Czym jest spowodowane wypadanie włosów u mężczyzn?

0
417061

Łysienie typu męskiego, zwane również łysieniem androgenicznym, jest najczęstszym powodem wypadania włosów u mężczyzn. Ponad połowa wszystkich mężczyzn powyżej 50. roku życia jest w pewnym stopniu dotknięta łysieniem typu męskiego. Istnieją również inne rodzaje łysienia, jednak to właśnie androgeniczne jest najpowszechniejsze.

Jakie są główne przyczyny łysienia u mężczyzn?

Jedną z przyczyn łysienia typu męskiego jest genetyka, a więc posiadanie historii łysienia w rodzinie. Badania wykazały, że łysienie u mężczyzn jest związane z męskimi hormonami płciowymi zwanymi androgenami. Androgeny mają wiele funkcji, w tym regulują wzrost włosów. Każdy włos na głowie ma cykl wzrostu. Wypadanie włosów u mężczyzn jest spowodowane tym, że ten cykl wzrostu zaczyna słabnąć, a mieszek włosowy kurczy się, tworząc krótsze i drobniejsze kosmyki włosów. W końcu cykl wzrostu każdego z włosów kończy się i nie pojawiają się nowe włosy.

Czy wypadanie włosów u mężczyzn jest groźne?

Odziedziczone łysienie u mężczyzn zwykle nie ma skutków ubocznych. Jednak czasami może mieć bardziej poważne przyczyny, takie jak niektóre nowotwory, stany tarczycowe oraz sterydy anaboliczne. Jeśli po przyjęciu nowych leków  następuje wypadanie włosów u mężczyzn lub towarzyszą im inne dolegliwości zdrowotne, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarze używają linii włosów do zdiagnozowania łysienia typu androgenicznego. Mogą wykonać wywiad medyczny i badanie, aby wykluczyć pewne przyczyny zdrowotne, takie jak warunki grzybicze skóry głowy lub zaburzenia odżywiania. Warunki zdrowotne mogą być przyczyną łysienia, gdy wypadaniu włosów towarzyszy wysypka, zaczerwienienie, ból, łuszczenie się skóry głowy, łamanie włosów, niejednolita utrata włosów lub nietypowy wzór utraty włosów. Biopsja skóry i badania krwi mogą być również konieczne w celu zdiagnozowania zaburzeń odpowiedzialnych za utratę włosów.

Kto jest narażony na wypadanie włosów?

Łysienie typu męskiego może rozpocząć się w wieku nastoletnim, ale częściej występuje u dorosłych mężczyzn, z prawdopodobieństwem wzrastającym wraz z wiekiem. Genetyka odgrywa tutaj bardzo dużą rolę. Mężczyźni, którzy mają bliskich krewnych z łysieniem typu męskiego są zwykle bardziej narażeni na takie rodzaje łysienia. Jest to bardzo prawdopodobne, gdy ich męscy krewni znajdują się po matczynej stronie rodziny. Jeśli utrata włosów zaczyna się od skroni lub korony głowy, zazwyczaj jest to łysienie androgeniczne. Niektórzy mężczyźni posiadają jedynie pojedyncze obszary łysiny. Inni natomiast doświadczają, że ich linie włosów cofają się, tworząc zakola. U niektórych mężczyzn linia włosów będzie się cofać, dopóki nie znikną wszystkie lub większość włosów.

[Głosów:7    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here