. Prześledźmy krok po kroku, jak dobrze przygotować się do praktykowania jogi.

Po pierwsze – jak się ubrać?

Podstawą przy wyborze stroju powinna być wygoda. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że niektóre asany jogi całkiem mocno wyginają nasze ciała, więc żadna część garderoby nie może krępować nam ruchów, ani plątać się nam pod nogami. Chyba niezbyt miłe jest, kiedy przy odwróconej pozycji zbyt luźna bluzka opada nam na twarz. Nieustanne poprawianie stroju także nas rozprasza, a joga wymaga przecież dużego skupienia na samych ćwiczeniach. Wydaje się, że ubiór powinien przylegać do ciała, a jednocześnie być elastyczny. Jogę praktykuje się boso, aczkolwiek na ćwiczenia oddechowe oraz relaksację można mieć skarpetki, o ile mamy tendencję do szybkiego marznięcia stóp.

Po drugie – maty do jogi

Mata powinna zostać ścisłe dopasowana do naszych indywidualnych wymagań, więc zaleca się ją kupić już na początku. Powinna mieć właściwą długość, odpowiednią do naszego wzrostu. Jeżeli ktoś mierzy ponad 175 cm, to powinien rozważyć zakup maty w niestandardowej długości, gdyż 183 cm, a nawet 185 cm  z pewnością okaże się za mało, szczególnie przy wykonywaniu niektórych pozycji. Warto zwrócić szczególną uwagę na walory antypoślizgowe maty, aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się, co mogłoby skutkować jakąś kontuzją. Grubość maty zależy od naszych preferencji i wrażliwości ciała. Jeżeli mamy jakieś problemy z kolanami, to lepiej wybrać trochę grubszą matę, np. mającą 4,5-6 mm. Maty do jogi zaleca się kupować w sklepach specjalistycznych, np. http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html – mamy zarówno duży wybór, jak i możliwość skonsultowania naszej decyzji, gdyby zaistniały jakieś wątpliwości.

Po trzecie – dodatkowe akcesoria

Jeżeli złapiemy bakcyla jogi na poważnie, to wtedy należy rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, które niewątpliwie pomogą w codziennych ćwiczeniach i nie tylko. Niezwykle przydatny okazuje się pokrowiec na matę, zwłaszcza w przypadku częstego przewożenia lub przenoszenia maty. Kiedy chodzimy z własną matą na zajęcia grupowe, to naprawdę łatwo ją pobrudzić, zniszczyć, a bez pokrowca nawet niewygodnie ją nieść.

Co jest potrzebne do praktykowania jogi

Poza pokrowcem, to warto zastanowić się nad drewnianymi klockami, paskami i wałkami do jogi. Te akcesoria bardzo ułatwiają prawidłowe wykonanie wielu asan. Oczywiście na początku pasek można próbować zastąpić jakimś szalikiem, a klocki grubą książką, jednak nie wydaje się to komfortowe rozwiązanie na dłuższy czas i systematyczne ćwiczenia.

Jak widać, joga nie wymaga od nas zbyt wielu wydatków na ubiór, sprzęt i akcesoria, więc warto spróbować zasmakować w jej tajnikach, a na pewno wyjdzie nam to tylko na zdrowie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here