Czy to już alkoholizm, a może jeszcze nie?

0
2154
Czy to już alkoholizm, a może jeszcze nieCzy to już alkoholizm, a może jeszcze nie

Nałóg zwykle zaczyna się niewinnie od okazjonalnego picia. Na początku spożywany jest towarzysko i w sposób całkowicie kontrolowany. Niestety wraz z upływem czasu i cyklicznym powtarzaniem owej czynności, dochodzi do przyzwyczajenia się do obecności alkoholu w konkretnych sytuacjach. Niektórzy sięgają po alkohol, gdy tylko pojawi się jakaś stresowa sytuacja, a drudzy w celu zrelaksowania się czy świętowania czegoś. Prawda jest taka, że granica między okazjonalnym i kontrolowanym piciem alkoholu, a alkoholizmem jest niewielka i łatwo ją nawet nieświadomie przekroczyć. Po pewnym czasie można uzależnić się nie tylko psychicznie, ale i fizycznie, a wszelkie próby asystencji kończą się nasileniem nieprzyjemnych objawów ze strony organizmu alkoholika.

Kogo dotyka alkoholizm?

Z całą pewnością alkoholizm nie dotyka wyłącznie biednych i bezdomnych osób czy też tych pochodzących z patologicznych rodzin. Wbrew pozorom to osoby bardziej zamożne częściej wpadają w nałóg picia alkoholu, gdyż po prostu stać je na jego zakup i mają do niego łatwy dostęp. Ile razy przecież słyszy się w telewizji czy też czyta się w gazetach o znanych osobach, które zniszczyły sobie życie właśnie przez alkohol. Nie trzeba nawet codziennie pić czy też wypijać dużych ilości alkoholu, aby móc już mówić o uzależnieniu. Alkoholikiem może zostać każdy – osoby młode, dobrze wykształcone, zamożne, znane z „luzackiego” podejścia do życia, mające dobrą pracę czy nawet kochającą rodzinę. W przypadku alkoholizmu nie ma znaczenia status, wiek, płeć ani też wykształcenie.

Jakie dawki świadczą o tym, że to już alkoholizm?

Nie trzeba wcale codziennie wypijać całej butelki wódki, aby móc mówić o alkoholizmie. Tak naprawdę to nie dawka, a częstotliwość picia alkoholu ma kluczowe znaczenie. Osoba uzależniona od alkoholu nie jest w stanie poprzestać, dopóki nie doprowadzi się do stanu, w którym to lepiej się czuje. Niestety z biegiem czasu potrzebuje ona coraz więcej substancji uzależniającej, aby osiągnąć taki sam efekt rozluźnienia. Alkoholik ma zwykle luki w pamięci odnoście wydarzeń, które miały miejsce, gdy był pod wpływem alkoholu. Tak naprawdę to oszukuje siebie i bliskich, nie widząc często problemu. Na początku zatem pił bo lubił, ale teraz stracił kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu. Alkoholizmowi towarzyszy oczywiście szereg bardzo nieprzyjemnych objawów abstynencji, które niejako zmuszają go do ponownego sięgnięcia po kieliszek.

Uzależnienie od alkoholu – gdzie można się zwrócić o pomoc?

Rodzina czasami nie jest w stanie w pełni pomóc alkoholikowi rzucić z nałogiem, szczególnie jeśli on sam nie dostrzega problemu i nie jest w stanie poradzić sobie z konsekwencjami wynikającymi z odstawienia uzależniającej substancji. Szereg nieprzyjemnych objawów na skutek niskiego stężenia alkoholu we krwi sprawia, że dla wielu osób odstawienie przysłowiowego kieliszka staje się wręcz niemożliwe i wiąże się z jeszcze większą męką. Bardzo ważna jest zatem pomoc specjalisty, czyli terapia alkoholowa w ośrodku uzależnień. Do placówek lecznictwa odwykowego stosunków często trafiają osoby, które borykają się z poważnym problemem picia zaczynającym już ich coraz bardziej przerastać. Należy pamiętać o tym, że do ośrodka uzależnień można zgłosić się nawet, jeśli nie zostało się zdiagnozowanym jako osoba uzależniona od alkoholu. Nie jest wymagane bowiem żadne skierowanie ani też postawiona diagnoza. Nawet osoby nieposiadające ubezpieczenia zdrowotnego mogą zgłosić się do placówki leczenia uzależnień, które dostępne są na terenie całej Polski. W niektórych miastach działa ich więcej niż jedna. Wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie ze specjalistą.

alkoholizm

Należy pamiętać o tym, że alkoholizm nie jest tylko nałogiem, ale niezwykle wyniszczającą chorobą, której leczenie jest bardzo skomplikowane. Interwencja specjalisty jest wręcz niezbędna. Oczywiście wiele zależy od motywacji chorego, ale nie każdy z nich zdaje sobie nawet sprawę z tego, że ma problem. W ośrodku uzależnień dąży się do przekonania alkoholika, że warto podjąć terapię. Nie ma to bowiem wynikać z motywacji zewnętrznej, czyli przymusu czy też złożonej rodzinie obietnicy, ale z prawdziwej chęci wyjścia z choroby. Alkoholik musi chcieć sam sobie pomóc. Podczas terapii alkoholowej przekazywana jest wiedza na temat alkoholizmu i jego destruktywnym wpływie na organizm. Pacjent nie jest do niczego zmuszany ani też potępiany czy też o cokolwiek obwiniany. Po terapii edukacyjnej przychodzi czas na terapię programową, podczas której poruszane są różne obszary życia pacjenta. Chorzy kierowani się do różnych grup terapeutycznych i przez cały czas mogą liczyć na indywidualny kontakt z terapeutą.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here