Co to są certyfikaty depozytowe?

0
2704

Certyfikaty depozytowe to nic innego jak papiery wartościowe które emitują podmioty bankowe, a więc pozyskujemy tzw walory które de facto stanowią zaświadczenie iż dany inwestor nabywa konkretny papier wartościowy. Jednocześnie wraz z momentem wykupu otrzyma nie tylko jasno określoną kwotę ale również odsetki., oznacza to mianowicie tyle że bank który wypuszcza certyfikat depozytowy przyjmuje depozyt od inwestora przyjmuje nijako formę pożyczkobiorcy. Warto przy tym dodać, iż certyfikaty depozytowe to ciekawe rozwiązanie, znacznie atrakcyjniejsze od lokat bankowych, jedną z jego podstawowych oraz najważniejszych zalet jest ogromna płynność. Można zatem bez jakiegokolwiek problemu pozbyć się wspomnianych walorów na rynku wtórnym, bez potrzeby zarobionych odsetek, dodatkowo za inwestowaniem w nie przemawia również znacznie łatwiejsza procedura samej emisji oraz dużo niższe koszta. Zachodzi zatem korzystny proces dla obu stron, nie tylko dla potencjalnych inwestorów lecz również samych banków, trzeba jednak przyznać iż nie cieszą się one sporym zainteresowaniem.

Wynika to niestety z niewiedzy, a raczej specyfikacji samych certyfikatów depozytowych, które de facto różnią się od innych papierów wartościowych, można powiedzieć iż dopiero nadchodzi czas inwestowania w certyfikaty depozytowe.

Certyfikaty depozytowe są niejednokrotnie zalicza do dłużnych papierów wartościowych, charakteryzuje je nie tylko sam emitent który potwierdza pozyskanie ich przez inwestora ale również zobowiązuje się do ich zwrócenia wraz z odsetkami w jasno sprecyzowanym do tego terminie. Jedną z ich najważniejszych zalet jest to, iż możemy się ich pozbyć na rynku wtórnym nie tracąc przy tym wygenerowanych do tego czasu odsetek.

Jakie są rodzaje certyfikatów depozytowych?

Certyfikaty depozytowe tak samo jak jakiekolwiek papiery wartościowe są w dużym stopniu niejednokrotne, a więc co za tym idzie banki oferują je pod postacią różnych adekwatnych walorów, sprecyzowanych w zawartej między dwoma stronami umowy.

Rozróżniamy zatem takie certyfikaty depozytowe jak :

-Długoterminowy certyfikat który charakteryzuje się stałym oprocentowaniem, a więc taki gdzie niezmienne jest samo oprocentowanie w tym przypadku stałe, lecz jednocześnie okres samego wykupu jest wieloletni. Zazwyczaj mowa tutaj nawet o 5 latach, lecz przez ten czas wypłacane są cyklicznie wszystkie odsetki.

-Dyskontowe świadectwa depozytowe za którymi przemawia zwłaszcza atrakcyjna cena, dużo niższa od nominalnej (podobna sytuacja jak w przypadku samych bonów skarbowych)

-Certyfikaty depozytowe o stałym oprocentowaniu, a więc wszystkie papiery wartościowe których emisja odbywa się na okres nie krótszy niż 1 miesiąc, lecz nie dłuższy niż rok. Dodatkowo mówimy tutaj o stałym oprocentowaniu, którego wysokość może być ustalona podczas prowadzenia jasno określonych negocjacji z bankiem w dniu samej ich emisji.

-Certyfikaty jakie posiadają zmienne oprocentowanie, cechują się również dłuższym okresem wykupu który sięga nawet 5 lat, dodatkowo oprocentowanie uzależnione jest od innej stopy procentowej a same odsetki wypłacane są cyklicznie co jakiś czas.

www.goforchange.pl/

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here