Alergia jest poważną grupą jednostek chorobowych XXI wieku. Alergikami są osoby, które nadwrażliwie reagują na kontakt z alergenem – czynnikiem, który nie jest potencjalnie niebezpieczny dla zdrowych osób. Najczęstszą postacią alergii jest alergiczny nieżyt nosa, nazywany po prostu katarem siennym. Czym on właściwie jest, co stanowi przyczynę pojawienia się tego schorzenia i jak sobie z nim radzić?
Powszechna alergia z katarem
Katar sienny jest przewlekłą chorobą zapalną, jaką wywołują czynniki alergizujące, tzw. alergeny. Nazywany jest on również katarem alergicznym lub alergicznym nieżytem nosa. Można odróżnić katar sienny od zwykłego, pospolitego nieżytu nosa tym, że katar wynikający z przeziębienia trwa znacznie krócej. Charakterystyczne dla nieżytu alergicznego jest również to, że mogą towarzyszyć mu dodatkowe objawy, takie jak:
- napadowe, trudne do opanowania kichanie,
- bóle głowy,
- zatkany nos,
- światłowstręt,
- łzawienie oczu,
- swędzenie w nosie,
- zaczerwienienie oczu.
- Przyczyny kataru siennego
Najczęściej katar sienny spowodowany jest przez ekspozycję alergika na pyłki roślin – drzew, krzewów i traw. W wyniku kontaktu błony śluzowej nosa z pyłkami znajdującymi się w powietrzu dochodzi w organizmie pacjenta do wytworzenia reakcji alergicznej w drogach oddechowych, uwalniana jest histamina tzw. mediator zapalenia. Następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obfity wysięk surowicy to krwi i tkanek oraz obrzęk. Efektem jest zaczerwienienie i stan zapalny błony śluzowej nosa. Alergen – z pozoru niegroźny pyłek, zarodnik lub inna substancja, jest wrogiem dla chorego i mobilizuje wszystkie siły do walki z obcą substancją. Pamiętajmy, że alergia to nadwrażliwość na czynniki, które dla osoby zdrowej nie stanowią większego zagrożenia i jest stanem odbiegającym od normy.
Rodzaje alergicznego nieżytu nosa
Niewykluczone, że katar sienny spowodowany jest reakcją na grzyby i ich zarodniki. To zwykle reakcja alergiczna sezonowa. Kiedy jednak czynnikiem wywołującym katar są roztocza lub sierść zwierząt domowych, mówimy o całorocznym alergicznym nieżycie nosa.
Jak leczy się katar sienny?
Pod kontrolą lekarza alergologa może zostać przeprowadzone odczulanie, czyli podawanie małych dawek alergenu i stopniowe ich zwiększanie. Jest to proces długotrwały ale powoduje zmniejszenie wrażliwości organizmu na dany alergen. Jest to skuteczna metoda leczenia alergii ale wymaga systematyczności i cierpliwości. Dlatego najczęściej lekarze ograniczają się tylko do łagodzenia objawów kataru siennego (leczenie objawowe). Takie efekty uzyskuje się przy zastosowaniu doustnych i donosowych leków antyhistaminowych (
krople lub aerozole pomocne w łagodzeniu kataru siennego), jak m.in.: loratadyna, desloratadyna, chlorfenamina, triprolidyna, lewocetyryzyna. Jeśli pacjent cierpi na katar sienny i alergia przebiega z zablokowaniem nosa, można włączyć do leczenia leki obkurczające naczynia krwionośne – oxymetazolinę, pseudoefedrynę i fenylefrynę. Leczenie objawowe alergii przynosi szybkie efekty, a leki na katar sienny są łatwo dostępne bez recepty w aptece.
Konsekwencje nieleczenia kataru siennego: nieprawidłowa diagnoza i brak leczenia kataru siennego powodują, że może on mieć wielce negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. Może prowadzić nawet do rozwoju astmy oskrzelowej.
Katar sienny może być tak uciążliwy dla pacjenta, że będzie utrudniał, a niekiedy uniemożliwiał normalne funkcjonowanie. Dlatego dobrze jest przy objawach wskazujących na alergiczny nieżyt nosa skonsultować się z lekarzem specjalistą – alergologiem i zdiagnozować, czy rzeczywiście dana osoba cierpi na katar sienny. Jeśli tak jest, lekarze zalecają najczęściej zrobienie testów alergicznych, aby zidentyfikować alergen. Wtedy można unikać alergenów i zminimalizować objawy kataru siennego.