Ciało człowieka w dużym stopniu składa się z wody i to właśnie woda jest nam potrzebna do tego, aby normalnie funkcjonować. Kiedy ktoś jest chory i występuje u niego jadłowstręt najważniejsze jest, aby się nie odwodnił i przyjmował płyny, głównie wodę. Dlatego w szkolnym plecaku naszych dzieci też powinna znaleźć się buteleczka z tym napojem, bo dzieci podczas zabawy często pocą się i muszą się nawadniać, aby mieć siłę do kolejnych wygłupów.
Czym się różnią rodzaje wody: mineralna źródlana stołowa i lecznicza? Kiedy jesteśmy w dużym sklepie typu supermarket wcale nie łatwo jest nam dokonać wyboru w sekcji z napojami. Naszym oczom ukazują się zarówno wody mineralne bez gazu, jak i gazowane, wody źródlane, wody smakowe i lecznicze. Które z nich wybrać?
Najczęściej wybieramy wodę mineralną i to właśnie ta woda jest w naszych domach, w pracy czy w szkole. Ma ona stały chemiczny skład i określony zasób minerałów wzbogacających nasz organizm. Magnez i wapń znajdujące się w tej wodzie wpłyną uspokajająco na osoby narażone na działanie stresu, a osoby ciężko pracujące fizycznie powinny wybrać wody bogate w sól.
Woda stołowa powstaje w wyniku przemieszania naturalnej wody źródlanej lub wodociągowej ze składnikami mineralnymi. Dobrze gasi pragnienie, jednak dużo mniej ubogaca nasz organizm w minerały.
Wody lecznicze pozyskiwane ze specjalnych, leczniczych źródeł znajdujących się głęboko pod ziemią mają jak sama nazwa wskazuje duże właściwości lecznicze szczególnie istotne dla osób starszych lub będących na rekonwalescencji.
Nie należy jednak przesadzać z nadmiernym piciem dużej ilości wody w krótkim czasie – jeśli wypijamy pół litra wody w ciągu jednej godziny ryzykujemy, że nasze nerki nie dadzą rady jej przefiltrować. Mogą wystąpić wtedy takie objawy, jak zaburzenia świadomości, nudności czy drżenie rąk! Nawet przy tak zalecanym piciu wody nie należy przesadzać i trzeba zachować umiar.
Jeśli picie czystej wody nie przychodzi nam zbyt łatwo- nadajmy jej smak wrzucając do szklanki plaster cytryny lub kilka listków mięty.
Dlaczego warto pić wodę i o różnicach między nimi
[Głosów:0 Średnia:0/5]