Czym jest echokardiografia?

0
1420
Czym jest echokardiografia?

W dzisiejszych czasach choroby serca, obok chorób nowotworowych, są najczęstszymi chorobami cywilizacyjnymi, które dotykają wielu z nas. Mimo, że staramy się żyć zdrowo – jeść dużo warzyw i owoców, unikać cukru i używek, uprawiać sport i żyć aktywnie, to jednak okrutnie szybkie tempo życia, wysoki poziom stresu, zanieczyszczenia powietrza i chemia zawarta w pożywieniu decydują za nas. Zawały mięśnia sercowego, choroba zakrzepowo-zatorowa czy choroba wieńcowa dotykają wiele osób, bez względu na styl życia.
W przypadku stwierdzenia jednego z tych schorzeń, albo innej poważnej choroby serca, np. zapalenia mięśnia sercowego czy wsierdzia, wykonuje się badanie echokardiograficzne. Echokardiografia, szerzej znana jako popularne echo serca, jest techniką polegającą na badaniu struktury serca oraz dużych naczyń krwionośnych poprzez diagnostykę obrazową, opartą na ultradźwiękach. Jest to badanie kompletnie nieinwazyjne i bezpieczne, pomagające ocenić struktury anatomiczne budowy serca, ruchy mięśnia sercowego oraz zastawek wewnątrzsercowych, a także prześledzić przepływ krwi przez przedsionki, komory serca i duże naczynia krwionośne, takie jak chociażby tętnica czy żyły płucne. Pozwala też zbadać naczynia wieńcowe. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie skrzepliny, nowotworu serca, przebytego zawału lub też płynu w osierdziu. Oprócz tego echokardiografia pozwala ocenić przyczyny szmerów serca, zaburzeń jego rytmu czy też podejrzanego bólu w klatce piersiowej. Dzięki niej możliwe jest również stwierdzenie nieprawidłowości w budowie dużych naczyń żylnych i tętniczych.
Najczęściej wykonuje się echokardiografię przezklatkową, czyli przez ścianę klatki piersiowej. Taka forma badania umożliwia uzyskanie między innymi przekroju serca w jego jednej płaszczyźnie, jeżeli badanie jest jednowymiarowe; pomiar powierzchni i objętości w przypadku badania dwuwymiarowego; perspektywiczną ocenę struktur serca, gdy badanie ma charakter trójwymiarowy i jest wykonywane przed zabiegiem kardiochirurgicznym. Do metod echokardiograficznego badania przezklatkowego zalicza się również bardzo popularny tzw. Doppler, który umożliwia chociażby śledzenie przepływu krwi w tętnicach i zbadanie prędkości tego ruchu.
Do innych rodzajów echokardiografii należy echokardiografia przezprzełykowa, obciążeniowa, śródoperacyjna oraz kontrastowa. W przypadku wątpliwość po wykonaniu echokardiografii przezklatkowej lub u pacjentów, u których stwierdzono podejrzenie rozwarstwienia aorty, przy zapaleniu wsierdzia, gdy w jamach serca występuje skrzeplina lub kiedy protezy zastawek nie działają prawidłowo, wykonuje się dodatkowo echokardiografię przezprzełykową, która polega na umieszczeniu w przełyku sondy, której średnica osiąga około 1 cm.
Echokardiografia może być wykonana w ramach NFZ tylko po przedstawieniu skierowania wypisanego przez kardiologa. Warto jednak rozważyć prywatne wykonanie badania – jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ takie badanie to koszt maksymalnie 200 zł, dzięki czemu możemy wcześniej wykryć schorzenie i od razu rozpocząć leczenie.

www.niezawal.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here