Czy chrypka jest objawem alergii?

0
3237
Czy chrypka jest objawem alergii?

Chrypka, czyli zmieniony, szorstki głos, może być objawem różnych problemów zdrowotnych. Często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych, dotyka osoby, które ze względu na pracę chronicznie nadwyrężają głos, a czasami bywa związana z refluksem żołądkowo-przełykowym. Czy chrypa może być także objawem alergii? Przeczytaj o tym w poniższym artykule.

Kiedy chrypkę należy skonsultować z lekarzem?

Jeżeli po emocjonującym meczu albo imprezie masz chrypkę, prawdopodobnie nie musisz się niepokoić, bo problemy z głosem wynikają z jego nadwyrężenia. Wtedy ssanie dobrych pastylek i popijanie dużej ilości płynów powinny wystarczyć, żeby złagodzić dolegliwości. Jeśli jednak chrypka utrzymuje się przez dłuższy czas, np. dwa tygodnie, lepiej zgłosić się do lekarza, bo może ona okazać się objawem zaburzeń zdrowotnych. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad w kierunku innych objawów i ewentualnie skieruje Cię na dodatkowe badania. Dopiero na tej podstawie będzie mógł stwierdzić, jaka przyczyna stoi za problemami z głosem.

Chrypka – czy to może być objaw alergii?

Alergia to nadmierna, nieprawidłowa reakcja organizmu na kontakt z alergenem, którym może być pokarm, środek chemiczny, lek alko pyłki. Objawy alergii są różne, a w niektórych przypadkach reakcja uczuleniowa bezpośrednio zagraża życiu. Wśród objawów, które mogą wystąpić w wyniku alergii znajduje się również chrypka. Szorstki głos doskwiera niektórym osobom uczulonym na roztocza kurzu domowego lub borykającym się z uczuleniami sezonowymi – na pyłki drzew, traw albo chwastów. Objawy atakują tylko w sezonie pylenia.

Jeśli dotąd nie zdiagnozowano u Ciebie alergii i zastanawiasz się, czy chrypka może być jej objawem, zwróć uwagę na inne dolegliwości, które są bardzo typowe dla uczulenia: kichanie, zatkany nos, spływanie wydzieliny z nosa do gardła, zaczerwienienie i łzawienie oczu, drapanie w gardle, zatykanie się uszu. Rzadziej występującymi objawami są: bóle głowy, duszności, kaszel, świszczący oddech.

Dlaczego alergia powoduje chrypkę?

Alergia może negatywnie wpływać na głos na kilka sposobów. Po pierwsze alergeny wywołują podrażnienie i stan zapalny fałdów głosowych, co powoduje chrypkę. Kondycję gardła dodatkowo pogarsza kaszel i ciągłe odchrząkiwanie. Po drugie bardzo typowymi objawami alergii są: zatkany nos, spływanie wydzieliny z nosa do gardła i utrudnione oddychanie. Po trzecie chrypka może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków stosowanych w terapii alergii. Leki przeciwhistaminowe wysuszają błony śluzowe, co pomaga uporać się z niedrożnością dróg oddechowych, ale ma skutek uboczny w postaci wysuszania strun głosowych. To zaś objawia się chrapliwym, szorstkim głosem.

Jak chronić głos, który w wyniku alergii jest zachrypnięty?

Pamiętaj, że jeśli podejrzewasz u siebie alergię, musisz zgłosić się do lekarza, gdyż jej ignorowanie może być niebezpieczne. Alergii nie da się wyleczyć, lecz można złagodzić objawy poprzez unikanie czynników uczulających i przyjmowanie leków. Uczyń ze swojego mieszkania lub domu strefę wolną od alergenów: regularnie odkurzaj, pierz pościel, zainwestuj w filtr powietrza do domu.

Jeśli wciąż doskwiera Ci chrypka i drapanie w gardle, pamiętaj o częstym popijaniu płynów i unikaniu nadwyrężania głosu. Zapytaj lekarza o dobrej jakości pastylki do ssania z naturalnymi składnikami (jak miód i propolis), które łagodzą chrypkę i podrażnienie. Postaraj się mieć je zawsze pod ręką. Co bardzo ważne, nie pal papierosów i postaraj się nie przebywać w towarzystwie palących, gdyż dym tylko pogorszy objawy.

Tantumnatura.pl

[Głosów:5    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here