Czy wiesz, że na całym świecie na depresję może cierpieć nawet 350 milionów ludzi? Depresja już dawno została uznana za powszechną chorobę cywilizacyjną. W Polsce zdiagnozowano ją już u ponad 1,5 miliona osób. Trzeba przy tym zaznaczyć, że dane te mogą nie być w pełni dokładne, a wiele osób nie udaje się do specjalisty po diagnozę, starając się bagatelizować objawy albo ich nie zauważając.
Jak rozpoznać depresję?
Utrata radości z życia, złe samopoczucie, wrogość i agresja, apatia, ospałość, przewlekłe zmęczenie, zobojętnienie. To najszybciej występujące objawy stanów depresyjnych, które zbagatelizowane szybko mogą przyczynić się do jeszcze gorszych symptomów, a w skrajnych przypadkach prób samobójczych. Tylko w naszym kraju każdego dnia nawet 15 osób popełnia samobójstwo, a najczęściej wymienianą przyczyną targnięcia się na własne życie jest właśnie depresja. Nie ma zatem wątpliwości, że to powszechna choroba cywilizacyjna.
W czasach ciągłego stresu, przemęczenia, gonitwy i presji wiele osób przestaje sobie radzić ze społecznym naciskiem. Przyczyną depresji mogą być też problemy rodzinne, problemy w związku albo wydarzenia traumatyczne. Niestety, większość osób chorujących nie jest w stanie od razu rozpoznać, że objawy świadczą właśnie o depresji, przez co nie udaje się po pomoc do specjalistów. Często to bliscy pacjenta kierują go do ekspertów. Pamiętajmy, że depresja leczona jest długo i niestety lubi powracać. Pacjent, u którego zdiagnozowano tę chorobę, musi być pod stałą kontrolą lekarza psychologa lub psychiatry.
Aby fachowo rozpoznać stany depresyjne i postępującą depresję, niezbędna jest konsultacja z fachowcem. To psycholog-psychoterapeuta albo psychiatra ma kompetencje do tego, aby dokonać prawidłowej diagnozy choroby, jaką jest depresja. Testy, wnikliwy wywiad z pacjentem i obserwacja to podstawowe narzędzia, dzięki którym udaje się wykryć chorobę. Jeśli ta zostanie rozpoznana, konieczne staje się natychmiastowe leczenie.
Jak skutecznie leczyć depresję?
Podstawą zawsze jest psychoterapia, zwykle połączona z farmakoterapią. Żaden pacjent nie powinien leczyć się antydepresantami na własną rękę – terapia musi być uzgodniona i zalecona przez lekarza. Depresji nie da się też pokonać samodzielnie, niezbędne jest wsparcie specjalistów oraz najbliższych. To podstępna choroba, która nieleczona prowadzi do występowania także objawów fizycznych, a nawet śmierci.
Jeśli zauważyłeś u siebie spadek formy, złe samopoczucie, przeciągający się zły humor i zmęczenie, smutek, a nawet płaczliwość, może warto skonsultować te stany z ekspertami? Być może Twój nastrój jest chwilowy, ale takie objawy mogą też świadczyć o depresji. Im szybciej wdrożone będzie leczenie, tym szybciej nastąpi poprawa. Pierwsze efekty terapii lekami przeciwdepresyjnej są widoczne już po kilku tygodniach!