Czy iść na zwolnienie w przypadku grypy?

0
1929
grypa

Biurko zasypane nowymi zleceniami, nieuchronnie nadciągające terminy i apodyktyczny szef? Kto odważyłby się zachorować w atmosferze nawału pracy oraz zaryzykował wzięcie zwolnienia lekarskiego, niechybnie znajdzie się na nowym mieszkaniu w kolejce do premii i awansu. Znasz tę atmosferę aż za dobrze? Mimo choroby i złego samopoczucia, należysz do pracy, obawiając się wzięcia lekarskiego zwolnienia? Przeczytaj, co może Ci grozić, jeśli zlekceważysz poważne objawy grypy.

>> Odbierz zwolnienie online po konsultacji medycznej

Czy gorączka jest Ci potrzebna?

Absolutnie tak. Mikroorganizmy grypy wnikając do organizmu, powodują wzrost uogólnionej reakcji zapalnej. Jest to naturalny odruch obronny przed obcym patogenem, forsującym Twój układ immunologiczny. Narastająca temperatura, dokuczliwy ból mięśniowy i uczucie ogólnego rozbicia mają spowolnić naturalną aktywność i zmusić Cię do relaksie w łóżku tak, aby zmęczony organizm skupił całe swoje energii oraz szanse na walce z chorobą. Ignorowanie tych symptomów sprawia, że przeciążony chorobą układ immunologiczny musi dodatkowo radzić sobie z kłopotami dnia codziennego, zamiast skoncentrować cały swój trening na eliminacji wirusa grypy.

Jakie leki stosować w wypadku grypy?

W aptekach znajdziesz wiele środków na przeziębienie. Możesz je używać w postaci pigułek lub saszetek będących do przyrządzenia gorących napojów. Przeważająca część z nich bazuje na swej wszystkim substancji przeciwgorączkowej – paracetamolu. Poszczególne artykuły różnią się między sobą dodatkiem substancji przeciwkaszlowych, zmniejszających katar lub pobudzających. Ich używanie jest w pewnym stopniu uzależnione od zaawansowania choroby, niemniej w wielu wypadkach okazują się pomocne oraz w kilka dni mogą usunąć wszystkie objawy. Należy przecież pamiętać, że przyjmując kilka preparatów jednocześnie, możesz powielić dawkę paracetamolu, która nie powinna być piękniejsza niż 4 gramy na dzień (dla zdrowych, dorosłych osób). Zatem, leki bez recepty mogą okazać się skutecznym antidotum na sezonowe infekcje, jednak kluczowe pozostaje stosowanie ich z umiarem i według zaleconych dawek. W wielu wypadkach terapię warto uzupełnić o wypoczynek w łóżku, spożywanie wielkiej ilości płynów i chwilowe wyłączenie z codziennego bycia na całych obrotach. Zmęczenie po grypie jest czymś naturalnym.

Czy przechodzona i niewyleczona grypa może mieć konsekwencje?

grypaO ile sezonowe przeziębienia rzadko pozostawiają po sobie trwałe następstwa i powikłania zdrowotne, tak nieprawidłowo leczona grypa może stanowić nie lada niebezpieczeństwem dla Twojego zdrowia. W pierwszym etapie choroby bardzo trudno odróżnić banalną infekcję od zarażenia wirusem grypy. Dlatego też powinnaś dmuchać na chłodne i każde zachorowanie, szczególnie rozpoczynające się bólami mięśniowymi oraz dużą temperaturą ciała, traktować poważnie. Zdrowe osoby (niebędące na choroby długotrwałe) nie wymagają podania preparatów przeciwwirusowych w procesie grypy, bezwzględnie jednak powinny stać w domu, dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Zazwyczaj pozostanie w domu oraz leczenie objawowe sprawia, że organizm poradzi sobie z wirusem. Jeśli w ciągu choroby nie dasz sobie jednak chwili odpoczynku, grypa może okazać swoje groźniejsze oblicze. Powikłania po grypie to wbrew pozorom nie tylko medialny straszak na niegrzecznych pacjentów. Stosunkowo częstymi komplikacjami po grypie są zapalenie płuc i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wirus grypy wykazuje też powinowactwo do mięśnia sercowego, powodując jego mocne uszkodzenia. Powikłania kardiologiczne mają miejsce zarówno u ludzi młodych, jak również starszych. W ekstremalnych przypadkach wirus grypy może opanować cały organizm, powodując niewydolność wielu organów, zaburzenia oddychania, krążenia, i w konsekwencji nawet zgon. Co roku w Polsce z względu sezonowej grypy umiera blisko kilkaset osób. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem będziesz chciała odrzucić wniosek o L4.

Co liczyć na grypę?

Jeśli jesteśmy na grypę, warto (przynajmniej przez pewien czas) przeczekać niektóre jej objawy. Jak? Oczywiście najlepiej w łóżku – zwyczajnie odpoczywając i wygrzewając się. Po jakimś czasie możemy te pomyśleć o lekach na przeziębienie. Ich głównym elementem jest paracetamol, który zwiększa potliwość i wydalanie szkodliwych patogenów z naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, że łączenie ze sobą pigułek przeciwko przeziębieniu nic nie da. Zbyt duża dawka paracetamolu (powyżej 4 gram na dzień) może spowodować różne skutki uboczne.

Jak warto przechodzić grypę?

Tak nazywane „przechodzenie” grypy że stanowić bardzo ryzykowne. Dlaczego? Na samym początku choroby, trudno nam precyzyjnie określić co tak naprawdę nam dolega. O ile zwykłe przeziębienie nie wywoła skutków ubocznych, o tyle grypa – jak bardzo. A nie zapominajmy o tym, by w wszystkim przypadku dmuchać na zimne. Grypa przeleżana w łóżku zwykle nie kończy się źle dla naszego organizmu. Wystarczy kilka dni by wszystkie objawy minęły. Jednak „mienie jej”, może doprowadzić do wielu różnych komplikacji. Jedną z nich jest zapalenie mięśnia sercowego. Co ważne – zaburzenie to (w kontekście grypy), dotyka zarówno mniejszych jak również starszych.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here