Do czego przydadzą się ciężarki do ćwiczeń?

0
842
ciężarki do ćwiczeń

Ćwiczenie fizyczne są doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji całego organizmu. Pomagają także na samopoczucie fizyczne, ponieważ w czasie wysiłku wytwarzane są hormony szczęścia – endorfiny. Niestety w Polsce okres zimowy nie jest zbyt przyjazny do aktywności na świeżym powietrzu, a wizyty na siłowniach z kolei mocno utrudnione z uwagi na sytuację epidemiczną. Dlatego też najlepszy sposób to zorganizowanie sobie domowej mini-siłowni. Przydadzą nam się w niej między innymi ciężarki do ćwiczeń, które można wykorzystać na różne sposoby.

Najważniejsze akcesoria do ćwiczeń

Na początek, jeżeli nie trenujemy kompletnie niczego, warto wzmocnić najbardziej podstawowe mięśnie. Tutaj przydadzą nam się ciężarki do podnoszenia, czyli popularne hantle. Na początek powinniśmy wykorzystywać wersję od 3-5 kg na jedną rękę, jednak po krótkim czasie będzie to dla nas zbyt mało. Jeżeli nie chcemy niepotrzebnie kupować wiele różnych rodzajów handli, możemy posłużyć się specjalnymi ciężarkami do ćwiczeń. Sposób ich wykorzystania jest dziecinnie prosty. Na specjalną sztangę, do ponoszenia jedną ręką lub oburącz, nakładamy odpowiednią ilość ciężarków. Każdy z nich posiada inną masę, dzięki czemu możemy płynnie dostosowywać wagę danej sztangi do naszych możliwości. Nie potrzebujemy też szukać dodatkowego miejsca w mieszkaniu na trzymanie naszych akcesoriów. Ciężarki do ćwiczeń oraz sztangi zajmują o wiele mniej miejsca, niż przykładowo trzy komplety hantli. Przydadzą się nam też do ćwiczeń wykonywanych na ławeczce, gdy będziemy chcieli urozmaicić swój trening.

Trening dla początkujących

Gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z aktywnością fizyczną w domu, ważne by nie dopuścić do szybkiego przetrenowania. Taka sytuacja może spowodować, że bardzo szybko stracimy motywację do dalszej pracy nad swoją kondycją. Zasadą jest, że lepiej wykonać większą ilość powtórzeń z mniejszym obciążeniem, niż rzucać się do razu na głęboką wodę. Dlatego na początek zastosujmy mniejszą ilość ciężarków do ćwiczeń, tak by masa na jedną rękę nie przekraczała kilku kilogramów. Z czasem, gdy zaczniemy czuć, że to nie wystarcza, stopniowo zwiększajmy obciążenie. Nie zapomnijmy o robieniu odpoczynku co kilka dni, ponieważ mięśnie muszą mieć czas na zregenerowanie się. Później, wracając do treningu, zmniejszmy minimalnie obciążenie. Płynna regulacja nie będzie trudna, gdy mamy różnego rodzaju ciężarki do ćwiczeń. Warto więc kupić sobie taki zestaw, który będzie ją umożliwiał. Ciężarki dla początkujących powinny mieć masę 1-2 kg na każdą sztukę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here