Dietetyk.edu.pl – Dieta Ketogeniczna

0
1168
dieta Ketogeniczna

Internet jest pełen historii o tym, jak wszyscy, od gwiazd filmowych po zwykłych ludzi, zrzucili z siebie uparte kilogramy dzięki diecie ketogenicznej. Niektórzy sugerują, że ten sposób odżywiania może być również pomocny w leczeniu cukrzycy i zapobieganiu chorobie Alzheimera. Czy to cudowna dieta, czy tylko najnowsza moda?

Jak działa dieta keto

Dieta ketogeniczna (https://dietetyk.edu.pl/diety/dieta-keto/) to dieta wysokotłuszczowa, o umiarkowanej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów, która różni się od ogólnych, zdrowych zaleceń żywieniowych. Wiele pokarmów bogatych w składniki odżywcze jest źródłem węglowodanów, w tym owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, mleko i jogurt. Na diecie ketonowej węglowodany ze wszystkich źródeł są poważnie ograniczone. Mając na celu utrzymanie węglowodanów poniżej 50 gramów dziennie, osoby na diecie ketonowej często nie spożywają pieczywa, zbóż ani płatków śniadaniowych. I nawet owoce i warzywa są ograniczone, ponieważ one również zawierają węglowodany. Dla większości ludzi dieta ketonowa wymaga wprowadzenia dużych zmian w sposobie, w jaki zwykle jedzą.

Dlaczego dieta Keto ogranicza węglowodany?

Węglowodany są głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Bez wystarczającej ilości węglowodanów na energię organizm rozkłada tłuszcz na ketony. Ketony stają się wówczas głównym źródłem paliwa dla organizmu. Ketony dostarczają energii sercu, nerkom i innym mięśniom. Organizm wykorzystuje również ketony jako alternatywne źródło energii dla mózgu. Stąd nazwa tego wzorca jedzenia.

Dla naszego organizmu dieta ketogeniczna jest w rzeczywistości częściowym postem. Podczas całkowitego postu lub głodu organizm nie ma źródła energii. W ten sposób rozkłada beztłuszczową masę mięśniową na paliwo. W diecie ketonowej ketony stanowią alternatywne źródło energii. W przeciwieństwie do pełnego postu dieta ketonowa pomaga utrzymać beztłuszczową masę mięśniową.

Czy dieta keto jest bezpieczna?

Ten wzorzec żywieniowy nie jest zalecany dla osób z:

  • Choroba trzustki
  • Choroby wątroby
  • Problemy z tarczycą
  • Zaburzenia odżywiania lub historia zaburzeń odżywiania
  • Choroba pęcherzyka żółciowego lub osoby, którym usunięto woreczek żółciowy

Ponadto istnieją zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe zagrożenia dla zdrowia wszystkich osób związanych z dietą ketonową. Krótkotrwałe zagrożenia dla zdrowia obejmują objawy grypopodobne. Na przykład rozstrój żołądka, ból głowy, zmęczenie i zawroty głowy. Nazywa się to „grypą ketonową”. Niektórzy ludzie zgłaszają również problemy ze snem. Ograniczenie spożycia warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych o wysokiej zawartości błonnika również może zwiększyć ryzyko zaparć. Często osoby na diecie ketonowej muszą przyjmować suplementy błonnika, aby zachować regularność, ale należy to omówić z lekarzem.

Długoterminowe zagrożenia dla zdrowia związane z dietą ketonową obejmują kamienie nerkowe, choroby wątroby oraz niedobory witamin i minerałów. Aby ograniczyć spożycie węglowodanów, wycina się wiele bogatych w składniki odżywcze warzyw i owoców. Dlatego spożycie witaminy A, C, K i kwasu foliowego jest zwykle niskie.

Wysokotłuszczowy charakter diety ketonowej jest bardzo kontrowersyjny. Wiele badań wykazało, że dieta bogata w tłuszcze nasycone może zwiększać ryzyko chorób serca i innych przewlekłych problemów zdrowotnych. Ryzyko, jakie mogą przyjmować osoby stosujące dietę ketonową w odniesieniu do ich długotrwałego zdrowia sercowo-naczyniowego, nie zostało w pełni zbadane.

Co nauka mówi nam o diecie ketonowej

Dieta ketonowa jest stosowana w leczeniu epilepsji, zaburzenia charakteryzującego się napadami, od ponad 100 lat. Nowsze badania oceniają dietę ketonową jako alternatywną dietę w leczeniu otyłości i cukrzycy. Wyniki badań dotyczące korzyści diety ketonowej w przypadku tych schorzeń są niezwykle ograniczone. Badania skuteczności diety ketonowej przeprowadzono na małych grupach ludzi. Większość badań dotyczących choroby Alzheimera opiera się na badaniach przeprowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych. Aby w pełni ocenić bezpieczeństwo tego wzorca żywieniowego, potrzeba więcej badań. Ponadto należy przeprowadzić badania dotyczące długoterminowych skutków zdrowotnych diety ketonowej.

Wskaźnik masy ciała i indywidualne tempo metabolizmu wpływają na to, jak szybko różne osoby wytwarzają ketony. Oznacza to, że na diecie ketonowej niektórzy ludzie tracą na wadze wolniej niż inni – nawet jeśli przestrzegają tego samego planu diety ketonowej. Dla tej grupy osób dieta ketonowa może być frustrująca i może wpływać na ich motywację do dokonywania zdrowych zmian w diecie. Ponadto wiele osób nie jest w stanie trzymać się diety ketonowej i odzyskać wagi po powrocie do poprzedniego schematu jedzenia.

Podsumowanie

Dieta ketogeniczna jest dość restrykcyjna. Badania potwierdzają ten sposób odżywiania się w przypadku padaczki, gdy jest zarządzany wraz z zespołem opieki zdrowotnej, ponieważ jej leczenie może być bardzo złożone. Jednak w odniesieniu do diety ketonowej jako narzędzia do utraty wagi i innych korzyści zdrowotnych, jury nadal nie ma.

Aby uzyskać spersonalizowany plan kontroli wagi, który spełnia Twoje indywidualne potrzeby, skonsultuj się z zarejestrowanym dietetykiem. RDN może stworzyć spersonalizowany program odchudzania oparty na twoich wyjątkowych potrzebach i celach zdrowotnych i żywieniowych. Aby znaleźć dietetyka w Twojej okolicy, przeszukaj bazę danych www.dietetyk.edu.pl

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here