Elektroterapia a choroby neurologiczne

0
2717
Elektroterapia a choroby neurologiczne

Elektroterapia jest dziedziną fizykoterapii zajmującą się leczeniem za pomocą prądu stałego, modulowanego i impulsowego o małej i średniej częstotliwości. W zakresie neurologii stosuje się ją między innymi po udarach i urazach mózgu, przy stwardnieniu rozsianym, porażeniu mózgowym i urazach rdzenia kręgowego.

Na czym polega terapia prądem

Elektroterapia to metoda, która wykorzystuje prądy lecznicze różnego rodzaju – prąd stały, prądy modulowane średniej częstotliwości i prądy impulsowe o małej i średniej częstotliwości. Przepływ elektryczny w ciele pacjenta doprowadza do krótkotrwałego zwężenia, a następnie silnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Impulsy docierają zarówno do tkanek położonych płytko, jak i do tych głębokich. Polepszają odżywienie tkanek, przyspieszają proces ich regeneracji, działają przeciwbólowo i obniżają próg pobudliwości nerwów.

Jak wygląda zabieg elektroterapii

Zabieg elektroterapii wykonuje się miejscowo. Do jego przeprowadzenia używa się elektrod, które przykłada się do ciała w sposób uzależniony od leczonego schorzenia. Zabieg trwa około 15-20 minut. Dla osiągnięcia satysfakcjonujących wyników należy go powtarzać przynajmniej 10 razy w regularnych seriach.

Zastosowanie elektroterapii w neurologii

Elektroterapię stosuje się w przypadku zaburzeń neurologicznych, które upośledzają zdolność ruchową. Poprzez elektrostymulację nerwów zaopatrujących mięśnie można przywrócić częściową lub całkowitą sprawność. Elektroterapia jest niezbędna dla pacjentów z niedowładem i porażeniem połowicznym. Pomaga przywrócić i poprawić chód u pacjentów po udarze, a także u dzieci z mózgowym porażeniem. Innym problemem neurologicznym niwelowanym przez elektroterapię jest spastyczność. Występuje ona najczęściej po udarach mózgu, a także przy stwardnieniu rozsianym, mózgowym porażeniu dziecięcym i urazach rdzenia kręgowego. Objawia się osłabieniem siły mięśniowej i ograniczeniem ruchliwości stawów, co można leczyć za pomocą elektroterapii.

Przeciwwskazania do elektroterapii w chorobach neurologicznych

Chorób neurologicznych nie powinno leczyć się za pomocą prądu, jeśli pacjent ma wszczepione na stałe metalowe implanty, takie jak na przykład rozrusznik serca i aparat słuchowy. Nie można też stosować elektroterapii przy ostrych stanach zapalnych i gorączkowych, zapaleniu skóry i tkanek miękkich. Innymi przeciwwskazaniami są: choroby nowotworowe, miażdżyca, epilepsja, żylakowatość i owrzodzenie podudzi.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here