Dlaczego luteina jest tak ważna dla naszych oczu?

0
1242
Dlaczego luteina jest tak ważna dla naszych oczu

W naszych czasach można śmiało powiedzieć, że to właśnie oczy potrzebują najwięcej opieki. Ekrany telefonów komórkowych, “mądrych zegarków”, tabletów, laptopów i komputerów są codziennym wyzwaniem dla naszego wzroku. Dowiedz się o tym jakie elementy powinniśmy spożywać, aby zapewnić ochronę naszych oczu i zabezpieczyć się przed pogorszeniem wzroku.

Czym jest luteina?

Luteina, to nazwa dwóch substancji, które znacznie się od siebie różnią. Pierwszym elementem, który w języku polskim nazywamy luteiną jest nazwa hormonu progesteronu, który stosuje się do podtrzymania ciąży i normalizacji miesiączkowania. Jednak nie jest to luteina, która jest kluczowa dla polepszenia wzroku. Do ochrony wzroku jest stosowana luteina, czyli ksantofilowy żółty barwnik, który znajdziemy w warzywach.

Jakie są właściwości luteiny?

Luteinę można z pewnością nazwać jednym z najbardziej pożytecznych dla naszych oczu elementów, który, niestety nie jest wytwarzany przez nasze ciało. Jest to roślinny barwnik, który nadaje warzywom ich niepowtarzalne piękne kolory, a po spożyciu przez człowieka chroni jego oczy przed promieniowaniem UV.

Gdzie znajdziemy luteinę?

Luteina jest wytwarzana przez warzywa o żółtym kolorze lub pomarańczowym, choć można też ją znaleźć w niektórych warzywach o kolorze zielonym, takich jak szpinak czy jarmuż.

Dzięki swoim właściwościom lekarze zalecają spożywać luteinę w postaci warzyw, można też zdecydować się na zakup suplementów diety z luteiną. Jeśli wybierasz suplementy diety, to warto wybierać kompleksowy suplement na wsparcie i ochronę wzroku, gdyż posiada on nie tylko luteinę, ale także inne witaminy i minerały, które pozytywnie sprzyjają na Twoje oczy (zobacz: http://dbamooczy.pl/wsparcie-wzroku/).

Inne witaminy na wsparcie wzroku

Badania, które zostały przeprowadzone w Stanach, wykazały, że spożycie nawet 4 mg luteiny dziennie sprzyja wyostrzeniu wzroku człowieka. Lekarze i specjaliści z dziedziny okulistyki zalecają stosowanie całego szeregu witamin na ochronę wzroku, a nie tylko luteiny:

  • witamina C jest witaminą sprzyjającą pozytywnie prawdopodobnie na każdą część naszego ciała i można ją śmiało nazwać generatorem zdrowia i dobrego samopoczucia. W zakresie okulistyki witamina C służy do zapobiegania zwyrodnianiu plamki żółtej i postępowi zaćmy.
  • witamina E, jak i witamina C jest świetnym przeciwutleniaczem, a także zapobiega postępowi zaćmy oraz zwyrodnieniu plamki żółtej.

Podsumowując, aby Twój wzrok był zawsze ostry, a oczy zdrowe warto spożywać luteinę w każdej dostępnej postaci, niezależnie czy wolisz dużą dawkę warzyw czy suplementy diety. Nie wolno też zapominać, że zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta są podstawą do pełni zdrowia, dobrego samopoczucia i długiej młodości nie tylko naszych oczu, ale i organizmu w całości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here