Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania wykazującym zarówno działanie prozdrowotne, jak i wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej. Pozwala oczyścić organizm ze szkodliwych związków, przynosząc jednocześnie fenomenalne efekty odchudzania.
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna polega przede wszystkim na wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, czyli momentu, w którym wątroba zaczyna wytwarzać ciała ketonowe. Jak do tego doprowadzić? W pierwszej kolejności zmieniając proporcje poszczególnych źródeł energii w naszej diecie. Do prawidłowego funkcjonowania ciało potrzebuje węglowodanów, białek i tłuszczów. W przeważającej większości podstawę naszego odżywiania stanowią cukry, czyli węglowodany. To właśnie ich nadmiar przyczynia się do odkładania niechcianej tkanki tłuszczowej. Aby wprowadzić organizm w stan ketozy, należy zamienić główne źródło energii na zdrowe tłuszcze. Dzięki temu wątroba wytworzy ciała ketonowe, a nasz organizm fizycznie przejdzie do stanu przypominającego głodówkę i zacznie pobierać energię z rezerw tłuszczowych.
Jak zacząć dietę ketogeniczną?
Aby wdrożyć dietę ketogeniczną można udać się na konsultację do dietetyka lub samemu ustalić jadłospis. Pomoc specjalisty przyda się szczególnie wtedy, kiedy naszym celem jest poprawa ogólnej kondycji i zdrowia. Na co więc zwrócić uwagę przy samodzielnym komponowaniu posiłków?
- Wartość odżywcza – dieta ketogeniczna musi dostarczać organizmowi wszystkie witaminy, minerały i składniki odżywcze. Należy tak ustalić jadłospis, aby uzupełnić zapotrzebowanie na wszystkie związki budulcowe i mikroelementy.
- Odpowiednie proporcje i wartość kaloryczna – w przypadku diety ketogenicznej nie należy drastycznie redukować ilości kalorii. Warto skupić się na jakości produktów jakie są spożywane i zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę kalorii, równą dziennemu wydatkowi energetycznemu. Nie należy również całkowicie eliminować żadnego ze źródeł energii. Dieta polega wyłącznie na zmianie proporcji tłuszczów, białek i węglowodanów.
- Uzupełnianie płynów i elektrolitów – wprowadzenie organizmu w stan ketozy wiąże się z wydzielaniem ciał ketonowych, które wydalane są wraz z moczem. Dlatego nie wolno zapominać o wypijaniu dużej ilości wody mineralnej. Należy także zadbać o uzupełnianie elektrolitów, a szczególnie magnezu, potasu i sodu. Będąc na diecie ketogenicznej nasz organizm szybciej traci potrzebne pierwiastki i minerały, więc warto pamiętać o ich właściwym suplementowaniu.
- Umiarkowana aktywność fizyczna – początkowe stadium wprowadzania organizmu w stan ketozy może wiązać się z osłabieniem i dużym zmęczeniem. Dzieje się tak w momencie, kiedy nasze ciało przestawia się na pozyskiwanie energii z tłuszczów. Nie należy więc nadmiernie obciążać organizmu intensywnymi ćwiczeniami i częstymi treningami.
Dieta ketognieczna może okazać się rewelacyjną metodą na pozbycie się zbędnych kilogramów i długotrwałą utratę wagi. Jednakże, aby doprowadzić do takiego procesu, należy uzbroić się w cierpliwość i dać organizmowi czas na odpowiednie przystosowanie się do nowych nawyków żywieniowych.